Nad olomouckým rozáriem se řadu let stahovaly mraky, teď ale město plánuje jeho proměnu na místo, kde lidé najdou růže i oddech. (Ilustrační snímek)

Nad olomouckým rozáriem se řadu let stahovaly mraky, teď ale město plánuje jeho proměnu na místo, kde lidé najdou růže i oddech. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Olomoucký klenot mezi rozárii přežije, v budoucnu nabídne i oddech

  • 0
Jedno z nejvýznamnějších tuzemských rozárií v olomouckých Bezručových sadech mělo už několikrát v minulosti na kahánku. Teď to ale vypadá, že se prostory, kde roste zhruba 500 odrůd růží, dočkají už příští rok obnovy. O jejich nadčasovosti mluví zahradní architekti v superlativech.

Jak přesně bude areál nedaleko centra města vypadat, je zatím trochu zahalené mlhou. Brněnští zahradní architekti na návrhu ještě pracují. Plán pak navíc nejspíš čeká balancování mezi tím, co by bylo krásné v prostoru mít, a tím, na co skutečně budou peníze.

"Zachová se určitý rozsah růží a mělo by se tam najít dostatek odpočinkových ploch pro aktivní i pasivní odpočinek lidí. Já osobně to místo považuji za jedno z nejhezčích v Olomouci," popsala Naďa Krejčí z olomouckého Výstaviště Flora.

O možnostech jiného využití pozemku, na kterém rostou jedinečné odrůdy růží, se uvažuje už delší dobu. Na stole bylo několik koncepcí a všechny provázely vzrušené debaty Olomoučanů. Jedna z někdejších koncepcí třeba navrhovala, aby místo rozária bylo na třídě 17. listopadu podzemní parkoviště.

Poprvé ale skutečně musely růže o něco ustoupit před šesti lety, když se do rozária zakously dva nové tenisové kurty. Nepomohla ani petice, pod kterou se tehdy podepsalo na 1 500 lidí. Měli smůlu. Změna územního plánu prošla.

Původní podoba ze sedmdesátých let byla nadčasová

Zdá se ale, že prozatím šlo o poslední prohru tisíců růžových keřů. Olomouc se chystá rozárium rehabilitovat a udělat z něj moderní odpočinkovou plochu pro oddech a rekreaci Olomoučanů i turistů, kteří si tam budou moc přijít zasportovat, posedět v kavárně nebo si pohrát s dětmi na hřištích. A to vše s bonusem krásného prostředí s výhledem na historické centrum.

Novou podobou rozária se radní města zabývali během posledních tří měsíců už několikrát. "Snahou vedení města je, aby se prostory stávajícího rozária více otevřely veřejnosti a přilákaly daleko větší pozornost návštěvníků," potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

A brněnští architekti jsou z úkolu nadšení. Upozorňují, že jejich předchůdci navrhli ve své době velmi nadčasový prostor, který, pokud by mu tehdejší komunistický režim dal šanci, mohl zdatně konkurovat obdobným rozáriím v Německu či Holandsku.

"To co tam v 70. letech jeho autoři vytvořili, byla nadčasová záležitost srovnatelná s tehdejší vyspělou kapitalistickou cizinou," míní brněnský zahradní architekt Zdeněk Sendler.

Rozárium s parkem mají sloužit rekreaci včetně hřiště i kavárny

Proto chtějí architekti na daných základech stavět a současně prostoru vtisknout i moderní podobu.

"Chceme navrhnout životaschopný komfortní městský park, kde by byly i hřiště, kavárna a v jiném systému obnovené růže doplněné dalšími rostlinami," nastínil nápady Sendler s tím, že tuto práci pro Olomouc vnímá jako velkou výzvu.

"Má to obrovský skrytý potenciál stát se zajímavým místem pro rekreaci. Chceme na stávající historické platformě vložením soudobých pohledů na krajinářství vytvořit živý, energií nabitý prostor," popisoval s tím, že sbírka růží v něm má nadále zůstat zásadním botanickým fenoménem.

"Zda se to podaří, záleží na tom, jestli se v Olomouci sejdou lidé, kteří budou chtít celou myšlenku dotáhnout do konce," dodal Sendler.