Symbolický náhrobek na místě bývalého židovského hřbitova v Prostějově, který...

Symbolický náhrobek na místě bývalého židovského hřbitova v Prostějově, který poničil neznámý vandal. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Spor o židovský hřbitov v Prostějově graduje. Vandal zničil náhrobek

  • 14
Symbolický náhrobek na místě bývalého židovského hřbitova v Prostějově zničil neznámý vandal. Pod parkem a parkovištěm tady leží ostatky zhruba dvou tisíc židovských obyvatel města. Hřbitov odsud zmizel při nacistické okupaci. Nadace, jež se místo snaží pietně upravit, již podala trestní oznámení.

Mluvčí Nadace Kolel Damesek Eliezer Tomáš Jelínek upozorňuje, že již od loňského srpna zaznamenal v Prostějově na internetu či skrze anonymní dopisy různé verbální útoky proti Židům.

Podle svých slov si ale ani v tom nejhorším snu nedokázal představit, že v dnešní době ještě může před prostějovskou školou dojít k rasově motivovanému vandalismu.

„Nejen, že je to vrchol zbabělosti, ale zároveň tento čin vrhá velmi špatné světlo na město Prostějov, kterému se v minulosti přezdívalo ‚hanácký Jeruzalém‘. Moc bych si přál, aby policie pachatele co nejdříve dopadla. Považoval bych také za slušné, kdyby se obnovy náhrobku ujalo vedení města,“ podotkl Jelínek. O vandalském činu se dozvěděl ve čtvrtek.

Jak by mohla vypadat pieta

Symbolický náhrobek stál na místě židovského hřbitova od roku 2013. U jeho instalace byl i rabín Louis Kestenbaum, který vede americkou nadaci pro obnovu židovských hřbitovů Kolel Damesek Eliezer.

„Doufám, že se to vyšetří. Nešlo to jednoduše rozbít, byl to kvalitní materiál. Ti lidé si s tím museli dát hodně práce. Bohužel to odpovídá náladám části obyvatel Prostějova, kteří navázali na tu nejhorší tradici, která v Prostějově byla už před druhou světovou válkou,“ přemítá Jelínek.

Pro nadaci je podle zničení náhrobku velice špatná zpráva. „Vyvolá to rozpaky i v zahraničí,“ podotýká.

Náhrobní kameny si lidé za okupace rozebrali na dláždění

Někdejší židovský hřbitov ministerstvo kultury zařadilo loni na seznam kulturních památek i přes nesouhlas radnice, která se obávala komplikací například při opravě inženýrských sítí.

Letos pak ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku i 12 historických náhrobků. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si za německé okupace rozebrali lidé z okolních vesnic. Použili je například při dláždění dvorků. Některé se podařilo najít.

Spor o rehabilitaci místa hřbitova se obě strany pokusí vyřešit s pomocí expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), který se ujal role mediátora. Podle primátorky Aleny Raškové (ČSSD) by se jednání měli zúčastnit i památkáři či ředitel základní školy, která stojí v sousedství bývalého hřbitova. Rašková zopakovala, že i po pietní úpravě místa by měl být zajištěn bezpečný přístup ke škole.

Vleklý spor židovských organizací a radnice ohledně pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova v Prostějově se už dostal i do pravidelné zprávy amerického ministerstva zahraničí, která je zaměřena na ochranu lidských práv ve světě.

Židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Jsou tam pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

, ,