V pokerovém klubu Showdown v Praze se uskutečnil Protestní Turnaj Asociace

V pokerovém klubu Showdown v Praze se uskutečnil Protestní Turnaj Asociace českého pokeru "Poker není zločin" (Praha, 9. ledna) | foto: Petr Topič, MAFRA

Úřad pokutoval první dva pokerové turnaje, pořadatel má platit 40 tisíc

  • 47
Olomoucký finanční úřad potrestal pořadatele dvou nedávných turnajů v pokeru, které se odehrály v Přerově a Uničově. Asociace českého pokeru za ně má zaplatit pokutu 40 tisíc korun. Jde o vůbec první podobné tresty v Česku, kde od ledna platí novela loterijního zákona, který zakazuje hrát pokerové turnaje mimo licencovaná kasina.

Pro Asociaci českého pokeru jde o průlomové rozhodnutí. Proti pokutě, která je od lednové platnosti novely loterijního zákona svého druhu první v zemi, se chce odvolat. A pokud to bude nezbytné, dotáhnout celou záležitost až k Ústavnímu soudu.

"Chceme dokázat, že nový loterijní zákon se na tuto hru nevztahuje," potvrdil předseda asociace Milan Sláma. "Finanční úřad udělil pokutu za pořádání pokerových turnajů pro 10 a 12 lidí v Přerově a Uničově. Označil poker za loterii nebo podobnou hru a stanovil nám pokutu za provozování loterie nebo jiné podobné hry bez platného povolení ministerstva financí," dodal.

Ministerstvo financí naopak trvá na tom, že pokerový turnaj je karetní hrou, na kterou se daný zákon vztahuje. A je proto nutné odvádět z něj poplatky.

"Dlouhodobě se ve stanovisku s ministerstvem rozcházíme. Naši právníci už zpracovávají proti pokutě odvolání. Rozhodnutí olomouckého finančního úřadu je prvním krokem k tomu, abychom mohli prokazovat, že pokerové turnaje, tak jak jsou koncipované, nejsou sázkovou či podobnou hrou," mínil Sláma.

Tento precedent je tak podle něj prvním krokem na cestě k soudnímu řízení o vyjasnění klíčové otázky, zda je poker čistě hra náhody či hra s nezanedbatelným vlivem dovedností.

"Jde o první pokuty za provozování nepovolené hry uložené v České republice pořadatelům pokerového turnaje od ledna, kdy vešla v platnost novela daného zákona," potvrdila tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Zatím nezná přesné námitky, které asociace uvede v odvolání. Až jej olomoucký finanční úřad obdrží, přezkoumá je a rozhodne o dalším postupu, dodala.

Rozhoduje štěstí, nebo dovednost? O to se hraje

Zatímco hráči pokeru tvrdí, že jejich hra není obyčejný hazard, úředníci ministerstva to vidí jinak.

"Jedná se o hotovostní sázkovou hru provozovanou za pomoci karet, s předem neurčeným počtem hráčů a s neznámou výší vsazených částek, kdy je placen vklad, jehož návratnost není zaručena. Hraje se na stolech a hráči sází proti sobě. Vedle určitých dovedností obsahuje poker i prvek náhody," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Takový výklad hry Asociace českého pokeru odmítá. Aby byla hra zařazená mezi sázkové, musí splnit dvě podmínky, z nichž první je dobrovolné zaplacení vkladu nebo sázky. "A druhá je, že o výsledku, tedy výhře či prohře, musí rozhodnout náhoda nebo neznámá okolnost. Takže u pokeru není tato druhá podmínka splněná. Na turnaji rozhoduje dovednost a ne pouze náhoda. Proto se na ně zákon nevztahuje," myslí si Sláma.