Lékaři z prostějovské nemocnice dostali nový přístroj, díky kterému mohou znát...

Lékaři z prostějovské nemocnice dostali nový přístroj, díky kterému mohou znát diagnózy některých infekcí už za necelou hodinu po vložení vzorku. | foto: Nemocnice Prostějov

Nový přístroj prostějovské nemocnice odhalí infekce nejrychleji v Česku

  • 0
Prostějovští lékaři dostali novou zbraň pro boj se zákeřnými infekčními onemocněními . Diagnózu klostridiové infekce, chřipky typu A, B nebo H1N1mohou nyní znát za necelou hodinu. Výsledky jim tak rychle zajistí nový unikátní přístroj GeneXpert Dx IV, který nemocnice získala jako jediná v Česku.

Správná a především včasná diagnóza je pro úspěšný boj s infekcemi základem. Systém, který nyní lékaři z prostějovské nemocnice získali, zpracuje vzorek do pětačtyřiceti minut a navíc s vysokou přesností, které v současné době nedosahuje žádný jiný přístroj na světě.

"Přístroj je vůbec prvním na světě, který automatizuje a spojuje čištění vzorku, nukleové kyseliny a detekci cílové sekvence za použití analýzy ve skutečném čase, díky čemuž poskytne lékařům výsledky vzorků v ultrarychlém čase," řekla Hana Szotkowská, tisková mluvčí holdingu Agel, který nemocnici v Prostějově provozuje.

Výskyt klostridiových infekcí, které mohou být velmi nebezpečné, v Česku podle odborníků každoročně stoupá. Zákeřná bakterie, která způsobuje těžký průjem, se objevuje například po léčbě antibiotiky, u starých lidí nebo pacientů s oslabenou imunitou.

V případě agresivního typu přitom podle lékařů vede k zánětu střev a někdy dokonce až k jejich proděravění, které může končit smrtí pacienta.

"U zdravého dospělého člověka je vyvinutá mikroflóra tlustého střeva obyčejně rezistentní vůči kolonizaci Clostridium difficile. Avšak tato rezistence se ztrácí, jestliže je normální mikroflóra střeva pozměněná. Nejběžnějším rizikovým faktorem je užívání antibiotik," vysvětlil přednosta Oddělení laboratorní medicíny David Stejskal.

Přístroj poslouží při podezření na kmeny chřipky i papilomavir

Nové vybavení lékaři využijí také k vyšetření vzorků při podezření na chřipku typu A, B a H1N1. Také chřipkové onemocnění, které se vyskytuje především v zimě, může být nebezpečné. Včasné odhalení virové infekce respiračního traktu usnadním doktorům léčbu.

"Viry chřipky se dělí na tři typy - A, B a C, z nichž dvě vedou k infekci u lidí. Převažující typ je chřipka A, která odpovídá za většinu sezonních chřipek a může vést i k pandemiím. Infekce typu B je u lidí méně častá. U typu A rozeznáváme ještě dále subtypy H a N a není tomu tak dávno, kdy byl v Mexiku identifikován typ chřipky H1N1, který vedl k vysoké morbiditě i mortalitě," upozornil Stejskal.

Kromě těchto infekcí však pracovníci oddělení laboratorní medicíny chtějí přístroj používat také pro diagnostiku infekce lidským papilomavirem a pro vyšetření dalších parametrů.