Nové vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) zrušilo komisi, která hlídala veřejné zakázky z oblasti IT a v minulosti ušetřila městské pokladně nemalé částky.

Nové vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) zrušilo komisi, která hlídala veřejné zakázky z oblasti IT a v minulosti ušetřila městské pokladně nemalé částky. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Komise hlídala IT zakázky a ušetřila miliony, noví radní ji zrušili

  • 12
Nové vedení radnice v Prostějově zrušilo po volbách komisi pro informační technologie. Její členové přitom dohlíželi na IT zakázky, v minulosti dokázali městu ušetřit miliony a zlepšili špatný obraz města. Opozice tvrdí, že radní komisi zrušili proto, aby jim nikdo neviděl pod ruce. Ti to odmítají.

Zrušení komise je v případě Prostějova obzvláště riskantní, neboť hrozí, že se bude opakovat situace z minulosti, kdy byl stav natolik tragický, že se počítačové firmy odmítaly výběrových řízení prostějovské radnice účastnit.

„Po negativních zkušenostech jsme dalších pokusů zanechali. Nechceme se stát těmi, jež kryjí pochybné praktiky,“ vysvětloval tehdy například šéf společnosti Vahal Petr Hrůza.

Ještě před pěti lety byla totiž pověst radnice v oblasti IT zakázek otřesná. Někteří zaměstnanci úřadu otevřeně mluvili o tom, že výběrová řízení jsou ušitá na míru pro jednu konkrétní prostějovskou firmu, a věc začala vyšetřovat i policie.

Podezření nakonec zlomila vaz tehdejšímu místostarostovi Pavlu Drmolovi, který se nedostal ani na kandidátku, a skončil i šéf příslušného odboru. Po komunálních volbách v roce 2010 pak nové vedení města zřídilo komisi pro informační technologie.

„Usilovali jsme o to, aby výběrová řízení byla co nejvíce otevřená, a zároveň jsme dávali připomínky k podmínkám soutěží,“ popsal činnost předseda komise Tomáš Blumenstein, nyní lídr opoziční ODS.

Komise ušetřila miliony korun, našla levnější řešení

V komisi byli lidé z branže, a pokud měli počítačové firmy, zavázali se, že se výběrových řízení na radnici nebudou kvůli možnému střetu zájmů účastnit.

A podle Blumensteina se podařilo díky komisi ušetřit miliony korun. Město chtělo pořídit například datové přenosy s kapacitou 10 MB, ale komise prosadila nezávislé měření, které zjistilo, že zcela postačí daleko levnější varianta s kapacitou 1 MB. Podobná situace byla i u rozšiřování diskového pole nebo u nákupu některých licencí, kdy komise vymyslela podstatně úspornější řešení.

Po podzimních komunálních volbách prostějovskou radnici ovládla koalice ČSSD, Pévéčka a KSČM a komisi pro informační technologie nyní zrušila.

„Velmi mě to mrzí, nechápu to a nevidím jiný důvod, než že nechtějí, aby jim někdo viděl pod ruce. Město mohlo fungovat čistě a efektivně, ale nechce. Opět hrozí, že ztratí těžce vydobyté dobré jméno,“ varuje Blumenstein.

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák to odmítá a obavy mírní.

„Jsem přesvědčen, že situace je stabilizovaná a odbor informačních technologií natolik kompetentní, že je zbytečné zřídit komisi, která by mu radila. Pokud vím, ani před lety policie žádné porušení zákona nezjistila,“ prohlásil primátor.

Opozici se nelíbí zakázka na nové notebooky pro zastupitele

Faktem je, že radnici v blízké budoucnosti nečekají žádné zásadní obří nákupy týkající se například počítačové infrastruktury, i tak jde každoročně do obnovy sítě a počítačů, kterých jsou stovky, několik milionů korun nehledě na další miliony za prodloužení licencí nebo údržbu systému. Podle opozice je podezřelé už poslední výběrové řízení na nové notebooky pro městské zastupitele.

„Jsou tam příliš konkrétní požadavky, které nejsou až tak důležité, ale hodně zužují výběr. A priori neříkám, že město nakoupí špatné nebo drahé notebooky, ale v situaci, kdy se do soutěže přihlásí pouze dvě firmy, je něco špatně. Mělo by jich být aspoň kolem patnácti. Firem, které mohou dodat notebooky, jsou totiž stovky,“ míní Blumenstein.

Tajemník prostějovské radnice Lubomír Baláš prohlásil, že zakázka není v žádném případě nikomu šitá na míru.

„To není pravda,“ řekl. Radnice předpokládá, že 35 notebooků pořídí za odhadní cenu 660 tisíc korun bez daně. „Nabídku předložili dva uchazeči,“ potvrdil Baláž.