Zaplavená ulice Novosadská v olomoucké čtvrti Nové Sady po bleskové povodni, ke které došlo 7. srpna 2010 ráno. Radnice chce nyní do několika čtvrtí dát hlásiče srážek, které na hrozící nebezpečí upozorní.

Zaplavená ulice Novosadská v olomoucké čtvrti Nové Sady po bleskové povodni, ke které došlo 7. srpna 2010 ráno. Radnice chce nyní do několika čtvrtí dát hlásiče srážek, které na hrozící nebezpečí upozorní. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc zlepší ochranu před povodněmi, koupí hlásiče srážek a sirény

  • 0
Olomouc rozšíří ochranu před velkou vodou. Až pět jejích městských částí získá hlásiče proti bleskovým povodním, město nakoupí záložní zdroj elektřiny a zmodernizuje sirény. Takzvaný Digitální povodňový plán přinese i jakýsi on-line systém s mapami, v nichž se při povodních budou objevovat aktuální informace.

"Digitální povodňový plán je další součást našich opatření proti velké vodě, která nám pomohou snížit riziko případných škod," nastínil náměstek primátora Martin Major.

Plány, které rada města projednala na svém posledním zasedání, Olomouc vyjdou na bezmála dva miliony korun. Počítá se v nich mimo jiné s modernizací dvou sirén.

"Stávající dosluhující rotační sirény nahradí ty elektronické. K tomu pořídíme i nový záložní zdroj elektřiny o minimálním výkonu šesti kilowattů," řekla mluvčí radnice Jana Doleželová.

Pozor, hodně prší, hrozí bleskové záplavy, nahlásí srážkoměry

Nová protipovodňová výbava by pak Olomouci měla pomoci i v boji s bleskovými povodněmi, které přicházejí po náhlých a prudkých deštích. Radnice nechá do městských částí Lošov, Radíkov a Slavonín nainstalovat srážkoměrné stanice. Do budoucna se s nimi navíc počítá i v Droždíně a na Svatém Kopečku.

"Budou monitorovat území města v místech, kde už došlo k bleskovým povodním, anebo tam, kde toto nebezpečí hrozí," nastínila Doleželová.

Podobný hlásič, jehož úkolem bude krajské město pomocí dálkového přenosu dat varovat před velkou vodou, plánuje radnice umístit do Trusovického potoka v katastru obce Bohuňovice, která leží zhruba dvanáct kilometrů od Olomouce.

"Zajistíme si tak potřebné informace o důležitém přítoku Moravy. Zkvalitní to vyhodnocení a řešení povodňových situací," vysvětlila mluvčí magistrátu.

Další kapitolou Digitálního povodňového plánu, na který vedení města už získalo dotaci, je pak také zjednodušeně řečeno vytvoření databáze kontaktů důležitých pro protipovodňovou ochranu města a také map, v nichž bude povodňový plán zakreslený.

Povodí Moravy odsouvá začátek úprav koryta za stovky milionů

Zhruba 330 milionů korun se pak do cesty velké vodě chystá letos v Olomouci vložit také Povodí Moravy. Na jihu města by co nejdříve chtělo začít s úpravami a rozšířením koryta řeky, začátek prací však už muselo několikrát odložit. Původní termín byl loňský podzim, po něm letošní únor a nakonec ho správci Moravy přesunuli na březen či duben. Ani to však nevyšlo.

"Stále ještě nemám zprávy o tom, že by skončilo výběrové řízení. Musíme čekat, jak se zachovají někteří z jeho účastníků," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. "Potřebujeme ale, aby se nejpozději v červenci začalo stavět," dodala.

Jih Olomouce by tak po odbagrování 130 tisíc kubíků zeminy a stavbě 1,5 kilometru hrází měl vydržet nápor více než dvousetleté vody. Díky rozšíření a rozdvojení koryta se pak u ulice U Dětského domova "vynoří" nový ostrov, časem se dočká zatravnění a zalesnění.

Pojistku proti povodním takto získají hlavně lidé z olomouckých částí Nový Svět a Nové Sady. Maximálně dvoumetrové zábrany se objeví v úseku mezi železniční tratí, jež vede přes Nemilany do Prostějova, a mostem ve Velkomoravské ulici.

Tím ale boj proti velké vodě nekončí. V roce 2014 plánuje Povodí spustit budování protipovodňových opatření přímo v centru Olomouce. Dělníci při nich na Masarykově třídě a v ulici Komenského přestaví i mosty, jež jsou pro město z hlediska dopravy klíčové (více čtěte zde). Poté se dočká i sever Olomouce, Černovír a Hejčín přijdou na řadu v roce 2017 či 2018.