Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Největší bitvy jsou o malé byty. Z nabídek realitek mizí i za pár hodin

  • 2
Někdy jen několik hodin, tak dlouho vydrží v nabídce realitních kanceláří nabídky pronájmů jedno a dvoupokojových bytů v Olomouckém kraji. S výjimkou Olomouce je jich totiž ve městech velký nedostatek, což potvrdil i průzkum MF DNES. Důvodem je i to, že v regionu v posledních letech mnoho novostaveb nepřibylo.

Sehnat volný byt k pronájmu bývá největší problém v menších městech, příkladem může být Litovel.

„Nájemní byty se tady těžko hledají, a pokud je někdo nabízí, většinou nevyužívá služeb realitních kanceláří. Především je nedostatek malých startovacích bytů,“ uvedl makléř z realitní kanceláře Dimas Vítězslav Kollmann.

Jeho slova potvrdil průzkum MF DNES, která v Litovli našla v nabídce realitek jen dva volné jednopokojové byty.

Ke stejnému číslu redaktoři došli také v Mohelnici. Vysoká poptávka po pronájmech tam souvisí s tím, že ve městě sídlí velcí zaměstnavatelé jako Hella a Siemens.

„Hlad po bytech je ve městě opravdu velký. Pokud se objeví v nabídce nějaký byt na dobrém místě, tak už tam většinou druhý den není,“ řekl realitní makléř Jakub Dubánek.

Nabídka malých bytů je malá, neboť nových se staví minimum

Extra velký výběr jednopokojových bytů však není ani ve více než čtyřicetitisícovém Přerově. Podle zjištění MF DNES jich tam v době průzkumu bylo k mání jen sedm. Nejlépe dopadla se zhruba 70 volnými jednopokojovými byty Olomouc, v Prostějově, ve kterém bydlí téměř 50 tisíc lidí, realitky nabízely zhruba 20 položek s označením 1+1.

„Nabídka nájemních bytů v Prostějově není v současné době až tak velká, trh stagnuje. Ve městě se staví minimálně, nové byty se zde špatně prodávají,“ uvedl Martin Pekáček z Reality Polzer Prostějov.

Faktem, že v minulých letech v regionu vázla bytová výstavba, vysvětluje omezenou nabídku volných pronájmů i majitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

„Bytů tolik nepřibylo, proto nabídka není ani v Olomouci závratná. Očekávám ale, že se situace bude zlepšovat díky novým developerským projektům,“ uvedl Korytar.

O pronájem bytů s větší rozlohou je podle makléřů zájem podstatně menší. Důvodem jsou peníze.

„Třípokojové byty mají vyšší náklady a skutečně se vyplatí jen rodinám. Většinou trvá jeden až tři měsíce, než se podaří nájemce najít,“ uvedl přerovský makléř Alexandr Beták.

Nejvýhodnější jsou obecní byty, těch je ale velký nedostatek

Podle zjištění MF DNES ve městech na Hané činí rozdíl mezi pronájmy bytů 1+1 a 3+1 zhruba 1 500 až 8 000 korun měsíčně. Jednopokojové jejich majitelé nabízejí od 3 500 do 8 000 korun, třípokojové od 5 do 16 tisíc korun. Na nejvyšší nabídky MF DNES narazila v Olomouci.

V přepočtu na metr čtvereční ale lidé v menších bytech platí víc. U jednopokojového bytu o rozloze 25 metrů a nejnižší ceně 3 500 korun je metr stojí 140 korun, u třípokojového o rozloze 70 metrů a ceně 5 000 korun je to necelých 71 korun.

Podstatně levnější než tržní je v některých městech nájem v obecních bytech. Například přerovská radnice vybírá od nájemníků 50 korun za metr čtvereční a měsíc, sedmdesátimetrový byt tak místní přijde na 3 500 korun. V Prostějově nájemníci městských bytů platí standardní nájemné ve výši 51,42 koruny, v Olomouci 84 korun.

Obecních bytů ale radnice nevlastní tolik, aby byly schopné pokrýt poptávku. Třeba ve zmíněném Přerově je na bydlení v obecních domech pořadník.