Silně opilý řidič na Přerovsku najel na chodník, kde porazil sloup veřejného...

Silně opilý řidič na Přerovsku najel na chodník, kde porazil sloup veřejného osvětlení. | foto: Policie ČR

Řidič vyjel s téměř čtyřmi promile, nezvládl řízení a porazil sloup

  • 2
Pro leckoho by to byla život ohrožující dávka, muž z Přerovska ale s téměř čtyřmi promile alkoholu sedl za volant a vyjel na silnice. Jeho jízda ovšem skončila předčasně, když najel na chodník a porazil sloup veřejného osvětlení.

Osmatřicetiletý muž nezvládl řízení Volkswagenu Golf v neděli krátce před dvaadvacátou hodinou v obci Loučka.

„Při jízdě ze zatím přesně nezjištěných příčin najel na chodník, kde nejprve částečně narazil do plotu u rodinného domu a poté čelně do sloupu veřejného osvětlení. Ten se nárazem vyvrátil a dopadl na plot u dalšího z rodinných domů,“ popsala přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Když na místo dorazili přivolaní policisté a provedli dechovou zkoušku, přístroj ukázal přes 3,9 promile alkoholu. Podle lékařských měřítek je přitom hodnota mezi třemi a čtyřmi promile označována jako vážná otrava alkoholem, při které mohou nastat poruchy vědomí nebo i srdečního rytmu. Hrozí také riziko zástavy dechu a oběhu.

Řidič vyvázl z nehody bez zranění, hmotné škody jsou ale vyčísleny na 40 tisíc korun. Nyní je však podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí pokuta, zákaz řízení a případně také až tři roky vězení.

Během uplynulých dní nešlo v Olomouckém kraji o jediného silně opilého řidiče. Například v sobotu havaroval krátce před sedmou ráno na kruhovém objezdu u olomouckého Globusu osmadvacetiletý muž s více než dvěma promile, který nezvládl řízení a vjel na travnatý střed objezdu. Ve čtvrtek zase policisté přistihli na Šumpersku za volantem ženu, které přístroj následně naměřil 3,32 promile.

Vůbec nejvyšší zaznamenaná hodnota alkoholu u řidiče „patří“ už řadu let Milanu Č., který byl v roce 2005 přistižen opilý za volantem fekálního vozu a při dechové zkoušce mu policisté naměřili neuvěřitelných osm promile.

Jelikož šlo ale o výsledek dechové zkoušky a nikoliv kompletního vyšetření v nemocnici, byla následně tato hodnota některými odborníky zpochybněna. Poukazují na to, že při takovém množství by muž musel být už v bezvědomí a rozhodně by nebyl schopen řízení.