Olomoucké Výstaviště Flora v okolí pavilonu A a samotný pavilon, který pochází z poloviny šedesátých let minulého století, projdou rekonstrukcí. Na snímku zadní pohled na pavilon A.

Olomoucké Výstaviště Flora v okolí pavilonu A a samotný pavilon, který pochází z poloviny šedesátých let minulého století, projdou rekonstrukcí. Na snímku zadní pohled na pavilon A. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Áčko olomoucké Flory už je zavřené, výstavy budou v ostatních pavilonech

  • 1
Nejznámější pavilon A olomouckého výstaviště je zavřený. Letní květinová výstava Flora se proto bude konat ve zbývajících pavilonech. Během ní už by mělo být jasné, kdy začne velká proměna "áčka". Magistrát počítá s ukončením výběrového řízení na stavební firmu, která se do zakázky za 293 milionů pustí.

Vítězná firma se kromě legendárního pavilonu pustí mimo jiné do stavby nové správní budovy s restaurací i parkoviště pro sto aut. Ještě před dělníky sem ale v létě nastoupí archeologové, kteří pod výstavištěm prozkoumají zbytky někdejších hřbitovů z 19. století.

Jeden byl vojensko-civilní, druhý sloužil evangelíkům, katolíkům a Židům. Při stavbě výstaviště už ale byly zrušené, pohřbívalo se tu před vznikem neředínského hřbitova. Možné jsou nicméně i nálezy z pravěku, poblíž se dřív našly neolitické hroby. Na místě by se archeologové měli objevit už v tomto měsíci.

Srdce letošní letní Flory ale každopádně bude od 16. do 19. srpna po desítkách let bít v pavilonu H, bude tu největší expozice. Další části programu najdou tisíce návštěvníků Flory v pavilonech G a E.

Celkem vyjde přestavba Flory na zhruba tři sta milionů korun. U štítové stěny domu, který s výstavištěm ve Wolkerově ulici sousedí, vznikne nová správní budova s restaurací, u blízkého nákladního vlakového nádraží pak parkoviště pro stovku aut.

Podobu pavilonu navrhl stejný architekt jako před půl stoletím

Ta se v budoucnu do samotného areálu Flory budou moci dostat novým vjezdem, který zároveň propojí Wolkerovu a Zamenhofovu ulici. Dosavadní centrum olomouckých veletrhů, legendární pavilon A, zároveň s tím čeká stěžejní proměna.

Jak má vypadat nová Flora

"Zjednodušeně řečeno z něj zůstane jen původní ocelová konstrukce. Tu budeme muset zesílit, aby vyhovovala současným normám. Ty, podle nichž se pavilon A v druhé polovině šedesátých let stavěl, nebyly tak přísné," přiblížil již dříve známý olomoucký architekt Petr Brauner ze společnosti Stavoprojekt.

Právě podle jeho plánů se před desítkami let Áčko stavělo. Pro lepší izolaci ho nyní osadil až trojitými skly, objeví se tu klimatizace a také výtahy pro exponáty vystavovatelů.

Kdy však dělníci výstaviště obsadí, to nový ředitel Jiří Uhlíř, který nedávno v čele Flory vystřídal jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Štefku, netuší. "Ještě není ukončené výběrové řízení," vysvětlil.

Stavba musí začít letos, jinak město přijde o dotaci 120 milionů

Zlom přijde právě v době konání letní Flory. V pondělí třináctého srpna se na magistrátu budou otevírat obálky s nabídkami firem, které mají o přestavbu Flory zájem, ve čtvrtek šestnáctého je úředníci ohodnotí. Na tahu poté budou radní, kteří vyberou nejvhodnějšího uchazeče.

Původně se se začátkem přestavby Flory počítalo v srpnu 2011. Tento termín však padl. Následně se objevila série dalších, čekal je ale stejný osud. Město ovšem teď začíná tlačit čas. Aby nepřišlo o dotaci, musí na nové tváři Flory začít pracovat ještě tento rok. Ve hře je kolem sto dvaceti milionů.

"Rekonstrukce začne v letošním roce," ubezpečuje Michal Šigut, vedoucí oddělení realizace staveb olomouckého magistrátu s odkazem na harmonogram výběrového řízení.

Do toho ale ještě mohou zasáhnout i samotné soupeřící firmy. Po oznámení vítěze mají patnáct dní na to, aby rozhodnutí radních napadly.

To by mohlo začátek prací, jež zaberou kolem osmnácti měsíců, zkomplikovat. Nestalo by se to přitom poprvé. K soutěži o vybudování nové Flory a ke všem souvisejícím zakázkám se svými námitkami doposud ozvali čtyři uchazeči. Dvěma z nich město vyhovělo.