Povodí Moravy začne příští rok s budováním ochrany před povodněmi na čtyřicetikilometrovém úseku řeky Bečvy. (Ilustrační snímek)

Povodí Moravy začne příští rok s budováním ochrany před povodněmi na čtyřicetikilometrovém úseku řeky Bečvy. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

S krocením Bečvy začnou vodohospodáři příští rok. Pro Troubky to neplatí

  • 0
Na Bečvě začne příští rok budování protipovodňových opatření za dvě miliardy. Od roku 2015 by měla chránit na čtyřicetikilometrovém úseku přes sto tisíc lidí. Hlavní stavba, poldr u Teplic nad Bečvou, ale ještě zůstane na papíře. A ochrana se nebude týkat ani Troubek, které si ji chtějí postavit po svém.

Se spuštěním první etapy budování celkem čtyřiadvaceti protipovodňových opatření nyní Povodí Moravy počítá příští rok. Skončit by měla v roce 2015. Bečvu od soutoku s Moravou až po místo budoucího umístění poldru Teplice čeká zvýšení kapacity koryta a některých jezů. V okolí se pak objeví hráze či zídky.

"Tyto stavby zajistí ochranu zhruba 110 tisícům obyvatel před průtoky 650 až 700 metrů krychlových za vteřinu. To představuje dvacetiletou až padesátiletou vodu," přibližuje generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Vše bude stát kolem dvou miliard korun. To, že se tyto peníze skutečně najdou, posvětila svým rozhodnutím minulý měsíc vláda. "Přípravné práce začnou neprodleně," doplňuje za Povodí ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Se stavbou poldru počítá povodí nejdříve v roce 2018

Klíčová stavba, v jejíchž silách bude zastavit i povodeň podobnou té z roku 1997, ale ještě dlouhé roky zůstane pouze na papíře. Řeč je o poldru Teplice, suché nádrži, která zkrotí i průtok o hodnotě 950 kubíků za vteřinu. Spolu s jeho stavbou se celkové náklady na zkrocení Bečvy přiblíží bezmála k šesti miliardám korun.

Jednání, která jsou potřeba v rámci přípravy jeho stavby, začnou sice příští rok, Povodí Moravy tady ale mimo jiné počítá s celou řadou majetkoprávních debat či s geologickými a geodetickými analýzami.

"Samotnou realizaci poldru tak naše plány předpokládají v letech 2018 až 2021," dodává Světlík. Jen ohledně první etapy protipovodňových opatření, jež příští rok začnou, se totiž povodí muselo domluvit se čtyřmi ministerstvy, olomouckým hejtmanstvím a třinácti městy či obcemi.

Nepatří však mezi ně Troubky, obec s nezáviděníhodným titulem Symbol povodní. Ty velká voda před patnácti lety téměř vymazala z mapy. Podávání dvoumiliardového léku proti velké vodě se jich i přesto příští rok týkat nebude.

Jako důvod uvádí mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková snahy Troubek o vlastní zabezpečení před povodní. Jsou tak jediným místem, které je z plánů na budování protipovodňových opatření na Bečvě pro příští tři roky vyňato.

Troubky si chtějí budovat ochranu před vodou po svém

"Ještě v roce 1997 si tato obec nechala vyprojektovat své prstencové ohrázování. Jeho plánování však sama po čase bez náhrady zastavila. Teprve po povodni v roce 2010 Troubky Povodí Moravy požádaly, aby na původní návrh protipovodňové ochrany navázalo a zajistilo svými silami nový projekt," popisuje Tomíčková.

A zdůrazňuje, že zde povodí zohlednilo složité uspořádání troubeckého katastru či pro povodně stěžejní režim místních spodních vod. "Snažili jsme se i o optimální řešení majetkoprávních střetů. Po roční sérii jednání však obec náš předložený projekt opět zamítla s tím, že si sama zadá zpracování variantního řešení," líčí Tomíčková.

"Během roku 2011 tak postupně oslovila několik projekčních firem, poslední z nich přibližně v červnu 2011. Konečnou verzi řešení nám Troubky zatím nepředložily," nastínila mluvčí.

S jejím dokončením ale starosta Troubek Radek Brázda počítá letos v srpnu. "Pak s povodím projednáme, zda je, či není reálná," podotýká. Toho, že Troubky první etapa budování protipovodňových opatření mine, ale Brázda příliš nelituje.

"Máme zkrátka jiný náhled na to, jak by mohla vypadat. Předpokládali jsme, že naše dokumentace bude zpracována už v roce 2011. Bohužel je to všechno opožděné," přemítá starosta.