V Zábřehu se v rámci prezidentských voleb konalo i referendum o tom, zda má

V Zábřehu se v rámci prezidentských voleb konalo i referendum o tom, zda má město prodat pozemky na stavbu papírny a elektrárny Wanemi. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Obyvatelé Zábřehu v referendu odmítli prodej pozemků na stavbu papírny

  • 15
Referendum, ve kterém lidé ze Zábřehu na Šumpersku hlasovali o projektu stavby papírny a elektrárny Wanemi, skončilo pro firmu neúspěchem. Většina voličů dala negativní odpověď na otázku, zda má město prodat potřebné pozemky. Celkem v referendu hlasovalo 6 867 lidí a 5 241 z nich papírnu odmítlo.

Aby bylo referendum závazné, muselo k urnám přijít 35 procent voličů a pro jednu z variant musela hlasovat většina voličů.

"Tyto podmínky byly splněny. Rozhodnutí v místním referendu je pro město závazné," sdělil předseda místní komise pro referendum Pavel Trhal, který je zábřežským zastupitelem a zároveň jedním z největších odpůrců projektu ve městě.

Papírnu na výrobu lepenky a elektrárnu na biomasu lidé v Zábřehu nechtějí, protože se mimo jiné obávají se zhoršení životního prostředí. Starosta města František John rozhodnutí bere jako jasné stanovisko lidí k dlouho zpochybňovanému projektu.

"Výsledek je jasným vodítkem pro zastupitele města," řekl John. Zároveň ale upozornil, že mezi městem a Wanemi jsou z dřívější doby uzavřeny smlouvy, které jsou teď u soudu. Podepsalo je zastupitelstvo, které tehdy bylo pro projekt.

Referendum mělo přijít už dříve, ale nevyhlásili ho, říká starosta

Situace se ale změnila a většina současných zastupitelů papírnu rovněž nechce a smlouvy zpochybnilo u soudu.

"Smluvní vztahy mezi městem Zábřeh a společností Wanemi jsou předmětem soudních řízení a na tato může mít výsledek referenda dopad. Mělo být už dříve, ale nebylo bohužel tehdejším zastupitelstvem vyhlášeno," vysvětlil John.

Odpůrci považují výsledek referenda za pojistku do budoucnosti.

"Je to jednoznačný a závazný pokyn pro vedení města a všechny zastupitele. Znamená konec alibistického lavírování zastupitelstev města. Jde o vítězství zdravého rozumu nad planými a nevymahatelnými sliby netransparentního pseudoinvestora," podotkl Trhal.

Wanemi: Na projekt máme smlouvy, rozhodne soud

Wanemi bere výsledek referenda na vědomí, ale v přípravě svého projektu bude pokračovat.

"Referendum probíhalo na základě zmanipulovaných a zkreslených informací a takový výsledek se dal tedy očekávat. Je ale uzavřena řada smluv a proinvestovali jsme při přípravě už zhruba sto milionů korun, takže na referendum je pozdě," vysvětlil mluvčí Wanemi Petr Vintrocha.

I na pozemky byla uzavřena kupní smlouva a firma zaplatila požadovanou cenu a podobně jako další smlouvy mezi Wanemi a městem je u soudu.

"O platnosti smlouvy rozhodne soud, nikoli referendum. To celou věc jen komplikuje," řekl Vintrocha. Ani negativní výsledek referenda nemůže podle něj projekt zastavit.

"Budeme usilovat, aby se uskutečnil, a pokud to nebude možné, budeme se domáhat náhrady škod za zmařenou investici," shrnul mluvčí Wanemi.

Zábřežské referendum bylo podobně jako v několika dalších městech a obcích v republice spojeno s prezidentskou volbou. Víc lidí ale překvapivě chtělo volit prezidenta, než hlasovat o papírně. Zatímco v referendu hlasovalo necelých 60 procent voličů, hlavu státu volilo přes 66 procent.