Místo avizovaných stovek studentů čekal na nádvoří před rektorátem UP jen hlouček novinářů kolem šéfky kolejí a menz Boženy Pirklové

Místo avizovaných stovek studentů čekal na nádvoří před rektorátem UP jen hlouček novinářů kolem šéfky kolejí a menz Boženy Pirklové | foto: Petr Janeček, MAFRA

Protest studentů v Olomouci skončil fiaskem, skoro žádní nepřišli

  • 4
Demonstrace studentů olomoucké Univerzity Palackého skončila nečekaně dřív, než pořádně začala. Před rektorát univerzity, kde se měl protest proti dřívějšímu vystěhování studentů z kolejí kvůli ubytování účastníků letní olympiády odehrát, totiž téměř nikdo nepřišel.

Studenti chtěli demonstrovat kvůli tomu, že škola pronajme před prázdninami, ve zkouškovém období, většinu kolejí účastníkům Letní olympiády dětí a mládeže. Koleje v té době využívá zhruba 1 850 studentů. Více než tisícovka z nich si proto musí hledat náhradní bydlení.

Protestovat nepřišli ani organizátoři demonstrace

Podle reportéra MF DNES se na místě plánované demonstrace nakonec sešlo víc novinářů, než samotných studentů.

Ředitelka kolejí a menz UP Božena Pirklová.

Diskutovat s protestujícími přišla například i ředitelka Správy kolejí a menz UP Božena Pirklová, jejíž odstoupení organizátoři demonstrace hodlali požadovat. Nakonec se ale neměla téměř s kým bavit.

Nedorazil především nikdo ze samotných organizátorů akce, což několik studentů, kteří přece jen výzvu poslechli, zaskočilo.

"Dozvěděl jsem se o tom z letáku, tak jsem přišel. Jsem překvapený, že tady nikdo z organizátorů není," řekl MF DNES jeden z hrstky účastníků.

Není úplně jasné, zda případné demonstranty odradil déšť, který se po poledni v Olomouci spustil, nebo výzva studenty neoslovila.

Problémem kolem ubytování studentů se přesto zabýval akademický senát na svém odpoledním zasedání. Ještě před jeho začátkem rektor Miroslav Mašláň naznačil, že ve hře je "několik možných řešení včetně personálních".

"Je mi líto k čemu došlo, problém byl zřejmě v nedostatečné komunikaci. Vším se již zabývá naše oddělení vnitřního auditu," popsal senátorům rektor Mašláň, který připustil, že na straně vedení kolejí a menz je "jistá míra viny".

"Vyvodím z toho pracovně právní důsledky. Spadá sem škála nejrůznějších důtek či napomenutí až po případné omezení osobního hodnocení," uvedl Mašláň. "Rozhodně nechci tvrdit, že budu hned někoho propouštět." Senátoři, kteří ohledně kolejí vedli poměrně bouřlivou debatu, počítají s tím, že se na svém příštím zasedání budou rektora po výsledcích auditu ptát.

Přijdou nás stovky, slibovali organizátoři

Původně organizátoři tvrdili, že protestovat budou stovky studentů. "Situace došla tak daleko, že budeme požadovat, aby byla z funkce odvolána ředitelka Správy kolejí a menz UP," popsala jedna z pořadatelek akce Magda Krátká ve zprávě, kterou rozeslala médiím.

Uvedla také, že studenti, nerozumí, proč univerzita lůžka v době zkouškového období pronajala. "Navíc se tuto informaci dozvěděli ani ne měsíc předem," dodala.

Vedení univerzity si stojí za tím, že na zrušení ubytování má v tomto případě právo. Odvolává se na řád vysokoškolské koleje, podle kterého lze v mimořádných případech schválených rektorem přerušit ubytování studentů v koleji v době od 20. června do 15. září na nezbytně nutnou dobu.

"Byli jsme oslovení hejtmanem a požádání o spolupráci při zajištění významné mládežnické sportovní akce. Rektor žádosti vyhověl a vedle přímé účasti pedagogů a studentů fakulty tělesné kultury se naše škola podílí také na ubytování a stravování sportovců a trenérů, kterých bude přes pět tisíc," uvedl kancléř univerzity Rostislav Hladký.

"Žádost o ubytování předložil náměstek hejtmana Radovan Rašťák loni v říjnu, ale počet ubytovaných se upřesnil až v květnu," dodal kancléř.

Univerzita pomůže jen 650 studentům Právnické fakulty UP, která má letos posunutý harmonogram studijního roku. Stěhovat se nebudou muset také zahraniční studenti. Ostatní si musejí poradit sami.

"Studenti to budou muset řešit vlastní cestou. Na koleje se mohou vrátit až prvního července," řekl Hladký.

, ,