Přerovská radnice (na snímku její budova) vypsala na svých internetových stránkách anketu, která má zjistit zájem lidí o referendum k výstavbě spalovny u města.

Přerovská radnice (na snímku její budova) vypsala na svých internetových stránkách anketu, která má zjistit zájem lidí o referendum k výstavbě spalovny u města. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov se ptá obyvatel, zda by přišli k referendu o stavbě spalovny

  • 1
Obyvatelé Přerova mohou dostat ještě letos šanci vyjádřit se k tomu, zda chtějí ve městě spalovnu odpadů. Město totiž zvažuje vyhlásit referendum k této otázce už na konci listopadu. Na svých internetových stránkách navíc nyní také vyvěsilo anketu, která zjišťuje, jak velký zájem o referendum mezi Přerovany bude.

"V současné době už pracujeme na přípravě referenda. Poprvé se sešla pracovní skupina složená z jedenácti zastupitelů města, kteří se touto záležitostí zabývají. Předběžně počítáme s tím, že by se referendum mohlo konat koncem listopadu letošního roku. Termín ale ještě včas upřesníme. Každopádně chceme, aby se lidé svobodně v referendu rozhodli," uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Město už kvůli tomu na své internetové stránky umístilo anketu, ve které se ptá, zda by se lidé referenda zúčastnili. K pondělnímu ránu 86 % z 240 hlasujících potvrdilo, že ano.

"V této webové anketě se neptáme, jestli lidé chtějí ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadu, pozn. red.), či nikoliv, ale jestli přijdou k volebním urnám," upozornil Lajtoch.

O vypsání referenda rozhodnou zastupitelé v září

Hlasovat lze až do 9. září, kdy zasednou zastupitelé, kteří o vypsání referenda rozhodnou. Pokud se uskuteční, bude stát podle předběžných odhadů asi milion korun. Aby bylo platné a pro město závazné, musí splnit několik podmínek.

"Pro platnost je třeba účast alespoň pětatřiceti procent oprávněných osob zapsaných v seznamech," nastínila právnička města Jana Hrubá.

Závazný pak bude výsledek referenda tehdy, pokud se pro jednu z možností vysloví nadpoloviční většina hlasujících a zároveň půjde alespoň o 25 procent všech lidí, kteří měli v referendu právo hlasovat. Bez ohledu na to, zda tak opravdu učinili.

Proti spalovně jsou ekologové, lékaři i nemalá část Přerovanů

Přerov určila jako nejlepší lokalitu pro vybudování spalovny studie, kterou si nechal zpracovat Olomoucký kraj. Dokument, který přišel na 800 tisíc korun, navrhuje pro spalovnu čtyři místa. Jde o Mohelnici, cukrovar Prosenice a provoz na zatím blíže neurčeném místě vedle papírenské linky.

Jako ekonomicky i technicky nejpřipravenější varianta ale ze studie vychází přerovská teplárna. Proti výsledkům studie i samotnému plánu na stavbu spalovny protestovali jak ekologové, tak například i přerovská opozice nebo místní lékařská komora (více čtěte zde). Ve městě se uskutečnil i protestní pochod (podrobnosti zde).

Spalovna by podle plánů kraje měla začít fungovat přibližně od roku 2018 a ročně má zlikvidovat až 200 tisíc tun odpadů. Hejtmanství tak chce vyřešit otázku, kam s odpady po roce 2023, odkdy bude zakázáno jejich ukládání do země.