Raritou a nejcennějším exponátem výstavy mysliveckých trofejí v Bludově v roce

Raritou a nejcennějším exponátem výstavy mysliveckých trofejí v Bludově v roce 2013 bylo paroží bez takzvaných výsad. Na snímku myslivec a jeden z pořadatelů výstavy Miloslav Jiříkovský. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Nejcennější paroží výstavy paradoxně připomíná pahýly stromu bez větví

  • 3
Rarita, po níž baží každý myslivec, dominovala výstavě trofejí v Bludově na Šumpersku. Její nejcennější exponát do místního kulturního domu přivezli polští myslivci - paroží bez takzvaných výsad. To proto paradoxně vypadá jako pahýly stromu bez větví.

Svými úlovky se polští myslivci v Bludově na místní výstavě trofejí pochlubili letos vůbec poprvé. "Přivezli k nám opravdu výstavní kusy," pochvaluje si hlavní organizátor Pavel Žalman.

Výstava trofejí

Nechyběly ani zvláštnosti, které laikovi nic neříkají. Paroží bez výsad připomínající pahýly stromu bez větví jako trofej ani nebylo hodnoceno.

"To je skutečná rarita, po jaké baží každý myslivec. Možná víc než po takzvaném kapitálním jelenovi. Ulovit takový raritní kus je ojedinělá záležitost. Mně se dosud nic takového bohužel nepodařilo," zalitoval myslivec a další z organizátorů výstavy Miloslav Jiříkovský. Sám přitom skládal myslivecké zkoušky už téměř před padesáti lety.

K nejlépe hodnoceným patřilo paroží devítiletého jelena

Nejzajímavější příběh měli myslivci z regionu k lovu devítiletého jelena, jehož paroží patřilo na výstavě k nejlépe hodnoceným trofejím.

"K Hanušovicím chodily na louku plnou jeteliny laně a svítilo na ně pouliční osvětlení. Bylo jich zhruba dvacet a ve světle se daly i v noci pěkně pozorovat. V době říje samozřejmě přitáhly jelena," popsal Pavel Žalman.

Jelena ale u Hanušovic nikdo nestřelil. Ani pytláci, kteří se o to rovněž pokoušeli.

"V blízkosti bydlí revírník a ten jim zamknul auto, které nechali připravené i s klíčky v zapalování a zavolal na ně policii," sdělil Žalman. Výstavního jelena nakonec ulovil myslivec v sousedním revíru.

K vidění byly v Bludově i trofeje z kamzíků, kolem kterých je řadu let tolik sporů o to, zda je střílet jako nepůvodní zvěř, či nikoli.

Kupodivu podle Jiříkovského není až tak obtížné kamzíka ulovit. "Lovil jsem ho jak v Alpách, tak v Jeseníkách. V Alpách je to mnohem obtížnější, protože se tam pořád loví běžně a neztratili tak svou plachost. U nás se loví mnohem méně, takže se necítí tak ohroženi a zdaleka nejsou tak plaší," vysvětlil myslivec.