Kvůli úbytku dětí se řada deváťáků může přijímačkám vyhnout. Stačí mít dobré vysvědčení. Ilustrační

Kvůli úbytku dětí se řada deváťáků může přijímačkám vyhnout. Stačí mít dobré vysvědčení. Ilustrační | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Řada dětí se letos může vyhnout přijímačkám na gymnázia, stačí jim mít dobré známky

  • 0
Mít v osmé a deváté třídě dobré vysvědčení začíná být opět velmi důležité. Pro řadu gymnázií v Olomouckém kraji je to totiž kvůli úbytku dětí hlavní kritérium při přijímání studentů, neboť školy pro nedostatek uchazečů ustupují od svých dřívějších nároků.

Oproti loňskému roku klesne letos počet absolventů devátých tříd o čtvrtinu, a vysoká konkurence školy tak nutí měnit zaběhané pořádky. Místo přípravy na přijímací zkoušky proto může část deváťáků jen vzít do ruky kalkulačku.

Jednoduché počty totiž nakonec mohou rozhodnout o tom, že se prověřování svých schopností vyhnou. Klíčovou otázkou je totiž průměr z jejich známek na vysvědčeních z osmé a deváté třídy. Kdo se vejde do limitu stanoveného střední školou, je přijat.

"Řada gymnázií v Olomouckém kraji na to zvláště při výběru studentů pro čtyřleté studium přistoupila. Pro školy je důležité naplnit třídy a na mnohé z nich v tom tlačí konkurence v jejich okolí. Vliv má i demografický vývoj, nyní je žáků devátých tříd poměrně málo. Mnohá, především menší gymnázia tak ze svých nároků při přijímacím řízení ustoupila," popisuje vedoucí odboru školství na olomouckém krajském úřadě Miroslav Gajdůšek.

Průměr známek o budoucích studentech rozhoduje například na Gymnáziu Jeseník, kde jde u čtyřletého studia o jediné kritérium pro přijetí. "U starších uchazečů vypočítáme průměr z vysvědčení z konce osmé a z pololetí deváté třídy. Vznikne seznam, v jehož čele stojí ti nejlepší. Prvních třicet je přijato, vytvoří jednu třídu. V případě velkého zájmu pak otevřeme ještě jednu," popisuje tamní zástupce ředitele Antonín Javůrek.

Jedničkáři jsou leckde přijati automaticky

S přijetím zde mohou počítat ti žáci pátých tříd, kteří mají na dvou posledních vysvědčeních samé jedničky. "Nesmí jich být ovšem více než dvacet. V takovém případě píšou test z matematiky a českého jazyka úplně všichni," doplňuje Javůrek.

Klesající počty žáků devátých tříd pak pocítili také na olomouckém Gymnáziu Hejčín. To však patří mezi ty školy, u nichž to na podobu přijímacího řízení nemá vliv.

"Populační křivka letošních patnáctiletých se propadla o čtvrtinu. Ten pokles je sice dlouhodobý, ale tento rok je to pořádné zhoupnutí," přemítá jeho ředitel Evžen Mayer. "Počítám s tím, že letos budeme mít o něco méně přihlášek. Na druhou stranu však nemám obavu, že bychom při konečném plnění tříd měli mít nějaké problémy. To se u nás nestane," dodal.

O tom, že by tak v Olomouci v Hejčíně měly o studentech rozhodovat jenom známky, ředitel Mayer neuvažuje. "Při přijetí na čtyřleté studium bereme v úvahu průměr z posledních tří vysvědčení, ovšem píšou se u nás i testy z obecných studijních předpokladů. Kdybychom je zrušili, počet přihlášených s velmi dobrými známkami by přesáhl počet těch, které bychom mohli vzít."

Většina škol využívá při přijímačkách Scio testy

Co se týče podoby přijímacích testů, čekají na žáky devátých tříd na většině gymnázií zřizovaných Olomouckým krajem ty od společnosti Scio. "Jedno z mála, které na ně prozatím nepřešlo, je například Gymnázium Jeseník," nastínil Karel Goš z odboru školství na olomouckém krajském úřadě.

Jesenický zástupce ředitele Javůrek pak doplňuje, že k tomu jeho školu vedou především finanční důvody. "Scio si za ně nechává poměrně dost platit, u nás je vypracují přímo naši učitelé," prohlásil zástupce ředitele.

Dalším tématem, které se ve spojitosti s gymnázii v rodinách žáků základních škol řeší, je případné rušení, či alespoň omezení možnosti jejich osmiletého studia. V rámci celé republiky o něm uvažuje ministr školství Josef Dobeš.

"Olomouckého kraje se však prozatím nic takového týkat nebude. Mohou potvrdit, že počet gymnaziálních tříd pro žáky pátých tříd základních škol bude v příštím roce stejný jako v tom letošním," ubezpečuje Gajdůšek.