Národní přírodní rezervace Špraněk ležící na pomezí Olomoucka a Prostějovska je natolik cenná, že ji stát plánuje více než trojnásobně zvětšit. (Ilustrační snímek)

Národní přírodní rezervace Špraněk ležící na pomezí Olomoucka a Prostějovska je natolik cenná, že ji stát plánuje více než trojnásobně zvětšit. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Rezervace Špraněk je tak cenná, že ji stát více než trojnásobně zvětší

  • 3
Lokalita zvaná Špraněk nedaleko Javoříčka na Olomoucku je unikátním místem, a to například díky druhům stromů v tamních lesích, dosud ne zcela probádanému podzemnímu jeskynnímu systému či raritním paleontologickým nálezům. Hranice stávající rezervace Špraněk se proto výrazně zvětší.

Dnešních necelých 29 hektarů chráněného území by se mělo rozrůst na více než 102 hektarů. Optimistické odhady mluví o tom, že ministerstvo životního prostředí vyhlásí novou Národní přírodní rezervaci Špraněk, jejíž součástí bude i ta stávající, možná už letos v létě. Ministerstvo je ale v odhadech termínu opatrné.

Oblast ležící na pomezí Prostějovska a Olomoucka má být rozložená do katastrálních území vesnic Vojtěchov u Konice, Březina a Kadeřín.

"Jde o území důležité i na národní úrovni. Významným fenoménem jsou v něm lesy s bučinami a suťové lesy. Celý komplex kopce se nachází na jeskynním systému, na vápencích, což území dodává na unikátnosti. A to i tím, že není pod povrchem ještě úplně zmapováno," shrnul Michal Servus, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, pod kterou rezervace spadá.

Rezervace chrání řadu vzácných zvířat i rostlin

V jeskyních lze narazit i na vzácné druhy netopýrů, jako jsou třeba netopýr brvitý, netopýr černý, netopýr velkouchý a vrápenec malý. Část území prošpikovaného nevšedními útvary, je navíc zapsaná na seznamu evropsky významných lokalit. Postupem času, tak jak budou stárnout stromy, které tam z historického hlediska nerostly, budou lesu stále víc vládnout druhy, které do něj původně patří.

Nynější rezervaci tvoří protáhlý vápencový vrch s nejvyšším bodem Vysoký Špláz. Území je typické příkrými, často skalnatými srázy posetými jeskynními otvory. K nejnápadnějším patří skalní brána, zřícený závrt Zátvořice, jeskyně Svěcená díra a homolovité skalisko Zkamenělý zámek se skalní bránou, okny a jeskyněmi.

Vrch Špraňku ukrývá několikapatrový systém soustavy Javoříčských jeskyní. I čtení seznamu rostlin, stromů a živočichů člověku připadá jako prohlížení učebnice přírodopisu.

Zvětšená rezervace by mohla být vyhlášena do konce roku

Změna hranic rezervace tak bude vlastně řešením "dva v jednom". Stát zvýšením rozlohy ochrání to, co je pod zemí, i to, co roste, běhá a létá na povrchu. Původní národní přírodní rezervace v lokalitě existuje už od dubna 1949. Nyní se zvětší o další desítky hektarů.

Ochranáři už mají hotový plán péče až do roku 2019. V současné době se k záměru mohou zhruba do poloviny dubna vyjadřovat účastníci řízení. Poté odborníci upraví návrh do konečné podoby a přesně zaměří hranice nově vyhlašovaného území.

"Termín vyhlášení lze odhadnout do konce letošního roku," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková s tím, že jde ale o natolik složitý proces, že říct přesné datum by bylo hádáním z křišťálové koule.