Stále více měst v kraji láká nákup elektřiny na burze prostřednictvím elektronických aukcí. Mohou tak ušetřit miliony korun. (Ilustrační snímek)

Stále více měst v kraji láká nákup elektřiny na burze prostřednictvím elektronických aukcí. Mohou tak ušetřit miliony korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice chtějí kupovat elektřinu na burze, ve hře jsou miliony korun

  • 0
Stále více měst v Olomouckém kraji nakupuje elektřinu na burze a další se k tomu chystají. Radnice se inspirují v Olomouci a Přerově, kde díky tomu ušetřili miliony korun.

Města elektřinu nakupují na elektronických aukcích prostřednictvím makléřů. Od odborníků si slibují, že jim vyberou pro dané období nejlevnějšího dodavatele. Těch je nyní v Česku přes deset.

Například přerovskému magistrátu už vybral makléř dodavatele na roky 2011 - 2013. "Pro město to znamená úsporu na dodávkách elektřiny přes šest milionů korun, což představuje téměř osmnáct procent předpokládaných nákladů na dodávky vysokého a nízkého napětí během šestatřiceti měsíců," sdělil mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Ve druhém pololetí letošního roku chtějí získat levnější elektřinu města Šumperk a Jeseník a vesnice Česká Ves sousedící s Jeseníkem. Všechna tři sídla se nechají na burze zastupovat společně.

"Samotní jsme si netroufali a ani bychom zřejmě nesplnili minimální kvótu odběru elektřiny. Vesnice jako my není pro burzu zajímavý partner. Proto jsme se domluvili s Jeseníkem a Šumperkem," uvedl starosta České Vsi Petr Mudra.

Menší města se při nákupu spojí, aby získala množstevní slevy

Teď bude Šumperk spolu s Jeseníkem a Českou Vsí usilovat o co nejlevnější elektřinu na komoditní burze na Kladně na druhé pololetí letošního roku. "Teď si to společně vyzkoušíme a mezitím se k nám připojí ještě Zábřeh a Mohelnice, takže od prvního ledna budeme pro dodavatele jako celek ještě zajímavější a bude možné dosáhnout na zajímavější množstevní slevy," řekl místostarosta Šumperka Petr Suchomel.

Podle něj je běžná taxa makléře do půl procenta z uzavřeného obchodu. "Město si stanoví limit a pokud se tento limit nepodaří dodržet, nedojde k obchodu a město nic neplatí," sdělil Suchomel. Makléře pak města vybírají z několika nabídek.

"Výběr formou aukce je zřejmě nejtransparentnější způsob, jak vybrat dodavatele elektrické energie," řekl starosta Mohelnice Aleš Miketa.

Suchomel prozradil, že by se pětice měst ze severní části regionu mohla připojit k Hradci Králové. "Do Hradce jsme jezdili pro zkušenosti a o možném spojení jsme se bavili s tamním primátorem. S tak velkým městem bychom šetřili další peníze na množstevních slevách," doplnil Suchomel.

Olomoucká radnice i dopravní podnik ušetřili desetinu nákladů

Úspory za elektřinu plánuje také Prostějov. "V současnosti na této věci pracujeme. Nejpozději na podzim bychom vše mohli spustit," řekl místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil.

Nejdál s elektronickými aukcemi elektřiny je Olomouc. Také proto má na burze olomoucký magistrát největší zkušenosti ze všech měst v regionu.

"Elektronických aukcí se účastníme už třetím rokem. Poprvé jen pro samotný magistrát, poté rovněž pro příspěvkové organizace města a Dopravní podnik města Olomouce. Ročně jsme šetřili v průměru deset procent nákladů za elektřinu," uvedl mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

Otázkou ale nyní je, co udělá s cenami přechodné odstavení jaderných elektráren v Německu. Ceny elektřiny na burze totiž stoupají nahoru. Obchody tak zřejmě nebudou v následujících měsících tak výhodné, jak si radnice představovaly.