Přerovští radní neprosadili vyhlášku zakazující mimo jiné sekání trávníku v brzkých víkendových hodinách. Ilustrační snímek

Přerovští radní neprosadili vyhlášku zakazující mimo jiné sekání trávníku v brzkých víkendových hodinách. Ilustrační snímek | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Vyhláška zakazující sekačky po ránu či půlnoční hudbu v Přerově neprošla

  • 2
Měla ochránit obyvatele Přerova před hlučnými nočními opilci či sousedy, kteří se rozhodli sekat trávník v neděli v šest ráno. Návrh protihlukové vyhlášky ale nakonec přes zastupitele neprošel. Byl podle nich diskriminační. V bouřlivé, přes dvě hodiny trvající debatě proti němu vystoupili i někteří místní.

Obecně závazná vyhláška měla zaručit noční klid, regulovat hluk a omezit provozní dobu hostinských provozoven. Narazila však kvůli tomu, že její platnost se týkala jen některých ulic v centru města, u kulturních akcí se pak omezení týkalo jen některých lokalit.

„Působí to tak, že jsou diskriminovány jen některé ulice. Pokud by vyhláška vešla v platnost, problém by se přesunul jen o několik ulic dále,“ namítal zastupitel Marek Dostál.

„Když bude člověk hlučný na náměstí, tak to bude porušení nočního klidu, a například na Velké Dlážce už to rušení nebude?“ divil se další ze zastupitelů Josef Nekl.

Radní hájili návrh argumentem, že ulice zahrnuté do vyhlášky, jako například Wilsonova, Jateční nebo Masarykovo náměstí, byly vytipovány na základě stížností na rušení nočního klidu.

„V roce 2013 bylo takovýchto stížností 18, loni už 29,“ vysvětloval radní Pavel Košutek, který vyhlášku navrhl.

„Jeden podnik by musel o půlnoci zavřít, lidé by šli vedle“

Proti se však ohradili také provozovatelé kulturních akcí, které by vyhláška omezovala.

„Podle vyhlášky bude muset podnikatel ve Wilsonově ulici zavřít svůj podnik ve 24 hodin. Druhý podnikatel za rohem, kterého se už omezení netýká, pak s radostí přivítá nové hosty. Kde je pak nějaká rovnost šancí,“ postěžoval si Jaroslav Urbanec, pořadatel přerovských pivních slavností.

„Vyhláškou nelze postihnout celé území města, proto je diskriminační. Vybrali jsme ale lokality, kde je stížností nejvíce,“ komentoval to radní Jiří Kohout.

Město se chce k vyhlášce vrátit na základě letních stížností

Proti vyhlášce se vyslovili i někteří obyvatelé města. „Základním problémem je sobeckost a nedostatek tolerance vůči ostatním. To vyhláška nevyřeší. Co ale po zákazu zůstane pro nás mladé? Nemáme tady práci, nemáme možnosti rozvoje, a když nás připravíte o možnosti kulturního vyžití, nemáme žádný důvod ve městě zůstávat,“ řekla Daniela Jasová.

Ke schválení vyhlášky nakonec i po odhlasování několika úprav jejího znění chyběl jediný hlas.

„K vyhlášce se zřejmě vrátíme, ale nebudeme spěchat. Vyhodnotíme letní provoz, kolik bude stížností na hluk v daných lokalitách, a podle toho uvidíme. Možné je i veřejné projednání s občany,“ uzavřel radní Košutek.