Prostějovská radnice

Prostějovská radnice | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějovský úředník vydělal na strategických pozemcích, na radnici končí

  • 69
Vysoce postavený úředník prostějovského magistrátu, který na pozemku pod plánovanou průmyslovou zónou vydělal sedminásobek a další půdu koupil pod budoucím jižním obchvatem Prostějova, na radnici končí. K poslednímu prosinci letošního roku odchází dohodou. Odstupné nedostane.

Nad počínáním Kamila Janečka, vedoucího oddělení rozvoje a investičních záměrů na prostějovském magistrátu, se pozastavovali jeho nadřízení, vedení města a hlavně opozice v zastupitelstvu. Janeček totiž s dalšími lidmi skupoval strategickou půdu v okolí Prostějova.

Jako šéf útvaru, který má v popisu práce zpracování návrhů dlouhodobého rozvoje města a pořizování strategických dokumentů, měl přitom perfektní přehled o tom, kde se co bude stavět, kudy povedou hlavní dopravní tepny a jak se bude měnit například územní plán.

Tajemník začal prošetřovat, zda došlo ke střetu zájmů

V jednom případě se mu po změně územního plánu podařil na transakcích s pozemky vydělat sedminásobek vložených peněz. „Myslím si, že to není příliš etické, protože to vrhá špatné světlo,“ pronesl například náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer, který je na radnici odpovědný za investice.

O případu informovala MF DNES, celou věc okolo nákupu pozemků začal prověřovat také tajemník prostějovského magistrátu. Janeček však tlak nevydržel a z radnice nyní raději sám odchází.

„Uzavřeli jsme dohodu o ukončení pracovního poměru k 31. 12. letošního roku. Asi nejde zpochybnit, že se řešila záležitost kolem jeho osoby. Já jsem začal pověřovat okolnosti případného střetu zájmů, ale zatím jsem nedospěl k závěru. Mezitím jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru,“ potvrdil tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš. Dodal, že vedoucí oddělení nedostane žádné odstupné.

Úředník tvrdí, že žádné informace nezneužil

Samotný Janeček nechtěl svůj odchod komentovat. V minulosti se hájil tím, že žádné citlivé informace například o plánovaných změnách územního plánu, ke kterým by se dostal z titulu své funkce, nikdy nezneužil.

„Není problém si ověřit, že jižní obchvat je v územním plánu Prostějova dlouhou dobu, takže nemohlo dojít k žádnému zneužití informací,“ prohlásil například.

Janeček se současnou manželkou a sousedem koupili v roce 2010 od jednaosmdesátiletého důchodce pole u výpadovky na Brno za 672 tisíc korun. Po změně územního plánu pozemek prodali městu Prostějov už jako průmyslovou zónu za téměř pět milionů korun.

Kromě toho vlastní rovněž pozemek, který leží přesně pod trasou plánovaného jižního obchvatu Prostějova.

Opozice: Selhání je v tomto případě daleko závažnější

„Lze předpokládat, že stát nebo město bude v budoucnu právě tuto parcelu potřebovat a dobře ji zaplatí,“ poznamenal Petr Ošťádal z Prostějova, který na celý problém s Janečkovými pozemky upozornil.

Opozice v prostějovském zastupitelstvu zcela spokojená není. „Myslím si, že odchod pana Janečka je jediným možným vyústěním celého případu, ale jsem přesvědčený, že selhání je daleko závažnější. Proto jsme navrhli, aby městské zastupitelstvo od transakce s pozemkem pod průmyslovou zónou odstoupilo a celá věc se pečlivě vyšetřila se všemi okolnostmi zejména z minulosti,“ navrhl opoziční zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek.

Velkým problémem je podle opozice hlavně to, že než oba strategické pozemky koupil Janeček s manželkou a sousedem, původní majitel je nabízel městu, ale to nijak nereagovalo. Podle opozice by se mělo udělat jasno v tom, za jakých okolností město nabídku odmítlo.

„Vidím to jako selhání rady města. Její povinností je, aby úředníci, kteří disponují citlivými informacemi týkajícími se změn územního plánu, nebyli ve střetu zájmů,“ dodal další prostějovský opoziční zastupitel František Filouš.