Prostějovu jeho systém měření rychlosti radary zakázal krajský úřad i ministerstvo, teď má být ukázkovým městem pro celé Česko. Ilustrační foto

Prostějovu jeho systém měření rychlosti radary zakázal krajský úřad i ministerstvo, teď má být ukázkovým městem pro celé Česko. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Prostějov musel měření rychlosti radary zrušit, teď má být ukázkovým městem

  • 7
Prostějov, jehož systém měření rychlosti radary porušoval zákon a kvůli tomu ho krajský úřad i ministerstvo dopravy zakázaly, bude vzorovým městem, podle kterého budou svůj systém zavádět i jinde. Tak to alespoň plánuje ministerstvo, které zde chce vyzkoušet systém, který by se pak mohl používat všude.

Ministerstvo dopravy se chce s představiteli radnice domluvit na změnách tak, aby měření vyhovovalo předpisům a navíc se stalo modelem pro ostatní města v zemi.

"Chyba je opravdu na straně Prostějova. Měřit rychlost vozidel smí pouze policie, popřípadě městská policie. Žádný jiný subjekt k tomuto oprávnění nemá. Na ministerstvu nyní chystáme projekt právě pro Prostějov. Chtěli bychom, aby byl vzorovým příkladem pro ostatní města a obce, co se měření rychlosti týče," potvrdil Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Do Prostějova se chystají odborníci z ministerstva, kteří se s radnicí pokusí domluvit změny v měření. Ta je tomuto plánu nakloněná a s ministerstvem dopravy by určitě spolupracovala.

"To je potěšující zpráva. Myslím si, že problémy můžeme vyřešit, především co se týče zpracování přestupků. Radary mají preventivní účel a velký psychologický dopad. Když na rychlé auto blikne radar, řidič si příště dá pozor," řekla místostarostka Prostějova Alena Rašková, která má dopravu na starosti.

Zastavení měření udělalo z ulic řidičskou džungli

Radnice v Prostějově se před lety domluvila s firmou Czech Radar, která na jedenácti frekventovaných místech ve městě instalovala radary. Společnost měla podíl na vybraných pokutách. Krajský úřad a ministerstvo dopravy však zjistily, že systém porušuje zákony.

"Co se týče měření rychlosti pronajatými radary, zjistili jsme pochybení, které spočívá v nesprávném postupu při správním řízení. Šlo o nesprávně vedenou spisovou agendu, která znemožňovala kontrolu," uvedl již dřív mluvčí kraje Ivo Heger.

Ministerstvo to následně potvrdilo (více čtěte zde), Prostějov proto loni přestal neukázněné řidiče trestat - a odvolal se. Jakmile se to po městě rozkřiklo, řidiči opět dupli na plyn. Od května loňského roku, kdy radary pouze monitorují provoz a statisticky vyhodnocují rychlou jízdu a jízdu na červenou, zaznamenaly v Prostějově neuvěřitelných 15 tisíc přestupků.

Rychlostí nad devadesát kilometrů se v ulicích Prostějova za tuto dobu řítilo téměř pět set aut a přes dva tisíce řidičů jelo na červenou. Opětovné měření rychlosti proto podporují police i městská policie.

Obnovení měření radarů snad situaci ve městě zklidní

"My jsme rozhodně pro to, aby systém znovu fungoval - a jsem přesvědčen, že se řidiči okamžitě zklidní," prohlásil vedoucí dopravního inspektorátu v Prostějově Vítězslav Matyáš. Jedinou výhradu, kterou dopravní policie má, je umístění některých radarů. Matyáš by přivítal, kdyby byly například ve větší míře v blízkosti škol.

prostějovské silnice bez radarů

Statistika dopravních přestupků za období od 1. května do 31. prosince 2010, kdy je radary pouze statisticky zaznamenávaly a policie tedy netrestala.

rychlost..........přestupky

do 60........................2 707
do 70........................7 514
do 80........................1 786
do 90...........................631
nad 90.........................462

jízda na červenou.....2 287

celkem..................15 387

"Nejde v první řadě o trestání řidičů, ale o bezpečnost v dopravě. Radary nejsou žádný Damoklův meč na řidiče, ale především preventivní opatření. Samozřejmě, v druhé řadě jde také o to, aby ti, co předpisy poruší, byli potrestáni," dodal šéf Městské policie Prostějov Jan Nagy.

Czech radar, který zařízení Prostějovu pronajímá, případné změny systému na základě návrhů ministerstva dopravy neodmítá.

"Czech radar jako garant projektu Bezpečná města se v žádném případě nebrání spolupráci se stáními orgány či samosprávami měst a obcí na všech akcích, které mohou přispět k bezpečnosti provozu," uvedla mluvčí Czech radaru Anna Němcová.

Měření rychlosti v ulicích je mimo jiné také velký byznys. V Prostějově může ročně jít až o patnáct milionů korun, které by si podle uzavřených smluv zhruba půl na půl rozdělila radnice se společností Czech radar.