Diskové pole vyšlo úřad v Prostějově celkem přes 2 100 000 korun plus dalších 130 tisíc za roční podporu. Ilustrační snímek

Diskové pole vyšlo úřad v Prostějově celkem přes 2 100 000 korun plus dalších 130 tisíc za roční podporu. Ilustrační snímek | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Radnice v Prostějově zbytečně utrácela za výpočetní techniku, ví experti

  • 0
Prostějovská radnice před třemi lety nehorázně a zbytečně utrácela za počítačové vybavení. Zjistili to experti z komise pro informační technologie, kteří měli za úkol podezřelé veřejné zakázky radnice prozkoumat.

Vyšlo například najevo, že takzvané diskové pole ji vyšlo až desetkrát dráž, než bylo potřeba. Právě ony byly jedním z důvodů organizačních změn na radnici v Prostějově. Odpovědní úředníci tam již nepracují.

Na předražené nákupy výpočetní techniky upozornil před dvěma lety anonymně jeden ze zaměstnanců radnice. Postupně vyšlo najevo, že počítačová výběrová řízení víceméně ovládá jedna prostějovská firma úzce spřízněná s radnicí.

Zakázky zkoumal i antimonopolní úřad, ale na nic nepřišel, protože formálně bylo vše vypsáno v souladu se zákonem.

Po loňských volbách, kdy se na radnici vyměnili politici zejména z ODS, město zřídilo komisi pro informační technologie, která zakázky začala zkoumat.

Podezřelé zakázky

Experti z komise pro informační technologie objevili také smlouvu, na jejímž základě si městský úřad v Prostějově pronajal diskové pole pro výpočetní techniku. Nešlo však o běžný nákup, ale o leasing na tři roky. Měsíční splátka byla téměř 60 tisíc korun, celkem přes 2 100 000 plus dalších 130 tisíc za roční podporu. Podle expertů by prostějovské radnici stačilo po vzoru jiných měst diskové pole za čtvrt milionu.

Poslední dvě podezřelá výběrová řízení se komisi na poslední chvíli podařilo stopnout. "Objevili jsme také smlouvu na pronájem diskového pole pro výpočetní techniku pro účely městského úřadu. Nešlo však o běžný nákup, ale o leasing," řekl předseda komise Tomáš Blumenstein.

Podle expertů by radnici totiž stačilo diskové pole za čtvrt milionu. Například olomoucký magistrát, kde je dvakrát víc uživatelů než v Prostějově, pořídil diskové pole za 380 tisíc korun.

"Je to podobné, jako kdybychom odhlasovali pro starostu auto značky Maserati za deset milionů, a přitom by mu stačila škodovka," podotkl Blumenstein.

Dobří známí

Podezření okolo počítačových zakázek se točilo okolo prostějovské firmy Computer System CZ, která také diskové pole dodala. Její jednatel Radomír Gröger byl dobrý známý tehdejšího šéfa odboru pro IT technologie na radnici Leo Schlattauera.

Oba se znali rovněž s tehdejším místostarostou Pavlem Drmolou, který za oblast počítačů na radnici odpovídal. Drmola kvůli tomu prohrál primárky v ODS a svůj post ve volbách již neobhajoval. Jakékoliv pochybení opakovaně odmítal.

Grögera se redakci sehnat nepodařilo, mobilní telefon měl nedostupný, nebo ho nezvedal. V minulosti rovněž všechna podezření odmítl. "Mohu potvrdit, že v rámci reorganizace už samostatný odbor pro informační technologie není. Nyní je to pouze oddělení v rámci kanceláře tajemníka a má nového vedoucího. Bývalý vedoucí již z úřadu odešel," řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Zda město nechá celou věc prověřit nebo zda bude hledat viníka, se neví. "Oficiální stanovisko k tomu zatím není k dispozici," řekla mluvčí.

S nevýhodnou smlouvou ohledně leasingu se dnes již patrně nedá nic dělat. Blumenstein ale ubezpečuje, že nic podobného se již nemůže opakovat. Komise totiž prosadila nová a přísná pravidla pro nákup informačních technologií, veškeré zakázky navíc radnice zveřejňuje na webu.