Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Šance na dotace jen do roku 2018. Město spouští kancelář pro výkup parcel

  • 0
V Prostějově začíná fungovat kancelář se dvěma specialisty, kteří se budou věnovat pouze výkupu pozemků pod plánovaným severním obchvatem města. Pokud se půdu nepodaří do roku 2018 vykoupit, nebudou evropské dotace, a tudíž ani obchvat, který má odvést dopravu z přetíženého centra Prostějova.

Podle opozice úřady zbytečně promarnily spoustu času. Na vytvoření speciální kanceláře pro výkup pozemků pod plánovaným a důležitým severním obchvatem města Prostějova se primátorka a hejtman dohodli loni v listopadu. Trvalo jim půl roku, než tento nápad převedli do praxe.

Kancelář se dvěma pracovníky začíná v těchto dnech fungovat ve Společenském domě v Prostějově.

„Mohu potvrdit, že máme připravenou kancelář pro dva specialisty na jednání týkající se odkupů pozemků pro stavbu severního obchvatu Prostějova. Budou mít na starosti vše kolem výkupů,“ uvedl náměstek primátorky Prostějova Pavel Smetana, který má dopravu ve městě na starosti.

Podle mluvčí kraje Kamily Navrátilové má kancelář dva zaměstnance. „Zaměstnanci se již seznámili s konkrétní situací a s podkladovými materiály. V této době se ladí poslední detaily pro zahájení oslovení vlastníků pozemků,“ popsala mluvčí.

Opozice: K obchvatu slyšíme od roku 2009 jen sliby

Severní obchvat by měl ulehčit věčně ucpanému a zplodinami zamořenému centru Prostějova. Své pozemky však zatím prodal jen zlomek majitelů, celkem jich je okolo sto dvaceti. Pokud se půdu nepodaří do roku 2018 vykoupit, propadnou připravené evropské dotace a obchvat se stavět nebude.

„Severnímu obchvatu se věnuji od roku 2009 a neustále slyším jen sliby a sliby. Zbytečně se promarnilo spoustu času,“ kritizuje postup radnice a hejtmanství opoziční prostějovský zastupitel František Filouš.

Letos na jaře proto úřady zorganizovaly přímé setkání s majiteli pozemků, na kterém jim rozdaly dotazníky, jak se k prodeji staví. Vrátilo se jich necelých čtyřicet. Osm s prodejem souhlasí, někteří požadují uzavřít smlouvu o budoucí kupní smlouvě a tři vlastníci požadují uzavřít rovnou kupní smlouvu.

Dalších 21 vlastníků není rozhodnuto a požadují návrhy smluv nebo osobní jednání. Deset majitelů souhlasí za podmínky výkupu celého pozemku nebo vyšší ceny.

„Nedávno jsem se dotazovala na kraji na to, kdy už konečně budou k dispozici návrhy smluv, a žádnou reálnou odpověď jsem nedostala. Nikdo tam nic nevěděl, což mi připadá velmi divné. Vím také o tom, že někteří majitelé odmítají podepsat smlouvu o smlouvě budoucí a na peníze čekat až do kolaudace. Co když se pak stavba protáhne nebo úplně zastaví,“ namítá jedna z majitelek půdy, která však požádala, aby se v novinách zatím neobjevilo její jméno.

Naprosto oprávněný je podle ní i požadavek na prodej celého pozemku. V řadě případů totiž trasa obchvatu úzký pruh půdy rozdělí na polovinu a majitelům tak zbudou pouze dva bezcenné kousky pole.

„Nová jednání s majiteli pozemků zahájí kancelář pro výkupy do konce června. Z vyplněných anketních dotazníků mimo jiné vyplývá, že uzavření přímo kupní smlouvy požadují tři vlastníci. O způsobu konkrétního majetkoprávního vypořádání bude s těmito vlastníky jednat právě nově zřízená kancelář,“ ubezpečuje mluvčí kraje Navrátilová.

Podobný postup pomohl i v Přerově při budování D1

Kancelář, která se věnovala pouze výkupům pozemků, se v minulosti osvědčila v sousedním Přerově při stavbě posledního úseku dálnice D1. Město zde otevřelo kancelář s jedním pracovníkem.

„Na začátku, když do toho město vstoupilo, bylo vykoupeno pouze 30 procent pozemků a perspektiva byla mlhavá. V současné době je to už hodně přes 80 procent,“ potvrdil přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Dalším oříškem bude výkupní cena. Hejtman Jiří Rozbořil prohlásil, že majitelům úřady garantují minimální cenu 600 korun za metr půdy, která bude ležet přímo pod stavbou. To je cena třeba pozemků v průmyslové zóně a při troše štěstí mohou na takové sumě začínat ceny stavebních parcel na Prostějovsku, které se však normálně pohybují i v řádu tisíců korun.

Podle územního plánu je okolí severního obchvatu Prostějova určeno na rozvoj města. Mohou se zde stavět rodinné domy a územní plán počítá také s parkem či mateřskou školou.