Jeden ze snímků amatérského fotografa Vladka Chmely z Olomouce. Až do 2. února...

Jeden ze snímků amatérského fotografa Vladka Chmely z Olomouce. Až do 2. února 2014 vůbec poprvé ve svých pětasedmdesáti letech vystavuje v olomouckém vlastivědném muzeu. K první výstavě s názvem Za humny ho přivedl světoznámý fotograf Jindřich Štreit. Snímky vznikly v podhůří Jeseníků. (5. prosince 2013) | foto: Vladko Chmela

Při focení strávil hodiny ve skrýši, díky Štreitovi má první výstavu

  • 2
Příběh, v němž amatérského fotografa Vladka Chmelu přivedl v jeho pětasedmdesáti letech k první velké samostatné výstavě přímo světoznámý fotograf Jindřich Štreit. Přesně to se skrývá za výstavou precizních momentek z přírody, které nyní lidé pod názvem Za humny mohou vidět v olomouckém muzeu.

Ptačí souboje či ohromující detaily ze světa hmyzu a rostlin, které tvoří nynější výstavu Za humny v olomouckém Vlastivědném muzeu, jejich autor Vladko Chmela nafotil pouze v okolí své chaty v podhůří Jeseníků.

Snímky z výstavy Za humny

"K vážnějšímu fotografování u mne došlo od nástupu na vysokou školu, kdy jsem si brigádami vydělal na první zrcadlovku značky Praktica. Zúčastňoval jsem se fotografických soutěží a aktivit. Ale až v důchodovém věku jsem si začal plnit svůj sen. Pořídit si kvalitní digitální fototechniku s nezbytnými objektivy a snažit se o dosažení kvalitní tvorby," přibližuje Olomoučan Chmela.

Letos oslavil pětasedmdesáté narozeniny. K focení v okolí své chalupy se dostal i kvůli problémům s koleny. Na delší výpravy s těžkou fototechnikou tak prozatím musí zapomenout.

Právě zde vznikly snímky, které Chmela nyní vystavuje v Mánesově galerii olomouckého Vlastivědného muzea.

Výstava Za humny potrvá až do 2. února příštího roku. Výběr ze snímků ptačích soubojů či detailů rostlin a hmyzu přináší server iDNES.cz.

"K fotografování ptačích soubojů mne inspirovaly snímky Antonína Říhy, velkého fotografa přírody. Tato činnost vyžaduje vedle časových nároků hlavně trpělivost. Prostál jsem hodiny v provizorně postavené skrýši a čekal. To čekání je velmi vzrušující. Ve skrýši slyšíte nejdříve šelest křídel, časem začnete rozpoznávat, zda přilétá strakapoud, hýl či sojka nebo zvonek, čížek či sýkorky," líčí Chmela.

Se Štreitem se potkal v nemocnici

Fotografie na výstavě tvoří výběr z Chmelovy tvorby za posledních zhruba pět let. Ovšem nebýt jeho setkání se známým fotografem Jindřichem Štreitem, s největší pravděpodobností by vůbec neexistovala.

Se Štreitem se Chmela seznámil před mnoha lety, blíže se ale poznali až loni, shodou okolností v olomoucké nemocnici.

"Tehdy jsme byli oba po operaci na stejném pokoji. Konverzační témata se velmi brzy zúžila na oblast fotografie. Dal jsem mu k posouzení některé své snímky, které pana profesora zřejmě oslovily nějakou výtvarnou hodnotou. Přesvědčil mne k jejich veřejné prezentaci. A to je geneze mé první samostatné výstavy," uzavírá Chmela.