Hráči podvodního ragby v zápase. Cílem je dostat míč do koše soupeře.

Hráči podvodního ragby v zápase. Cílem je dostat míč do koše soupeře. | foto: archiv Jiřího Pečinky

Rodák z Čechovic reprezentuje Česko v podvodním ragby

  • 0
Ragby je veřejnosti poměrně známou hrou tvrdých mužů i žen. Zcela nový rozměr ovšem tento sport dostává, pokud se hraje pod vodou. Své o tom ví rodák z Čechovic-Velkého Týnce Jiří Pečinka. Ten se jako reprezentant České republiky v podvodním ragby před pár dny vrátil z mistrovství světa ve Finsku.

"Jde o sport hraný v 3D prostoru. Nehrajeme jen dopředu, dozadu či do stran, ale i nahoru a dolů," vysvětluje absolvent brněnské Vojenské akademie, která nyní nese název Univerzita obrany.

K netradičnímu sportovnímu vyžití se dostal jako rekreační plavec právě během svých vysokoškolských studií. "V Brně je tým už dlouho, když jsem chodil plavat na bazén a viděl jsem tam kluky trénovat, chtěl jsem tento sport zkusit také," dodal Pečinka, který v Brně žije.

Hra ho nadchla svou akčností a netradiční fyzickou náročnosti. "Člověk hraje na nádech, ale nemůže třeba jako u potápění na nádech šetřit pohyby, musí ponořený pod hladinou podávat výkon. Prostě hrát ragby," popsal.

Za jednu z mála nevýhod této netradiční disciplíny považuje malý počet diváků. "Pokud není udělaný přímý přenos zpod vody, tak divák vidí jen to, co se děje na hladině. Což je řekněme deset procent hry. Pokud tedy zápasy nejsou pokryté podvodními kamerami, nejsou divácky příliš zajímavé," nastínil reprezentant.

Přitom povzbuzování je důležité obdobně jako v jiných sportech. Hráči pod vodou jej neslyší, motivuje ale ragbisty sedící na střídačce. "Třeba na posledních zápasech mistrovství byla narvaná hala a perfektní atmosféra," vzpomíná Pečínka na šampionát, na němž český tým skončil ze čtrnácti účastníků sedmý.

Z podvodního ragby si hráči odnášejí maximálně modřiny

Podvodní ragby se hraje pod hladinou plaveckého bazénu s minimálními hloubkou 3,5 metru a maximální 5 metrů. Proti sobě bojují dvě družstva s šesti hráči ve vodě. Ti jsou vybaveni základní potápěčskou výstrojí - maskou, šnorchlem a ploutvemi.

Cílem hry, která trvá dvakrát 15 minut čistého času, je umístit míč do koše připomínajícího branky soupeře. Vše kontrolují tři rozhodčí - dva ve vodě a jeden "na souši".

"V podstatě je zakázaná nebezpečná hra. Cokoliv, jako třeba držení za hlavu, krk, výstroj, plavky. Zapovězené jsou veškeré údery či kopy. Jen brankář může při útoku na koš nohou odstrčit protivníka, ale nesmí jej kopnout. Což už je na posouzení rozhodčích," vysvětlil Pečinka.

Zranění jako jsou ve fotbale či klasickém ragby poměrně obvyklá zlomeniny či podvrknuté kotníky, se podle něj "pod vodou" nedějí. "Maximálně máme modřiny," nastínil podvodní ragbista.