V Prostějově odteď platí zákaz podomního prodeje, který následuje po zákazu toho pouličního, který přišel už před časem. (Ilustrační snímek)

V Prostějově odteď platí zákaz podomního prodeje, který následuje po zákazu toho pouličního, který přišel už před časem. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Prostějovu došla trpělivost s podomním prodejem a zakázal ho

  • 2
Prodejci, kteří se své zboží snaží udat při obcházení domácností, mají odteď v Prostějově smůlu. Městská rada rozhodla, že podomní a pochůzkový prodej zakáže. Od rána tak platí, že kdo nařízení poruší, může dostat pokutu až 200 tisíc korun.

"Smyslem novely je omezení takových forem nabídky a prodeje, které se z pozice spotřebitelské veřejnosti jeví jako obtěžující, agresivní a ve svém důsledku i rizikové," podotkla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Nový zákaz by podle ní měl vymýtit obcházení veřejných prostranství, jednotlivých bytů, domů i rekreačních zařízení nejrůznějšími nezvanými prodejci, dealery a zprostředkovateli služeb.

Že lidem prodejci vadí a například strážníci na ně dodnes neměli účinnou páku, potvrzuje i mluvčí prostějovské městské policie Jana Adámková.

"Stížnosti na podomní prodejce jsme zaznamenali, ale bohužel nebylo pomoci. Chyběla opora v zákoně," vysvětlila.

Zákaz podomního prodeje následuje po zákazu toho pouličního

Obchodníky, kteří nabízeli zboží a služby přímo u dveří bytů a domů, podle ní zatím strážníci neřešili, už před časem byl ale zakázán prodej na ulici.

"Fyzické osobě jsme mohli udělit blokovou pokutu do výše tisíc korun, u podnikající jsme případ předávali správnímu orgánu," nastínila Adámková.

Nově však za porušení zákazu může prodejce platit pokutu až 30 tisíc a pokud se jedná o firmu, výše se může vyšplhat až na 200 tisíc korun.

"U podomního prodeje se bude případ řešit stejně jako u pochůzkového. A samozřejmě, že člověka, který se pohybuje například po bytovém domě a nabízí lidem zboží, vykážeme," doplňuje mluvčí strážníků.

Radnice chce chránit starší a sociálně slabé před podvodníky

Ke změně tržního řádu město přistoupilo především kvůli ochraně starších a sociálně slabých lidí.

"Vycházíme vstříc požadavkům obyvatel, kteří se podomními a pochůzkovými prodejci cítí být obtěžováni," uvedla náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.

"Oběťmi agresivních praktik jsou převážně senioři a sociálně slabší občané, kteří často koupí věci předražené a podepíšou 'úžasné' smlouvy, které jsou téměř nevypověditelné," dodala. Při podávání návrhu se inspirovala především případy ze svého okolí.

"Je pravda, že podobné zákazy už platí i v jiných městech, my jsme se však řídili především příběhy lidí, kteří s podomním prodejem měli osobní negativní zkušenost," vysvětluje Rašková s tím, že zákaz se netýká charitativních a společenských akcí. Podobné zákazy už platí například v Šumperku, Jeseníku, Uničově a Mohelnici.