Po Mohelnici zažívá rozkol i místní organizace sociálních demokratů v Šumperku. Ilustrační snímek

Po Mohelnici zažívá rozkol i místní organizace sociálních demokratů v Šumperku. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Rozbroje v ČSSD. Po dvou mohelnických kandidátkách to vře i v Šumperku

  • 3
Po krizi, která nedávno zasáhla sociální demokraty v Mohelnici, kde budou mít dvě kandidátky a v podzimních komunálních volbách tak proti sobě stanou znesvářené větve, je tu další sociálnědemokratický rozkol. Na povrch nyní vyplavaly rozbroje a spory uvnitř šumperské stranické buňky.

Jejich aktéry jsou předsedkyně šumperské sociální demokracie Irena Jonová a vlivný člen organizace Jan Přichystal, nynější lídr strany. Příčinou sporů je stejně jako v Mohelnici podoba kandidátky.

MF DNES má nyní k dispozici otevřený dopis, ve kterém se Jonová ostře obula do Přichystala a kritizuje ho za to, že namísto funkce volebního lídra rozvrací stranu zevnitř a vede osobní útoky a invektivy vůči ní.

Jonová tvrdí, že právě kvůli tomu už nedávno ustoupila z postu stranické jedničky, funkce předsedkyně se ale vzdát nehodlá.

O tom, že o ní Přichystal, který nejdříve Jonové coby lídryni vyjádřil podporu a ona ho za to po zvolení nominovala na dvojku kandidátky, všude mluví jako o slabém lídrovi, se údajně dozvěděla od členů organizace. Sám Přichystal „určité předvolební hrátky“, jak vše označil, připouští.

Vnitrostranická komunikace se na veřejnost dostat neměla

Jonová autorství otevřeného dopisu, který má MF DNES k dispozici, potvrdila. Zdůraznila ale, že se jedná o vnitrostranickou komunikaci, která se neměla dostat na veřejnost. V dokumentu píše, že Přichystala nejdříve navrhla jako dvojku na kandidátce.

„Řekl jste, že bych měla mít vedle sebe pro volby někoho zkušeného, kdo mi takzvaně bude krýt záda. Takže když jsem se stala lídrem naší kandidátky, pokládala jsem za slušnost i povinnost naplnit naši ústní dohodu a nominovat vás na místo druhé,“ uvedla Jonová.

Později se ale podle svých slov dozvěděla, že je vše jinak.

„Pochopila jsem, že mi opravdu nehodláte krýt záda. Vy jste se také vyjádřil, že se klidně vzdáte svého povolání a budete hájit sociální demokracii bez ohledu na čas. Přehodnotila jsem svou situaci. Pracuji 12 hodin denně a vy určitě se můžete z pozice důchodce práci lídra věnovat více,“ zdůvodnila tehdy předsedkyně sociálních demokratů, proč ustoupila z prvního místa kandidátky a lídrem se stal právě Přichystal.

Invektivy však podle ní ani poté nepřestaly. „Dál se dozvídám, že jako předsedkyně stojím za houby a že by měly být volby a výměna na tomto postu. Upozorňuji vás, že na dubnové schůzi mě členové jako předsedkyni odsouhlasili. Žádám vás, abyste přestal s malichernými útoky vůči mé osobě a nedocházelo k podrazům,“ píše v otevřeném dopise Jonová.

Okresní šéf sociálních demokratů Pavel Martínek tak má v krátké době na stole další nepříjemnost, která by teoreticky mohla sociální demokracii v nadcházejících volbách uškodit.

„Pokud je v organizaci problém, měl by se řešit uvnitř, a ne na veřejnosti. To straně určitě neprospívá, a to nejen před volbami. Chci se s aktéry sejít, aby mi to vysvětlili,“ uvedl Martínek.

Jonová nechce organizaci uvrhnout do žabomyších válek

Jonová se v dopise určeném sociálním demokratům vyjádřila, že chce i nadále předsedkyní zůstat.

„Chci vás ubezpečit, že místa předsedkyně se vzdát nehodlám, že nehodlám místní organizaci vrhnout do žabomyších válek, že nehodlám nikoho ze členů nechat vláčet médii.

Stejně tak se nehodlám vzdát svého podílu na vytváření volebního programu,“ zdůrazňuje. Za obsahem otevřeného dopisu si stojí.

„Musím ale říct, že byl určen pouze pro členskou základnu, nikoli na veřejnost. Nechápu, jak někdo mohl interní záležitost naší organizace vynést ven,“ zlobí se předsedkyně, která si už s nynějším lídrem dala schůzku. Věří, že se situace zklidní.

Schůzku potvrdil i Přichystal.

„Při jednáních s paní předsedkyní jsme konstatovali, že informace, které obdržela, byly poněkud jednostranné a zavádějící nebo vytržené z kontextu. Připouštím, že určité předvolební hrátky patří ke koloritu každých voleb, tedy i komunálních,“ uzavřel Přichystal.