Prostějovská radnice (na snímku budova radnice) před lety prodala pozemky v průmyslově zóně o několik milionů levněji. Stejný znalec je totiž ocenil pokaždé jinak.

Prostějovská radnice (na snímku budova radnice) před lety prodala pozemky v průmyslově zóně o několik milionů levněji. Stejný znalec je totiž ocenil pokaždé jinak. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prostějov prodal pozemky o miliony levněji, znalec je ocenil pokaždé jinak

  • 3
Když Prostějov před třemi lety prodával společnosti Mubea, která je se zhruba tisícovkou lidí největším zaměstnavatelem v Olomouckém kraji, pozemky v průmyslové zóně, snížil cenu zhruba o 12 milionů. Nyní vyšlo najevo, že při tom město vycházelo z chybného posudku. Prokázal to Krajský soud v Brně.

Mubea hodlá postavit nový závod, kde by našlo práci dalších až 500 zaměstnanců. Jde o investici za více než miliardu korun. U znalce Františka Kocourka z Prostějova si město na jaře roku 2014 objednalo posudek, který stanovil cenu pozemků na 36,4 milionu.

Posudek si ale u Kocourka objednala také Mubea. A znalec o čtyři měsíce později cenu spočítal na 23,9 milionu. Za tuto částku také Mubea pak nakonec od města půdu koupila.

Předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek nedávno rozhodl, že druhý posudek je chybný a Kocourka uznal vinným z úmyslného přestupku podle zákona o znalcích a tlumočnících. Ve druhém posudku totiž Kocourek odečetl cenu, kterou by stálo vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, protože to po něm Mubea chtěla. Tento postup byl však podle Krajského soudu zcela chybný.

„Při vypracování druhého posudku jmenovaný nepostupoval řádně. Při znaleckém oceňování nelze zohledňovat budoucí náklady na vynětí pozemků, byť by zde byl takový požadavek ze strany objednavatele. Tuto skutečnost do ceny zahrnout nelze,“ rozhodl Bořek.

Soudce zároveň připomněl, že při stanovení ceny znalec nemůže kalkulovat s budoucími náklady, protože není jisté, zda nastanou.

Radnice: Chtěli jsme vyjít investorovi vstříc

Soudní znalec a odhadce nemovitostí Kocourek se k celé záležitosti odmítl vyjádřit. „Bez komentáře,“ reagoval. Proti rozhodnutí se však neodvolal a verdikt soudu je tak pravomocný.

Rovněž Mubea, která dlouhodobě zastává firemní politiku, že se nikdy veřejně nevyjadřuje, případ nekomentovala.

Prostějovská radnice pak tvrdí, že chtěla vyjít vstříc významnému investorovi. Když zastupitelstvo v září 2014 prodej pozemků schvalovalo, o dvou posudcích a rozdílu v ceně přes 12 milionů korun se už tehdy mluvilo.

„Mubea je zárukou, že pracovní místa, jak je má v plánu, určitě vytvoří. Firma si nechala zpracovat oponentní posudek s tím, že zadání bylo, aby se zohlednilo vyjmutí z půdního fondu. Ceny za vyjmutí jsou v Prostějově až desetkrát vyšší než v roce 2010. Znalec to zohlednil a je to cena obvyklá. Myslím si, že tato záležitost neodporuje žádným předpisům a žádným zákonům,“ vysvětloval náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

I dnes je přesvědčený, že město postupovalo správně. „Nejdříve chci celou záležitost založenou na dezinformacích projednat v zastupitelstvu města a vše uvést na pravou míru,“ řekl politik.

Firma varovala, že by při vyšší ceně mohla investovat jinde

Někdejší jednatel společnosti Mubea Štěpán Urbanec dokonce prostějovské zastupitele před lety varoval, že firma by taky mohla investovat jinde.

„Tuto příležitost jsme museli vybojovat ve velice intenzivním vnitřním boji ve společnosti a v extrémně silné konkurenci jiných lokalit v ČR a za hranicemi. Cenové podmínky v jiných lokalitách byly významně příznivější,“ tvrdil Urbanec. Zastupitelé nakonec tehdy prodej pozemků schválili jednohlasně.

Opozice nemá nic proti tomu pomoci významnému investorovi. „Předseda soudu ovšem uvedl, že pokud by město chtělo akcentovat veřejný zájem, mělo nechat posudek v původním znění a poté se mohlo zavázat ke slevě z kupní ceny. To by bylo zvýhodnění ekonomicky významného investora,“ argumentuje opoziční zastupitel František Filouš.

Upozornil zároveň, že plocha, na které bude stát nová továrna a která se bude muset vyjmout z půdního fondu, může být ve skutečnosti mnohem menší než celková plocha prodávaného pozemku.

„Tudíž sleva daná druhým znaleckým posudkem by tak byla příliš velká. Předpokládáme, že se o celé věci bude jednat na zastupitelstvu a najdeme řešení, aby případná škoda byla minimalizována,“ dodal Filouš.

Skupina Mubea je s více než 10 tisíci zaměstnanci v téměř třiceti místech po celém světě předním globálním výrobcem odlehčených konstrukcí pro automobily. V roce 2015 dosáhla obratu 1,8 miliardy eur.

Stavba nového závodu v Prostějově má nyní oproti původním plánům zpoždění. Důvodem je kritický nedostatek pracovních sil v regionu. Po dokončení bude prostějovská pobočka největším závodem skupiny.