Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Olomouc zakázala hazard, na 15 místech však terminály fungují dál

  • 0
Na patnácti místech v Olomouci navzdory městské vyhlášce fungují herny a videoloterijní terminály. Čas se jim ale krátí. Někteří z provozovatelů argumentují povoleními, která jim v minulosti vydalo ministerstvo financí, městská vyhláška má však v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu větší váhu.

Vedení Olomouce ministerstvo vyzve, aby povolení „zakázaným“ podnikům zrušilo. Radní navíc plní předvolební slib a plánují zhruba v polovině roku zastupitelům předložit novou vyhlášku, která by počet míst vyčleněných pro hazard ještě snížila.

Zatím se však radnice potýká s hernami a automaty, jež už měly z města zmizet, ale přesto dál fungují. Jde například o podniky v ulicích Zeyerova, Holická, Tovární či Janského. Nová vyhláška o regulaci hazardu platí od loňského roku. Její stěžejní součástí je soupis 57 adres, na nichž může být hazard provozován. Kontroloři magistrátu ale v posledních týdnech odhalili šestadvacet míst, kde herny fungovaly bez jakéhokoli posvěcení města.

„Tyto herny vznikaly výhradně na základě povolení ministerstva financí a nejsou součástí adres povolených v obecně závazné vyhlášce. Neměly by tedy být vůbec v provozu,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci náměstek primátora Martin Major.

Devatenáct podniků z těchto šestadvaceti už z města zmizelo, sedm však - podle zveřejněných informací magistrátu - stále jede dál. Dohromady jde o osmadvacet videoloterijních terminálů.

„Jejich provozovatelům zašleme výzvu, aby do třiceti dnů ukončili jejich provoz, protože je v rozporu s vyhláškou,“ uvedl Major.

Provozovatelé se odvolávají na povolení ministerstva

Město zároveň pošle podnět i na ministerstvo financí. Cílem je zrušení povolení, která těmto podnikům jeho úředníci bez jakékoli konzultace s městem v minulosti vydali. Vyjádření provozovatelů hazardu ukazují, že právě to bude pro uzavření nyní již městem nepovolených heren klíčové.

Ulice, kde navzdory vyhlášce fungují videoloterijní terminály

Ulice/Počet terminálů

Holická 1

Brněnská 1

Hraniční 5

Zeyerova 8

Tovární 9

Janského 7

Jiráskova 4

Čajkovského 7

Hodolanská 1

Masarykova třída 6

Mrštíkovo náměstí 2

Na Trati 2

Náves Svobody 5

Rejskova 22

Pozn.: Celkem osmdesát fungujících videoloterijních terminálů, jejichž provoz ve skutečnosti v Olomouci zakazuje platná obecně závazná vyhláška. Údaje jsou k datům 7. a 21. ledna.
Zdroj: Magistrát města Olomouce

„Na území města Olomouce provozujeme pouze ta zařízení, na která máme platná povolení vydaná Ministerstvem financí. Současně čekáme na výsledky legislativního procesu týkajícího se rušení povolení těch zařízení, která jsou v rozporu s místní obecně závaznou vyhláškou,“ vysvětluje Magda Pekařová, mluvčí společnosti SynotTip.

Právě ta podstatnou část z těchto osmadvaceti terminálů provozuje. Ze soupisu magistrátu vyplývá, že jde například o hernu U Naftaře v Zeyerově ulici, podnik Siesta v Jiráskově ulici či o restauraci Bar herna Sport v Janského ulici.

Další dva videoloterijní terminály neladí s městskou vyhláškou v restauraci Na Prefě v Tovární ulici. Patří pražské společnosti Gapa Group. Také člen jejího představenstva Kamil Bořek se odvolává na ministerské povolení. S jeho firmou však už ministerstvo financí zahájilo správní řízení. „Čekáme, až nám to povolení odeberou. Původně však mělo platit až do poloviny roku 2019. Na základě pravomocí měst nám však tato povolení ministerstvo bere,“ říká Bořek.

Je kvůli tomu rozzlobený, zmiňuje finance, které jeho společnost do loterijních terminálů vložila. Jejich odvozu ovšem bránit nebude. „V den, kdy přijdeme o povolení, to vypneme, a ač neradi, na této adrese končíme. Majitel restaurace s tím už počítá,“ slibuje Bořek.

Město už připravuje novou a přísnější vyhlášku

Kromě heren a terminálů, jejichž provozovatelé se hájí povoleními z ministerstva, ovšem v Olomouci v současnosti funguje také dalších osm podniků, na jejichž adresách je hazard dle městské vyhlášky už nyní zapovězen.

Tyto herny původně patřily do skupiny čtrnácti míst, jimž vyhláška o hazardu udělila výjimku. Fungovat mohly až do konce loňského roku. Šest z nich už je skutečně mimo provoz, zbytek ale - například na Masarykově třídě, Návsi Svobody či v ulicích Čajkovského, Na Trati či Rejskova - stále hazardní hráče láká. Celkem tu mají k dispozici dvaapadesát hracích strojů.

„Také provozovatelé těchto automatů budou vyzváni k neprodlenému ukončení jejich provozu,“ podotýká tisková mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

V případě, že tyto výzvy nepomohou, využije město dle náměstka Majora zákon. „V první řadě se snažíme tyto provozovatele po dobrém přimět, aby jednali v souladu s vyhláškou. Co se týče možných sankcí, je třeba postupovat podle zákona o přestupcích. Uvažujeme i o tom, že u provozovatelů, jež by dle vyhlášky nepostupovali, by město poté velmi zvažovalo, zda by jim třeba v budoucnu vyhovělo s povolením jiné herny,“ říká Major.

Další krok proti hernám připravuje na červen, nejpozději září. Předpokládá, že tehdy by zastupitelé mohli schválit novou vyhlášku, jež počet míst s povolením hazardu v Olomouci ještě sníží.