Roman Gronský s unikátní listinou podepsanou dvaatřiceti úspěšnými sportovci včetně Jesseho Owense z olympijských her v Berlíně v roce 1936. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoučan ukázal unikát, Owensův podpis na nacistické olympijské zdravici

  • 2
Na jedinečném dokumentu z roku 1936 se skví podpisy dvaatřiceti atletů, kteří zazářili na "nacistické" olympiádě v Berlíně. Mezi nejvzácnější podpisy patří ten od Jessieho Owense. Fenomenální černošský atlet hnul žlučí fašistickým pohlavárům včetně samotného Hitlera.

Podpisy přitom nejsou jen na nějakém obyčejném kusu papíru, ale na listině, kterou v roce 1936 vítali Němci české sportovce v berlínské olympijské vesničce. Unikátní dokument patří už od konce 30. let rodině Romana Gronského z Olomouce.

Podle odborníků je podobná věc vzácná. "Pokud jde o originální podpisy, tak jde podle mne o vzácnou záležitost s jistou sběratelskou hodnotou," míní Jakub Válek z olomoucké Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Dokument i podpisy 32 atletů, kteří obdrželi medaile či bodovali během prvního týdne her, jsou podle Gronského skutečně originály. Většinou se jedná o jména a příjmení členů týmu Spojených států, ale jsou tam i podpisy atletů z Finska, Velké Británie, Japonska, Norska, Itálie a Filipín.

Na čelní straně hlazeného kartonu je v horní části nakreslený šedě vyvedený pohled na olympijskou vesnici pod zlatou vavřínovou ratolestí s barevnými olympijskými kruhy.

V dolní třetině je text v češtině, kterým účastníky vítal za německý národ a německou armádu president organizačního výboru XI. Olympiády Theodor Lewald a říšský ministr války von Blomberg.

Dokument přivezl Gronského tatínek, získal jej patrně v exilu

Rodina Romana Gronského vzácnou listinu opatruje už od konce 30. let, kdy ji jeho otec. "A to buď v době studií na lékařské fakultě v Praze, kde promoval v roce 1938, nebo z emigrace," uvažoval Gronský.

Do exilu se jeho otec dostal v roce 1939 těsně před zahájením války. A zanedlouho se stal lékařem československého dělostřeleckého pluku začleněného v anglické armádě. "Tatínek se po válce vrátil domů," podotkl Gronský, který je sám úspěšným československým paralympionikem.

"V souvislosti s blížící se londýnskou olympiádou jsem si na tuto zajímavou listinu v našem rodinném archivu vzpomněl a dal jsem se do hledání bližších souvislostí," poznamenal Gronský. Delší dobu mu trvalo i vyluštění jednotlivých podpisů, které jsou psány různými inkousty a proto jsou některé už poměrně vybledlé.

I přes počáteční snahy berlínskou olympiádu bojkotovat, soutěže proběhly na velkoryse postaveném stadionu pro 100 tisíc diváků. I další sportoviště měla do té doby nevídané zázemí. Jenže pod vlajkami s hákovým křížem.

"V té době již platily norimberské rasové zákony. Ale v Berlíně byly odstraněné hanlivé rasové cedulky, aby na pohled bylo všechno nádherné," vyprávěl Gronský.

Olympiáda v Berlíně byla přelomová

I podle Jakuba Válka byla olympiáda v Berlíně v řadě směrů přelomová. Vznikly první publikace o hrách i film.

"Pokud by se člověk dokázal oprostit od propagandistického vyznění té olympiády a tehdy vládnoucí ideologie, tak šlo o do té doby naprosto nejlépe zorganizované a po stránce sportovišť ještě pak poměrně dlouho nedostižné olympijské hry," podotýká Válek. A dodává, že se to vše dělo čistě jen proto, aby se nacisté ukázali světu v hezkém světle.

Paradoxem, který měli nacisté a zvlášť Adolf Hitler velký problém překousnout, proto bylo, že nejzářivější hvězdou celých her se stal Američan černé pleti Jesse Owens, který získal 4 zlaté medaile.

Z jeho berlínské cesty ke zlatu ve skoku dalekém připomněl Gronský slavnou historku: "Soutěž byla velmi napínavá, protože se mu první dva kvalifikační skoky nezdařily. Ale jeho největší soupeř, blonďatý německý idol Luz Long mu poradil s rozběhem."

Owens se pak hned dalším skokem kvalifikoval do finále, kde se brzy dostal do čela. Soutěž zakončil v novém olympijském rekordu 8,06 metru, který byl překonaný až v roce 1960. "Long jako první přispěchal Owensovi pogratulovat a následně se z nich stali přátelé," uzavřel Gronský.