Prostějovskému magistrátu budou společně vládnout sociální demokraté, hnutí PéVéčko a komunisté. Mezi nimi i dva místopředsedové Městského národního výboru z roku 1989.

Prostějovskému magistrátu budou společně vládnout sociální demokraté, hnutí PéVéčko a komunisté. Mezi nimi i dva místopředsedové Městského národního výboru z roku 1989. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dva komunisté spoluvládli Prostějovu v roce 1989, nyní budou znovu

  • 84
Když v listopadu 1989 zástupci Občanského fóra zahájili jednání s představiteli komunistické moci v Prostějově, narazili mimo jiné na místopředsedy Městského národního výboru Josefa Augustina a Václava Šmída. StB mezitím na náměstí před radnicí zatýkala lidi. Oba muži teď budou zřejmě městu spoluvládnout znovu.

„Je to normální vývoj. Ti, co s tím mají problém, mají na svůj názor právo. Máme demokracii. Karty rozdali voliči,“ komentovala aktuální situaci trojka komunistické kandidátky Václav Šmíd. Jeho kolega Augustin, který byl v roce 2008 mimo jiné odsouzen za neplacení daní, má dokonce jako dvojka velkou šanci, že bude sedět přímo v radě města.

S komunisty a hnutím PéVéčko, které založili dva současní náměstci primátora zvolení původně za ODS, se dohodl vítěz voleb ČSSD. Spolupráce s komunistickou stranou přitom byla v Prostějově, byť tradičně spíš levicově orientovaném, až dosud tabu.

Ve městě byl odpor vůči KSČM v Olomouckém kraji zdaleka největší a hluboce zakořeněný. Vyplývá to především z událostí v roce 1968, kdy sovětští okupanti zastřelili v ulicích Prostějova tři lidi a devět dalších těžce zranili.

Kdo přesně měl střelbu na svědomí se navíc nikdy neprokázalo, neboť ji Sověti nijak nevyšetřovali. Za normalizace se pak krvavé prostějovské události oficiálně nepřipomínaly. Vyšla dokonce i takzvaná Bílá kniha, která srpnovou okupaci lživě popisovala a střelbu i oběti popírala.

„Jeden odstavec v ní říkal, že sdělovací prostředky nalhávají lidem, že se v Prostějově střílelo a že tam byli zranění či dokonce mrtví,“ popsal už dříve Miroslav Zikmund, který střelbu na náměstí zažil. (více o takzvané krvavé neděli v Prostějově čtěte zde).

O marxismu jsem se mýlil, tvrdil před volbami lídr ČSSD

Koalice ČSSD, PéVéčka a KSČM bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinu osmnácti křesel. V jedenáctičlenné radě města bude mít ČSSD většinu šesti křesel. Zbylých pět si rozdělí KSČM a PéVéčko, které mělo o pár hlasů víc.

„Nemám z toho příliš velkou radost, ale radost jsem neměl ani z výsledků voleb,“ řekl primátor Pišťák. Sám byl členem KSČ a Lidových milicí, kvůli nesouhlasu s okupací ale skončil po roce 1968 v kamenolomu.

„Byl jsem členem komunistické strany a naivně jsem si myslel, že marxismus je nejlepší, s čím filozofové mohli přijít. Hluboce jsem se mýlil,“ tvrdil dokonce krátce před komunálními volbami Pišťák.

ČSSD jednala nejprve s druhým hnutím ANO

V Prostějově připadaly v úvahu v zásadě tři možné povolební scénáře. Původně se jako nejpravděpodobnější zdálo spojení ČSSD, hnutí ANO a PéVéčka s pohodlnou většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO však navrhlo spojení ČSSD, ANO s lidovci a případně ještě s ODS. Až poslední možností pak byla koalice ČSSD, PéVéčka a KSČM.

Podrobné výsledky voleb

„ANO na jednáních naprosto vyloučilo a zcela jednoznačně řeklo, že s PéVéčkem nepůjde, a navrhlo alternativu z pravicových stran. Náš klub rozhodl, že do takové koalice nepůjde,“ tvrdí Pišťák.

Hnutí ANO to odmítá. „Z naší strany nebyla striktně na stole pouze jedna varianta. To, že ČSSD nepřijala náš první návrh, nic nemění na tom, že jsme připraveni dále jednat. Pokud nakonec opravdu skončíme v opozici, není to žádné tragédie. Budeme silnou opozicí a budeme prosazovat náš program,“ prohlásila jednička hnutí ANO Hana Naiclerová.