Z řeky Blaty, do které vytekla z nádrže zemědělského družstva kejda, už rybáři vylovili přes 700 kilogramů mrtvých ryb. Číslo navíc zřejmě není konečné. Ilustrační snímek

Z řeky Blaty, do které vytekla z nádrže zemědělského družstva kejda, už rybáři vylovili přes 700 kilogramů mrtvých ryb. Číslo navíc zřejmě není konečné. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla

Rybáři už vytáhli z řeky Blaty zničené kejdou 700 kilogramů mrtvých ryb

  • 2
Páteční únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv z nádrže zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku do řeky Blaty za sebou nechal asi 20 kilometrů dlouhý mrtvý úsek. Olomoučtí rybáři z ní dosud vytáhli na 700 kilogramů mrtvých ryb, další škody pak způsobila naředěná kejda i na Přerovsku.

"Dosud jsme vylovili 700 kilogramů uhynulých ryb, ještě pár ryb se stále objevuje. Život je v horním úseku od přehrady Vilémov prakticky zničený," nastínil výši škod hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček.

Následkům havárie navíc již začali čelit také rybáři na Přerovsku. "Škody nejsem schopen nyní vyčíslit, dorazilo to k nám v úterý a uklízet se bude během středy," řekl hospodář tovačovské pobočky Českého rybářského svazu Roman Uherek.

"Zasáhlo to až k Mlýnskému náhonu, ale ten vypadá, že se udržel, doufáme, že velké ryby se stáhly. Ztráty však přesto jsou, v úterý jsme vylovili již prvních 40 kilogramů mrtvých ryb, byli mezi nimi i kapři či candáti. Voda neměla kyslík, bylo vidět, že ryby hynou," dodal.

Vodohospodáři se situaci snaží řešit zvyšováním průtoků a čerpáním jezových zdrží, tedy míst, kde se před jezem hromadí voda. "Téměř nepřetržitě pracují na řece sací vozy, které odvážejí na pole v majetku družstva ze dna odčerpanou sedlou hmotu," uvedl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Podle něj se nejvíce hmoty stále drží v jezové zdrži v Olšanech, v Těšeticích se ji už naopak podařilo odčerpat. Odborníci zároveň stále napouštějí do kontaminované řeky čistou vodou.

Vodohospodáři zvažují i vyvedení říčky z koryta

Problémy jim však působí nízký průtok, zasažená voda v Blatě se posouvá jen velmi pomalu.

Nádrž s kejdou se protrhla v noci na pátek a vyteklo z ní asi 400 metrů krychlových kejdy. Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla přes kanalizaci do řeky.

Případem se zabývá policie, zjišťuje, zda někdo nezanedbal své povinnosti a nemá na havárii podíl. Podle odborníků se bude řeka z následků vzpamatovávat několik let. Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, celkově by pak říčka podle nich měla ožít až za deset let.

,