Opozici se nelíbí, že prostějovská radnice posvětila před volbami plán na zbourání historických Jezdeckých kasáren. (ilustrační snímek)

Opozici se nelíbí, že prostějovská radnice posvětila před volbami plán na zbourání historických Jezdeckých kasáren. (ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nebourejte kasárna, zaútočila opozice na prostějovské radní

  • 3
Plán prostějovské radnice, která těsně před volbami posvětila demolici Jezdeckých kasáren, zvedl vlnu odporu. Opozice se spojila a krok tvrdě odsoudila. Proti jsou dokonce i někteří členové koalice.

Na svém posledním zasedání radní souhlasili s vypsáním výběrového řízení na demolici kasáren.

„Předmětem veřejné zakázky jsou komplexní demoliční práce všech objektů bývalých Jezdeckých kasáren v Prostějově, centrálního objektu, jižního i severního křídla a přilehlých zpevněných ploch. To vše včetně odvozu stavební suti a zatravnění. Předpokládané zahájení prací je v závěru října tohoto roku, dokončení pak nejpozději do dvanácti měsíců. Předběžný rozpočet je 13,4 milionu korun,“ sdělil náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Rozhodnutí vyvolalo vlnu nesouhlasu

Proti takovému postupu tvrdě vystoupila opozice. Lidovci a TOP 09, kteří jsou v městském zastupitelstvu, se spojili s kandidujícími stranami ANO a Změnou pro Prostějov a vyzvali radnici, aby bourání zastavila.

„Vyjadřujeme kategorický nesouhlas a vyzýváme vedení města, aby zastavilo jakékoliv kroky a případné plány, které směřují ke zničení objektu Jezdeckých kasáren i dalšího nemovitého majetku města. Žádáme radu, aby se v čase zbývajícím do voleb vyvarovala takových nevratných rozhodnutí, jako je toto. Není správné podobným způsobem předurčovat práci dalšího zastupitelstva,“ napsali v dopise radě města Petr Kousal z KDU-ČSL, Aleš Matyášek z TOP 09, Hana Naiclerová z ANO 2011 Prostějov a Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov.

Plánované bourání se dokonce nelíbí i některým radním Prostějova. „Myslím si, že jsme toto rozhodnutí měli nechat až na budoucím městském zastupitelstvu, vždyť komunální volby budou zanedlouho,“ řekla například členka rady za ODS Milada Sokolová.

Náměstek primátora Prostějova Fišer argumentuje tím, že objekty bývalých Jezdeckých kasáren již dlouhou dobu neslouží svému účelu, jsou vyklizeny a chátrají.

„K původnímu účelu tyto objekty nelze využít, areál je odpojen od veškerých energetických zdrojů a jeho rekonstrukcí by nebylo dosaženo žádného veřejně prospěšného cíle. Demolicí chátrajícího objektu se areál připraví pro novou výstavbu.“

Kasárna jsou podle opozice součástí města

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák naopak tvrdí, že radnice žádné nevratné kroky dělat nechce.

„Jezdecká kasárna jsou do určité míry spojena s přestavbou centra města, kdy bude potřeba řešit nový společenský sál. Výběrové řízení má jeden jediný cíl, získat ověřenou informaci o nákladech. Soutěž nám řekne, s čím firmy přijdou. Nikdo nemusí mít obavu, že by se do konce volebního období Jezdecká kasárna bourala,“ řekl primátor.

Podle opozice jsou kasárna symbolem stejnojmenné ulice a tvoří jakousi paměť místa, která po demolici bude nenávratně pryč.

„Ve světě už skončila etapa modernismu, kdy se bouralo a stavělo znovu. Proto mají města svou duši a svědectví minulých generací. Ve světě se začíná prosazovat směr re-use, tedy znovu-využívání budov. Tím také dochází k menším dopadům na životní prostředí,“ je přesvědčen například architekt František Fröml, který v komunálních volbách kandiduje za Změnu pro Prostějov.

Budovy Jezdeckých kasáren vznikly v roce 1891 jako náhrada za stará kasárna, která stála na hlavním náměstí v Prostějově. Za první republiky zde sídlila část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde byl vojenský útvar specializovaný na radiolokaci, který nakonec armáda odstěhovala. V areálu kasáren je celkem třináct budov, součástí byla jídelna, sklad a autopark.