Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Výlety a lázně. Levicovým ženám přispěly kraj i město spoluřízené KSČM

  • 12
Ostré kritice opozice čelí už delší dobu prostějovská radnice kvůli způsobu rozdělování dotací. Důvodem je mimo jiné to, že město sponzoruje příznivkyně KSČM sdružené v Levicovém klubu žen. Z veřejných peněz dostávají na cestovné či vstupy na památky.

Jiné spolky přitom na výraznější podporu čekají roky marně. Například sportovní oddíl seniorek, jehož třicítka členek s věkovým průměrem 74 let se dvakrát týdně schází na cvičení v tělocvičně poblíž centra města, už pětkrát žádal prostějovský magistrát o dotaci na pomoc se stále rostoucí cenou za pronájem tělocvičny. Od roku 2012 ale doposud dostal jednou tisícikorunu a až letos pět tisíc.

„Je skutečně vzácná věc, že se prostějovské ženy scházejí a ve svém věku pravidelně cvičí. Od města se jim bohužel moc velké podpory nedostává a od kraje už vůbec ne,“ posteskl si Boris Vystavěl, předseda Sportovního klubu Prostějov, pod který oddíl seniorek spadá.

Když ovšem prostějovskou radnici letos o peníze na výlety a vstupné na památky požádal Levicový klub žen, město mu přikleplo 20 tisíc. Klub je přitom úzce svázaný s KSČM a komunisté jsou nyní v Radě města Prostějova, do koalice je po posledních volbách vzala sociální demokracie.

Opozice i kvůli tomuto případu radním vyčítá, že chybí jakákoli koncepce a přednost mají hlavně VIP sporty, zatímco menší spolky nebo sportovní kluby žijí v nejistotě. Tento zmatek pak vede třeba k tomu, že komunistické důchodkyně jezdí zadarmo po hradech a zámcích.

„Výlety a vstupné pro členy a příznivce komunistické strany opravdu není nutné hradit z veřejných prostředků. Osobně bych považoval za správné, aby městský rozpočet dotoval pouze aktivity pro děti. Podporovat politické organizace z prostředků města nepovažuji za šťastné,“ protestuje například opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein z ODS.

Vedení města: Levicový klub žen žádná privilegia neměl

S tím souhlasí i předseda Sportovního klubu Prostějov Vystavěl, pod něhož kromě oddílu seniorek spadají i orientační běžci, horolezci, šachisté nebo korfbalisté.

„Oddíl seniorek letos konečně od města něco dostal. Bylo to pět tisíc korun. V rozdělování dotací z prostějovské radnice ale stále chybí koncepce a to se asi v dohledné době nezmění,“ povzdechl si Vystavěl.

Náměstkyně primátorky Prostějova Ivana Hemerková se brání tím, že dotace pro seniorky v minulých letech obdržel celý Sportovní klub.

„V dřívějším období žádala o dotace zastřešující organizace a bylo to pro všechny, kteří byli zahrnuti v členské základně. Letos jsme pak jednotlivým oddílům na základě jejich požadavků rozdělili peníze přímo,“ vysvětlila náměstkyně. Přislíbila zároveň, že v dalším kole se oddílu sportujících seniorek bude zvlášť věnovat.

Levicový klub žen podle ní žádná privilegia neměl. „Přesně už si nevzpomenu, ale v sociální oblasti jsme jednotnou částkou podpořili několik žadatelů, jako byl Klub levicových žen nebo Klub seniorů. Většinou šlo o peníze na dopravu. Byly to tři nebo čtyři kluby a vyhověli jsme téměř všem, kteří měli žádost v pořádku,“ objasňuje postup města Hemerková.

Za peníze od kraje si koupily poukazy do lázní

Předsedkyně Levicového klubu žen Květa Šlahúnková popřela, že by byl klub úzce navázaný na KSČM.

„Jsme zapsaný spolek a apolitická společnost. Samozřejmě, že jsme levicoví a hlásí se k nám členky KSČM, ale jsou u nás i členky jiných stran a nestraničky. Neříkám, že s KSČM nespolupracujeme, ale nedá se říct, že spolupracujeme jenom s KSČM,“ tvrdí Šlahúnková.

Na webu má ovšem klub přímé odkazy pouze na KSČM, na komisi žen v KSČM a na komunistické Haló noviny, jsou zde dále fotografie a videa z akcí KSČM a odkazy na ženy z KSČM v parlamentu či v EU. Stránky využívají logo komunistického symbolu třešniček a Levicový klub žen sídlí v Praze na stejné adrese jako KSČM - na třídě Politických vězňů.

Prostějov ovšem není jediný, kdo z veřejných peněz podporuje sympatizantky KSČM. Loni dostal Levicový klub žen 15 tisíc korun také od Olomouckého kraje. Důchodkyně si za to koupily 83 poukazů do lázní Skalka. Na kraji jsou přitom stejně jako v Prostějově zástupci KSČM v nyní končící koalici.

V nedávných krajských volbách ovšem komunisté propadli a z vedení kraje tak nyní po čtyřech letech odchází. Současný radní Prostějova a do voleb také člen krajského zastupitelstva Václav Šmíd tvrdí, že propojení Levicového klubu žen s KSČM nemělo na udělení dotací vliv.

„V klubu jsou členky KSČM, ale i jiných stran. Jaké je tam přímé spojení na KSČM a proč by to mělo mít vliv na udělení dotace?“ reagoval.

Kraj ovšem ve spojitosti se zastoupením komunistů v koalici čelil otázkám na podporu spolků i na konci loňského roku. A to poté, co MF DNES upozornila na fakt, že hejtmanství v uplynulých dvou letech dalo 35 tisíc korun Vlasteneckému sdružení antifašistů z Prostějova. To je přitom podle politologů a starších zpráv české tajné služby „spolkem dogmatických levicových extremistů napojených na KSČM“ (více čtěte zde).