Klášter Milosrdných bratří v Prostějově.

Klášter Milosrdných bratří v Prostějově. | foto: Národní památkový ústav

Řád prodává klášter. Město chce novému majiteli radit, co s ním

  • 0
Prostějovská radnice požádá studenty architektury, aby jí pomohli vymyslet, co dál se zchátralým klášterem milosrdných bratří stojícím nedaleko centra. Budova přitom městu nepatří, a přestože je na prodej, ani nebude. Vítězný návrh chce ale město zdarma předat novému majiteli kláštera.

Památkově chráněná budova, v níž v minulosti fungovala nemocnice, lazaret, ale i sirotčinec a domov důchodců, nemá už od roku 2007 žádné využití. Areál se zahradami a kaplí nedaleko historického centra města tak několik let chátrá.

„Někdejší klášter není v majetku města Prostějova, ale vzhledem k tomu, že se jedná o významný památkový objekt, není městu jeho další osud lhostejný. Proto se chceme obrátit na Fakultu architektury Vysokého učení technického Brno s žádostí o spolupráci na projektovém námětu,“ řekla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Studenti architektury by se měli novému využití kláštera podle představ města věnovat v rámci svých diplomových prací. Zda vítězný návrh někdy spatří světlo světa i v praxi, však není jasné, klášter totiž městu nepatří a o jeho koupi neuvažuje. Jeho majitel, řád milosrdných bratří, hledá kupce jinde.

„Náš řád vede v současné době intenzivní jednání s několika zájemci o koupi areálu kláštera v Prostějově, avšak vzhledem k tomu, že jednání dosud probíhají, nemohou k nim představení řádu uvést žádné další podrobnosti,“ uvedl za řád ředitel delegatury Jan Švorc.

Ke klášteru patří i rozlehlé zahrady, cena dosahuje 200 milionů

Řád samotný podle něj nemá v současné době dostatečné finanční prostředky ani personální kapacity, aby mohl klášter rekonstruovat a provozovat. Cena objektu chráněného památkáři je zhruba 200 milionů korun.

„Jde o objekt poměrně rozlehlý s velikými zahradami, který v nedávné minulosti sloužil například jako léčebna dlouhodobě nemocných, což by už v dnešní době nebylo zřejmě vyhovující. Město není vlastníkem objektu a není prioritně tím subjektem, který by měl hledat využití takovéto nemovitosti, nicméně přesto nebo právě proto žádá o spolupráci studenty, kteří by v rámci své činnosti mohli navrhnout, jak tento rozsáhlý komplex využít,“ dodává Gáborová.

Případnému novému kupci by pak radnice podle ní věnovala výsledný návrh zdarma.

Řeholníky z kláštera vyhnali komunisté, vybavení se ztratilo

Bývalý klášter, v němž po jeho založení v polovině 18. století vznikla první prostějovská nemocnice, museli řeholníci opustit na konci padesátých let. Nechali tu knihovnu, klášterní kroniku i inventář. Kam se vybavení ztratilo, dodnes nikdo neví.

Ani po revoluci v roce 1989 se řád do Prostějova nevrátil, o provoz kostela se starali kněží z fary u kostela Povýšení Svatého Kříže a v klášteře až do roku 2007 fungoval domov důchodců.

Zahradu pak letos památkáři zařadili na seznam kulturních památek. „Zahrada s bývalou hřbitovní kaplí je integrální součástí jedinečně dochovaného klášterního komplexu v regionu střední Moravy. Jedná se o nejstarší konvent milosrdných bratří na historickém území Moravy. Na rozdíl od samotného objektu kláštera však doposud nebyla kulturní památkou,“ uvádí památkáři.