Olomoucký zimní stadion

Olomoucký zimní stadion | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Hokejový klub platí městu tisícovku za stadion, který mu vynáší miliony

  • 46
Olomoucká radnice v minulosti uzavřela smlouvy o pronájmu zimního stadionu hokejovému klubu za velmi neobvyklých podmínek. Provoz „zimáku“ kompletně hradí, ale současně se až do roku 2025 vzdává všech zisků, které hala generuje. Vedení města teď chce pronájem změnit.

Někdejší olomoucká radní za ČSSD Hana Kaštilová Tesařová měla 8. listopadu 2010 naspěch. Už o dva dny později čerstvě zvolené zastupitelstvo hlasovalo o novém vedení města. Náměstkyně to však stihla a v předposlední den ve funkci podepsala dodatek smlouvy, který zajistil hokejovému klubu HC Olomouc pronájem zimního stadionu do roku 2025. Což je vzhledem k detailům pronájmu takřka jackpot.

Tedy nikoliv pro město, ale pro hokejový klub. Městský stadion totiž má k dispozici za podmínek, o jakých mohou jiné české kluby jen snít.

Za tisícovku miliony. A příspěvky navrch

Za symbolickou tisícikorunu bez daně ročně má klub k užívání samotný stadion, ale jako bonus do jeho pokladny proudí i veškeré příjmy, které „zimák“ dokáže generovat - nájemné z místní restaurace, prodejních automatů, zisky z veřejného bruslení či peníze za pronájem haly na koncerty. Ročně jsou to až o miliony korun.

Přitom břímě za drahý provoz stadionu dál leží na radnici, která na něj posílá, kolik jí klub vyúčtuje. V každém z posledních tří let tak zaplatila 14 milionů. A k tomu přidává další miliony formou klasických příspěvků na „sportovní činnost“.

Takto výjimečně štědrá podpora hokeje z veřejných peněz však podle informací MF DNES zřejmě brzy skončí, současné vedení radnice už totiž jedná o změně nájemní smlouvy do „obvyklejší“ podoby. Pro HC Olomouc by to mohl být vážný problém při skládání rozpočtu. Byť si to zatím nepřipouští.

„Dosud nemáme být čím zaskočeni, nová smlouva se bude teprve tvořit. Proto nemá smysl aktuálně řešit, jak výrazná finanční rána to pro klub bude. O této otázce se budeme moci bavit, až bude existovat konkrétní návrh smlouvy,“ uvedl tiskový manažer klubu Tomáš Schmiedt.

Zpět k samotné smlouvě. Dokument vznikl již v roce 2004 a za město tento „zlatý šek pro hokej“ podepsal tehdejší náměstek primátora za ČSSD Jaromír Czmero. Dodatek, který o šest let později na poslední chvíli podepsala Kaštilová Tesařová, pak dal klubu jistotu lukrativní podpory do roku 2025. Vyjádření Czmera se získat nepodařilo, mobilní telefon nezvedl.

„To je tak strašně dávno, že si to vůbec nepamatuji,“ reagovala Kaštilová Tesařová. „Bylo to projednáno v radě města. Na základě pokynu rady jsem dodatek podepsala. To je vše, co si k tomu pamatuji.“

Olomoucká anomálie, jinde jsou pronájmy hal mnohem dražší

Zajímavé je pak především srovnání s pronájmy stadionů v jiných městech. Klub v Prostějově například platí městu 600 tisíc ročně s tím, že smlouva se vždy uzavírá na sezonu.

„Ale v Prostějově zase klub dostává dotaci na nájemné,“ podotýká Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov, která stadion provozuje.

Další prvoligový klub Ústí nad Labem platí 768 tisíc ročně. Extraligová Kometa Brno za halu Rondo dokonce pět milionů plus DPH a navíc hradí asi 25 milionů korun za provoz.

Olomoucká plecharéna

Umělou ledovou plochou se Olomouc mohla pochlubit už roku 1948. Otevřený zimní stadion byl teprve sedmým v tehdejším Československu.

Dnešní podobu dostal nyní již zchátralý stadion přezdívaný „plecharéna“ v 70. letech minulého století. Už roky se ve městě mluví o rekonstrukci.

Doposud představené plány však vždy zůstaly pouze na papíře. Zástupci současného vedení Olomouce počítají s postupnou rekonstrukcí stadionu za zhruba 150 milionů korun.

V Olomouci naproti tomu město klubu za tisíc korun přenechává k hokejovému stánku veškeré zisky a platí i provoz. „Tak to jsou slušné podmínky,“ poznamenal jednatel provozovatele prostějovské haly Průša.

Za olomoucký hokejový klub původní smlouvu podepsali jeho tehdejší šéf Ivo Kuba a současný generální manažer Erik Fürst.

Dodatek o šest let později stvrdil sám majitel a jednatel Jiří Dopita, jehož v listopadu obvinila policie ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Zhruba o měsíc později toto obvinění státní zástupce zrušil. Pronájmu haly se netýkalo.

I město odmítá, že by jednání o nových podmínkách nájmu souviselo s vyšetřováním, smlouvu prý chce změnit již dlouho.

„Procházíme všechny starší smlouvy, díváme se na ně kvůli případné nutnosti aktualizace i s ohledem na současnou ekonomickou situaci,“ řekl primátor Antonín Staněk z ČSSD. Podmínky nájmu hokejové haly rozebírat nechtěl. „Je to standardní smlouva, která byla odsouhlasena. V tuto chvíli ji nehodnotím. Zastávám názor, že je třeba uzavřít novou.“

Musíme mít standardní stav jako jiná města, řekl náměstek

Že je současné nájemné „neobvyklé“, připouští náměstek primátora Pavel Urbášek (ČSSD), který za město jednání vede. Fakt, že HC Olomouc za pronájem platí symbolickou částku a k tomu si nechává zisky, označil doslova za elementární problém.

„Musí tam být pochopitelně nájemné obvyklé,“ poznamenal. „Naše snaha je evidentní - přenést to do standardního stavu běžného i jinde. Usilujeme o to, přesunout správu stadionu na Správu nemovitostí Olomouc, což je akciová společnost města. Blížíme se tak standardu, který mají i jiná města,“ řekl Urbášek.

A dodal: „Jsem přesvědčený, že když to během roku projde Správou nemovitostí, tak se nám velmi jasně ukáže, kolik peněz na správu stadionu reálně potřebujeme.“

Vzápětí zdůraznil, že při vyúčtování financí, jež radnice na provoz stadionu poslala, nenarazilo vedení města nikdy na žádný problém. „Vše bylo a je velmi pečlivě auditováno.“ Na jakou částku se nyní bude město snažit nájem zvednout, však Urbášek nechce ani naznačit: „Naprosto bych spekuloval.“

, ,