Prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Prostějovský primátor Miroslav Pišťák. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Primátorem Prostějova zůstává Pišťák, ve funkcí setrvají i jeho náměstci

  • 5
Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD) bude stát v čele města i následující čtyři roky. Pro pětasedmdesátiletého Pišťáka v pondělí při volbě nového primátora hlasovalo 18 z 34 přítomných zastupitelů.

Zastupitelé v pondělí zvolili čtyři primátorovy náměstky a jednoho uvolněného člena rady, který bude mít na starost dotace z evropských fondů.

Náměstky jsou Alena Rašková (ČSSD), Zdeněk Fišer (ČSSD), Jiří Pospíšil (PéVéčko) a Ivana Hemerková (PéVéčko). Všichni tuto pozici zastávali i v minulém volebním období. Uvolněným členem městské rady pro dotace, který za tuto funkci bude pobírat plat, byl zvolen Jaroslav Šlambor z KSČM. Deník Insider před dvěma lety upozornil, že Šlambor byl v 70. a 80. letech agentem vojenské kontrarozvědky.

Prostějovské zastupitelstvo

Radniční koalici v Prostějově vytvořila vítězná ČSSD s hnutím PéVéčko a KSČM. V radě města tak poprvé od roku 1989 usednou komunisté. Hnutí ANO, které ve volbách v Prostějově skončilo druhé, zůstalo v opozici.

Zastupitelstvo má 35 členů, přičemž koalice ČSSD, PéVéčka a KSČM v něm disponuje 18 hlasy. Vítězná ČSSD v říjnu získala deset mandátů a hnutí ANO má šest zastupitelů. Třetí sdružení PéVéčko, které založili bývalí členové ODS, obsadilo v zastupitelstvu čtyři místa. Čtyři zastupitele mají komunisté a čtyřmi hlasy disponuje i sdružení Změna pro Prostějov. Tři zastupitele TOP 09 a po dvou mandátech KDU-ČSL a ODS.

Za KSČM budou v jedenáctičlenné městské radě na neplacených pozicích sedět také bývalí místopředsedové městského národního výboru Josef Augustin a Václav Šmíd, kteří podle MF DNES v roce 1989 prosazovali tvrdé represe proti odpůrcům totalitního režimu.

Opoziční ODS před hlasováním navrhla, aby rada měla pouze pět uvolněných členů, kteří jsou za tuto funkci placeni. Podle zastupitele Tomáše Blumensteina (ODS) šestý uvolněný radní Šlambor bude městskou pokladnu stát zhruba 1,5 milionu korun ročně, přičemž věnovat se má pouze evropským dotacím, což mohou zvládnout i úředníci. Pišťák ale tvrdí, že tato funkce bude důležitá, protože město má možnost získat z fondů EU až stovky milionů korun.

Blumenstein zároveň kritizoval vznik radniční koalice ČSSD, KSČM a PéVéčka, protože podle něj existovalo několik variant koalice demokratických politických stran. Účast komunistů v městské radě už dříve označil za „skandální pošlapání demokratické prostějovské tradice“.

Pišťák řekl, že při jednáních o případné koalici ne všechny politické strany postupovaly rozumně, takže nakonec se ČSSD dohodla s KSČM a PéVéčkem. Podle něj nebylo možné přesvědčovat spolustraníky v ČSSD, aby při povolebním vyjednávání dali přednost politickým stranám a hnutím, od nichž už před volbami neustále zněla kritika tehdejšího vedení radnice.

,