U budovy mohelnické radnice mohou někteří úředníci parkovat zdarma, ostatní řidiči přitom musí za parkování na náměstí platit.

U budovy mohelnické radnice mohou někteří úředníci parkovat zdarma, ostatní řidiči přitom musí za parkování na náměstí platit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidé za parkování v centru platí, úředníci ho mají hned u radnice zadarmo

  • 3
Neobvyklý luxus si užívají dojíždějící úředníci radnice v Mohelnici na Šumpersku. Vedoucí odborů a oddělení totiž parkují zdarma na vyhrazených místech hned u boční zdi budovy městského úřadu v centru města. Místní lidé i opozice to ostře kritizují.

„Úplně zbytečně se vytváří jakýsi papalášský kult. Vyvolává to pocit, že úředníci jsou něco víc než obyčejní lidé,“ míní například opoziční zastupitel Antonín Navrátil (TOP 09). Podle něj jezdí za prací do centra mnoho lidí, kteří na rozdíl od úředníků žádnou takovou možnost nemají.

„Ta místa jsou hned u náměstí, takže by tam měl platit stejný režim jako přímo na náměstí, to znamená placená parkovací místa. Pokud chce úředník parkovat v centru, ať si zaplatí, nebo ať parkuje dál od centra, kde ho to nebude stát nic. Tak by to bylo spravedlivé,“ doplnil Navrátil.

Benefit pro zaměstnance

Mohelnický starosta Pavel Kuba (Mohelnická demokracie) nepovažuje výhodu bezplatného parkování pro některé úředníky za nic špatného.

„Je to běžný postup, určitá forma zaměstnaneckého benefitu. Je to obvyklé i u zaměstnavatelů v našem městě, například v Siemensu či v Helle. A takový benefit mohou dávat i úřady, alespoň to žádný zákon nezakazuje,“ řekl starosta.

S tím však Navrátil nesouhlasí. „Pan starosta si neuvědomuje, že soukromé firmy mají vlastní parkoviště a město není soukromá firma. Náměstí a přilehlé plochy v blízkosti radnice jsou přece jen něco jiného než firemní parkoviště. Proto se taky na náměstí za parkování platí. Není důvod tam mít plochu vyhrazenou pro úředníky a řada lidí by si za ta místa ráda zaplatila,“ reagoval.

Parkování mimo centrum

Bezplatné parkování pro úředníky přímo v centru je v regionu výjimečný jev. Pokud mají zaměstnanci radnice možnost bezplatného parkování, pak mimo nejužší centrum. Navíc parkovací místa pro ně nejsou vyhrazena.

„Přímo u radnice parkovat zaměstnanci nesmí, pokud si nezaplatí jako kdokoli jiný. Každý zaměstnanec úřadu, který se dopravuje do práce svým osobním automobilem, dostane kartu, kde je mimo jiné uvedena SPZ tohoto vozu. Na základě této karty může zaměstnanec během pracovní doby parkovat na těchto určených místech,“ vysvětlila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Pokud jsou všechna místa obsazená, nemá možnost využít bezplatně jiná placená parkoviště.

Podobný systém praktikuje i Prostějov. Úředníci mohou využít zdarma tři placená parkoviště mimo městské centrum. „Zaměstnanec radnice si může dát žádost o přidělení parkovací karty. Musí být dostatečně odůvodněná. Rozhodně není automatické, že radnice parkovací kartu vydá vždy,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Naopak v Přerově či Olomouci žádný benefit v podobě bezplatného parkování pro zaměstnance magistrátů neexistuje.

Podle právničky Jany Zwyrtek Hamplové zabývající se obecním právem ale postup mohelnické radnice v Mohelnici není správný.

„Na placeném parkovišti jsou vyhrazena místa maximálně pro handicapované. Když si tam město stanoví nějaké podmínky, nemůže je samo porušovat tím, že umožní zaměstnancům městského úřadu parkovat tam zdarma. To by ale musel rozhodnout soud,“ sdělila.