Půlmaraton běžel mladík podruhé, šampiony ale nechal v Olomouci za sebou

• 1
Ani olympijský šampion Uganďan Stephen Kiprotich, ani bývalý světový rekordman Wilson Kipsang z Keni. Olomoucký půlmaraton v sobotu vyhrál jeho neznámý krajan Josphat Kiptis ve výborném čase 1:00:21. Mezi Čechy byl nejrychlejší Jan Kreisinger a olomoucká běžkyně Petra Kamínková.

„Věděl jsem, že jsem schopný běžet na dobrý výsledek,“ pochvaloval si 22letý atlet, pro kterého to byl teprve druhý půlmaratonský závod v životě.

Organizátoři dokázali do Olomouce přivést výbornou konkurenci a věřili, že některý z hvězdných vytrvalců při šestém ročníku konečně stlačí čas pod magickou hodinu.

„Loni jsem byl druhý, hodlám to změnit. Cítím se ve velice dobré formě,“ hlásil před závodem sebevědomě zmíněný Keňan Kipsang. „Wilson tvrdí, že vyhraje. Uvidíme. Bude to dobrý závod,“ věřil Uganďan Kiprotich.

Na jejich souboj však nedošlo, po osmi kilometrech se utrhla trojice Keňanů z nichž měl nejvíce sil Kiptis. „Zezačátku jsem se držel Kipsanga a když jsem zjistil, že odpadá, držel jsem své tempo a v posledních dvou kilometrech jsem ještě zrychlil. Díky tomu se mi podařilo vyhrát,“ cenil si 22letý Keňan.

Nejrychlejší ženou byla Keňanka Keitany

Mezi ženami byla nejrychlejší Keňanka Mary Keitany. Na pátém kilometru běžela na hranici světového rekordu (15:16), cílem proběhla v čase 1:06:38, což je čtvrtý nejlepší půlmaraton roku.

„Rozběhla jsem prvních pět kilometrů ve skupince, pak jsem se pokusila zrychlit a dokázala jsem utrhnout ostatní běžkyně,“ pochvalovala si 33letá atletka. Zbytek závodu už jen navyšovala svůj náskok. „Měla jsem dobrého vodiče,“ pochvalovala si pomoc svého manžela.

Jediné, co jí tak v Olomouci nebylo přáno, bylo proběhnutí cílovou páskou. Slečny, které měly její rozvinutí na starosti, zřejmě přeslechly, že se už Keitany řítí do cíle. Pásku se neúspěšně pokusily natáhnout na poslední chvíli až těsně před závodnicí. Šéf celého závodu Carlo Capalbo byl u toho. Nezbylo mu ale nic jiného než naštvaně a bezmocně rozhodit rukama.

Z Čechů nejrychleji půlmaraton zaběhli Kreisinger a Kamínková

Krásný souboj svedli na trati nejlepší čeští muži. Jan Kreisinger s Jiřím Homoláčem běželi většinu závod bok po boku, schovaní za Britem Matty Hynesem. Víc sil měl v závěru zkušenější Kreisinger, v čase 1:05:49 doběhl čtrnáctý a český minisouboj vyhrál o 26 vteřin.

„Chtěl jsem běžet pod 1:07 a vyšlo to úplně výborně. Jirka je výborný běžec a dnes to také ukázal. I proto si hodně cením, že jsem ho porazil,“ pochvaloval si Kreisinger.

Petra Kamínková nestárne. Dvaačtyřicetiletá vytrvalkyně prolétla ulice rodného města jako nejrychlejší Češka. Nad Ivanou Sekyrovou vyhrála o deset vteřin (1:17:43). „Vítězství doma je krásné. Šokoval mě hlavně čas. Překvapuju samu sebe. Možná mi to ještě trochu běhá,“ divila se v cíli olomoucká atletka.

Při závodu byla výtečná atmosféra

Bičem, který závodníky v dobrém slova smyslu hnal dopředu, byli diváci a skvělá atmosféra u trati. Vloni půlmaratonu v Olomouci přihlíželo přes 22 tisíc návštěvníků, letos jich dorazilo snad ještě více.

„Je to tu naprosto skvělé. Atraktivní závod v krásném historickém městě za skvělého počasí. Nemůžeme si přát více,“ pochvaloval si krátce po startu Ivan Navrátil, který do Olomouce dorazil podpořit své přátele na trati.

Nejemotivnější chvíle přišly v cíli, kdy na své hrdiny čekaly celé rodiny, přátelé či partneři. Někteří ze závodníci v cíli lehali na zem, museli se vzpamatovat. Další běžci si hned odcházeli pro medaili.

Někteří ze závodníků měli to štěstí, že poslední metry překonali ve chvíli, kdy nejlepší profesionální čeští běžci už stáli na stupních vítězů. Hrála k tomu samozřejmě česká národní hymna, která tak v cíli uvítala i některé amatérské účastníky.