Olomoucký arcibiskup Jan Graubner podpořil rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner podpořil rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Arcibiskup Graubner podpořil rehabilitaci židovského hřbitova v Prostějově

  • 39
Největší církevní autorita na Moravě, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, podpořil rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. Důstojnou úpravu pietního místa považuje za správnou. Zároveň odsoudil projevy antisemitismu, které se v souvislosti s projektem objevily.

„Konkrétní projekt rehabilitace židovského hřbitova v Prostějově neznám, ale považuji za správné, aby byl coby kulturní památka důstojně upraven jako pietní místo s vědomím, že pro židovské náboženství mají hřbitovy mimořádný význam. Židé kdysi tvořili významnou část obyvatel města. Upravený hřbitov může být chápán jako historická skutečnost i památník židovských obětí 2. světové války,“ řekl Graubner.

O rehabilitaci hřbitova usiluje dobročinná nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer a Federace židovských obcí. Mecenášem je významný rabín Louis Kestenbaum z Brooklynu, jenž se věnuje záchraně židovských památek ve střední a východní Evropě.

Projekt však provázejí kromě kritiky i otevřeně antisemitské reakce. Na sociálních sítích, v diskusích na webu a v některých článcích se to začalo hemžit „žiďáky“, „židozednářskými klany“ a apely na zastavení „sionistických rejdů“ či „židovsko-sionistických spiknutí“ (psali jsme o tom zde).

„Všichni občané mají jistě právo na projevení svých názorů. Na projevy nenávisti a urážení druhých nemá právo nikdo,“ říká k tomu Jan Graubner.

„V naší společnosti, která byla po celou dobu komunismu vychovávána k třídní a náboženské nenávisti, máme běžně k toleranci dost daleko. Bohužel k tomu přispívají i někteří politici, když před volbami sbírají hlasy těch, které spojuje odpor vůči církvím a náboženstvím, a dopouštějí se pomluv a povzbuzování náboženské nenávisti,“ poznamenal olomoucký arcibiskup.

Chtějí hřbitov obnovit a uzavřít, tvrdí autoři petice

V místě hřbitova, u základní školy a reálného gymnázia v Prostějově, je dnes parkoviště a park, kde lidé mimo jiné venčí psy. Návrh zahrnuje zvýšení piety celého místa, živý plot, rozšíření zeleně a vystavení několika náhrobků, které se po téměř osmdesáti letech nadaci podařilo objevit.

Proti rehabilitaci vznikla petice, která jakékoliv úpravy odmítá. Její autoři psali o obnově pohřebiště, kácení stromů, visutých lávkách, zákazu vstupu a dokonce použili vizualizaci, kde je celý park obehnán zdí.

„Podnětem pro vznik petice byl záměr americké židovské nadace na de facto obnovení zaniklého židovského pohřebiště. Podpisem petice občané vyjádřili svůj zásadní nesouhlas s tím, aby došlo ke zrušení stávajícího veřejného parku včetně jeho chodníků, přístupů ke škole a laviček,“ uvedl před pár dny petiční výbor.

„Autoři projektu tzv. rehabilitace židovského hřbitova nejsou občany města Prostějova a dosud nepředložili jiné návrhy než ty, které chtějí na místě celého parku a přilehlého parkoviště vytvořit obrovské, ucelené, plotem uzavřené a pro veřejnost zcela neprůchozí pietní místo,“ tvrdí členové výboru.

Zástupce dobročinné nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer Tomáš Jelínek to odmítl.

„Je to právě mix polopravd, který má v lidech kolem základní školy a gymnázia vzbudit pocit ohrožení neexistujícím plánem na obnovu hřbitova s tisíci náhrobky a vysokou zdí. Židovská strana je vykreslena jako agresivní, nevěrohodná a navrhující něco, co poškozuje Prostějov,“ reagoval Jelínek.