Z průchodu bývalého jezuitského konviktu u kostela Panny Marie Sněžné se má...

Z průchodu bývalého jezuitského konviktu u kostela Panny Marie Sněžné se má stát streetartová galerie. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Strašidelný průchod chce olomoucké muzeum změnit v galerii streetartu

  • 1
Velká změna čeká lomený průchod poblíž kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci. Prostor, který už léta hyzdí podpisy sprejerů, a lidé jej proto často raději obejdou, se stane galerií street artu. A možná v něm najde útočiště i další z pouličních pian.

"Naše muzeum chce devastaci této významné kulturní památky zabránit, proto se rozhodlo akceptovat návrh na vytvoření galerie v lomeném průchodu na Denisově 30, jejíž koncepce vychází ze současných trendů, především takzvaného street artu," uvedl ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Návrh na využití problematického průchodu předložil Kamil Zajíček, který pracuje jako produkční a dokumentátor olomouckého Muzea umění a věnuje se vizuálním projektům ARTnative.

"Největší problém jsou takzvaní tagisté, kteří si chtějí místo podepsat. A větší sdělení tam není. Galerie by měla fungovat pro lidi, kteří chtějí sdělit něco hlubšího," nastínil Zajíček.

Má v plánu oslovit ty, kteří se v Olomouci street artu věnují, pro galerii však budou tvořit s jasnými pravidly. Dalším cílem je naklonit si i komunitu streetartových umělců jako takovou.

Průchod bude tedy brzy vymalován a upraven, aby v něm umělci mohli instalovat jak své malby a grafiky, tak i drobné plastiky. Tvůrci totiž počítají nejen s prezentací graffiti, ale i dalších děl vycházejících z umění druhé poloviny 20. století.

Podle ředitele Holáska je k vytvoření galerie třeba pouze souhlas památkářů, ten by však neměl být problém. A dosud strašidelný průchod tak Olomoučané uvidí v novém světle možná už za pár týdnů.

"Náš sen je uspořádat první vernisáž 16. května, kdy probíhá Muzejní noc," uvedl Kamil Zajíček.

Jednotlivé výstavy by přitom měly trvat zhruba jeden až dva měsíce, zatím však není jasné, zda se v rámci nich představí jeden, nebo více autorů.

V průchodu se možná objeví i piano

Průchod brzy možná čeká ještě jedna změna. Lidé by v něm totiž, krom zhlédnutí streetartových děl, také mohli hrát na piano. V tomto případě však musí umístění piana na frekventované ulici povolit dopravní odbor.

"Piano, které bylo na nádraží, je v současnosti na Floře a my jednáme o získání dalších dvou tří kusů, z nichž jedno by mohlo stát právě tady. Nápad spojit ho s galerií se mi líbí. Myslím, že místo zaslouží důstojnější vzhled, neboť lidé ho často spíše obchází," míní Daniel Ševčík, který s projektem Piana na ulici spolupracuje.

Dopravní odbor už předběžně kontaktoval a s pianem na Denisově nemají problém. Zda se však současná ulička hrůzy stane galerií i koncertní síni zároveň, dosud není oficiálně potvrzeno.