Jeden z mrtvých ptáků, konkrétně ledňáček říční, u budovy olomoucké...

Jeden z mrtvých ptáků, konkrétně ledňáček říční, u budovy olomoucké přírodovědecké fakulty. Její lesklá fasáda se podle ornitologů stala smrtící pastí už pro desítky zvířat. | foto: Kateřina Ševčíková

Přírodovědecká fakulta polepí skla, o která se roky zabíjejí ptáci

  • 12
Kontrastními fóliemi na skleněných plochách v přízemí chce Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci zabránit úmrtí velkého množství ptáků, kteří se zabíjejí o její budovu. Odraz na sklech si totiž pletou s okolní krajinou.

Jak nedávno vyšlo najevo, fakulta o problému ví už od roku 2009, kdy se do nového objektu na třídě 17. listopadu přestěhovala. Řešení ale schválil akademický senát až nyní na přelomu května a června.

„Kontrastní fólie, které ptáky ochrání před nárazy do skleněných tabulí, se objeví v příštích měsících v přízemí budovy. V pilotní fázi jimi fakulta opatří nejrizikovější místa, a to ještě před podzimním tahem ptáků,“ uvedla mluvčí fakulty Martina Šaradínová.

Pomoci by měla i výsadba zeleně v okolí budovy. Náklady na první etapu škola odhaduje na necelých 300 tisíc korun.

Budova fakulty je pastí

Přírodovědecká fakulta hledala řešení spolu se zástupcem České společnosti ornitologické Evženem Tošenovským.

„Prosklené přízemí je pro ptáky nejnebezpečnější, může mít na svědomí 60 až 70 procent všech úhynů. Pokud se polepy udělají správně, obvykle se mortalita sníží o 90 až 95 procent,“ objasnil akademickému senátu Tošenovský.

Jak upozornil, polepit nejrizikovější místa je potřeba právě ještě před podzimním tahem, kdy zraněných či uhynulých ptáků přibývá.

Podobný problém jako přírodovědecká fakulta mají i další domy ve městě. Za nejhorší pro ptáky odborníci označují výškovou budovu BEA centra na břehu Moravy. Vedení BEA campusu Olomouc ale tvrdí, že žádný problém s nárazy ptáků nemá (o problému čtěte zde).