(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Řidiči z Jesenicka jezdí kvůli drahé naftě a benzinu tankovat do Polska

  • 5
Růst cen benzinu a nafty se v Olomouckém kraji zarazil a zhruba dva týdny se cenovky na čerpacích stanicích mění jen mírně. Někde ceny i lehce poklesly, přesto jsou stále vysoké. Do výhody se tak dostali lidé z Jesenicka, kde je nejdražší nafta v kraji. Mohou totiž za levnějším tankováním vyrazit do Polska.

Benzin byl v Olomouckém kraji k druhému dubnu v průměru za 34,11 korun za litr, což je stejně jako před dvěma týdny, nafta za 33,69. Vyplývá to ze statistik zveřejněných společností CCS. Podle nich je nejlevnější benzin v okrese Přerov, kde byl druhého dubna k mání za 33,36 korun a navíc zde za poslední dva týdny cena klesla nejvíc.

Řidiči tak ušetří na litru oproti tankování v polovině března šedesát haléřů za litr, u nafty čtyřicet haléřů. Jinde šlo u cen jen o nepatrné pohyby. Nejlevnější nafta byla přes nepatrný nárůst na Šumpersku, kde se litr prodával za 33,48 korun. Nejdražší benzín je pak na Prostějovsku, kde litr stojí v průměru 34,58 korun, naftu zase koupí nejdráž řidiči na Jesenicku, kde litr stojí v průměru 34,23 korun.

Právě v jesenickém pohraničí mají lidé jasno. Pro benzin či naftu jezdí do Polska, kde ji koupí přibližně o deset procent levněji. Zdražení totiž bylo v obou zemích obdobné, takže zhruba tříkorunový rozdíl v ceně se drží. Například lidé z Javornicka jezdí stále víc buď do Paczkowa, nebo do Zloteho Stoku.

"Já to mám k benzínce ve Zlotem Stoku něco přes kilometr a kupuji vždycky kolem čtyřiceti litrů benzinu, takže ušetřím zhruba sto dvacet korun na jedné nádrži," nastínil například starosta Bílé Vody na Jesenicku Miroslav Kocián.

České benzinky v pohraničí teď mají těžké časy

Čerpadláři v severní části Jesenicka tak přicházejí už několik měsíců o velkou část tržeb. "Ve srovnání se stejným obdobím loni jsem letos na polovině tržeb," sdělil majitel čerpací stanice v Javorníku Pavel Rudolf.

Podobná situace je také ve Zlatých Horách, odkud je to pouze několik kilometrů do polských Glucholaz. "Příliš nám nepomůže, že jsme přes odlehlost jedni z nejlevnějších na Jesenicku. Pořád nemůžeme cenově konkurovat polským čerpacím stanicím v pohraničí," sdělila provozovatelka zlatohorské čerpací stanice Euro Oil Simona Horská.

Černé scénáře, jako je například uzavření čerpacích stanic v pohraničí, jejich majitelé nebo provozovatelé odmítají. "Chce to jenom čas. Už tady něco podobného bylo. Ceny se po čase téměř srovnaly. Myslím si, že tohle bude podobné, pokud ovšem stát nenapaří nějakou vyšší spotřební daň," řekl Rudolf.