Radary v Prostějově nyní rychlost měřit nesmí a pouze statisticky vyhodnocují dopravu. Značky však na svých místech zůstaly. Ilustrační foto

Radary v Prostějově nyní rychlost měřit nesmí a pouze statisticky vyhodnocují dopravu. Značky však na svých místech zůstaly. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Radary v Prostějově sice nesmějí měřit, značky však u cest zůstaly

  • 19
Řidiče projíždějící Prostějovem čekají v ulicích značky, které tam nemají co dělat. Na několika místech jsou totiž upozornění na radarové měření rychlosti, radary však pouze statisticky vyhodnocují provoz, neboť nyní měřit nesmějí. Taková situace se nelíbí ministerstvu dopravy, nemůže však zasáhnout.

Radnice v Prostějově v minulosti nechala na jedenáct frekventovaných míst ve městě umístit radary, které měřily rychlost aut. Systém fungoval tak, že každý motorista, který jel příliš rychle, automaticky obdržel fotografii a záznam o přestupku a čekala ho sankce.

Krajský úřad a ministerstvo dopravy však potvrdily, že systém byl protizákonný. Například osobní data řidičů unikala mimo radnici k soukromé firmě, která radary dodala. Město tak muselo s měřením skončit (více čtěte zde).

Dopravní značky však v ulicích Prostějova zůstaly. "Není to vyložené porušení zákona, nicméně každá nadbytečná značka je matením řidiče. Odvádí jeho pozornost a zvětšuje se riziko, že řidič nakonec přehlédne nějaké opravdu důležité upozornění," prohlásil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Resort však podle něj nijak zasáhnout nemůže.

Měření rychlosti spolu se soukromou firmou obhospodařovala v Prostějově městská policie. Její ředitel Jan Nagy potvrdil, že radary nyní nikoho nefotografují a dělají pouze statistiku. Proč tedy město příslušné značky z ulic neodstranilo?

Značky zůstávají, neboť město věří, že uspěje s odvoláním

"Je to dáno tím, že o každé dopravní značce rozhoduje odbor dopravy, který stanoví dobu, od kdy tam může být, na neurčito. Odstraňovat nyní značky a později je tam dávat zpět, by bylo finančně nákladné," vysvětlil Nagy.

Prostějovská radnice totiž věří tomu, že uspěje s odvoláním proti rozhodnutí kraje i ministerstva a rychlost v ulicích začne opět měřit. Není to přitom poprvé, kdy Prostějov úmyslně mate motoristy. Krajský úřad v minulosti již jednou měření radary Prostějovu zakázal. Radnice však nic neřekla a tvářila se, že je vše v pořádku, i když radary nikoho nesledovaly.

Názory na to, zda neplatné značky o měření rychlosti mají v ulicích zůstat, či nikoliv, se různí. "Myslím si, že to přispívá k prevenci. Je to něco podobného, jako když státní policie dá někam značku, že určité místo je pod kontrolou radaru," míní šéf městské policie Nagy.

Jinak to vidí mluvčí ministerstva dopravy Ptačinský. "Chápeme určitý preventivní účinek. Kdyby se však všechny značky, které kdykoliv v minulosti platily, nechaly na cestách, vznikl by obrovský zmatek."

Preventivní účinek je nejistý, těžkých nehod přibylo

Řidiči mají většinou jasno. "Pokud radary neměří, žádné značky tam být nemají. Přece to má nějaká pravidla. Také si svévolně nemohu třeba ke své příjezdové cestě dát značku zákaz vjezdu," míní Jaroslav Pospíšil z Prostějova.

Ani měření rychlosti v ulicích přitom není všemocné. I když radary fungovaly, počet těžkých nehod rostl. "Radary v Prostějově jistě přispívají ke snižování rychlosti v příslušném měřeném úseku. Příčiny nehod jsou však různorodé a nejde pouze o rychlost. Nejčastějším důvodem nehod byl nesprávný způsob jízdy," potvrdila mluvčí policie Eva Čeplová.

Prostějovská radnice se ohledně radarů domluvila s firmou Czech Radar, která dodala všechna zařízení i příslušné počítačové programy pro vyhodnocování přestupků. Radnici to nic nestálo, soukromá firma vydělávala na vybraných pokutách. Systém však opakovaně kvůli porušením zákona napadl krajský úřad a ministerstvo dopravy. Radnice se proti tomu odvolala, definitivní verdikt ale ještě není znám.