Velký rodák je unikát, Prostějov ale na Husserla zapomíná, říká historik

  12:53
Nejvýznamnější rodák Prostějova, filozof Edmund Husserl, který se narodil v roce 1859, radikálně změnil myšlení své doby a má lidem co říci i dnes. Podle jednoho z předních českých znalců jeho díla, profesora olomoucké univerzity Ivana Blechy, se na něj ale v rodišti opět spíše zapomíná. A to i v tamním muzeu.

Filozof, historik, profesor olomoucké univerzity a jeden předních českých znalců díla Edmunda Husserla Ivan Blecha, | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Je to obrovská škoda, protože je unikátní mít takového velevýznamného rodáka. Prostějov by si měl ujasnit, co chce,“ říká Blecha.

V čem byl Husserl tak výjimečný?
Je zakladatelem fenomenologie, jednoho z nejvýznamnějších filozofických směrů. Dvacáté století by se ve filozofii dalo rozdělit na dva masivní proudy, na ten, který vzešel z fenomenologie, a na proud analytické filozofie. Z fenomenologie se pak rozvinuly další známé směry jako například existencialismus. Fenomenologie se snaží o popis toho, jak se nám jeví náš přirozený svět, a je úžasná i v tom, že zároveň slouží jako filozofická metoda pro příbuzné vědy, například pro sociologii, psychologii a teorii a dějiny umění. Husserl díky tomu patří ke gigantům filozofie 20. století.

Je to zdaleka nejvýznamnější prostějovský rodák...
Z mezinárodního hlediska nepochybně.

Můžete objasnit, co to fenomenologie je?
Je to pokus soustředěně popsat, co probíhá v naší zkušenosti, když se nám jeví svět. Vypadá to banálně, ale celá filozofická tradice od Platona až po Kanta to opomíjela. Měla hned hotový posudek, že naše zkušenost nás od světa spíše odvádí, že ho zkresluje. To je ten slavný Platonův mýtus o jeskyni. Husserl byl první, kdo řekl, že je to chybný úsudek a že filozofie dosud prakticky vůbec nezkoumala, co všechno se děje v našem vědomí při vnímání vnějšího světa. Zkušenost nám svět sice zčásti podává zkresleně, ale dají se v ní pečlivou analýzou najít struktury, o nichž si můžeme být jisti, že jsou to formy jevení skutečnosti samotné. To je důležité i dnes. Protože dnes žijeme ve virtuálních světech nebo světech politicky či ideologicky převyprávěných. Postmoderní filozofie se s tím smiřuje a rezignuje na možnost určovat, co je a co není skutečné nebo pravdivé. Ale to je nebezpečné. Fenomenologie je proto důležitá i jako cesta k reálnému světu a původní zkušenosti o něm.

Jste autorem výstavy o Husserlovi v prostějovském muzeu. Jak jste se k ní dostal?
Fenomenologií se profesně zabývám, a když jsem začínal působit na univerzitě v Olomouci, byl jsem v roce 1991 v Prostějově na mezinárodní konferenci o Husserlovi. Při té příležitosti jsem s muzeem navázal kontakty a jezdil jsem tu a tam na školy do Prostějova přednášet. V roce 2000 se uskutečnila v Prostějově a Olomouci velká konference u příležitosti stého výročí vydání Husserlovy stěžejní práce Logická zkoumání. Na konferenci přijeli účastníci z 24 zemí, podařilo se odhalit Husserlovu bustu a pojmenovat po něm náměstí. V muzeu pak vznikla badatelská místnost a natočil se film o Husserlovi. V roce 2009 se mi podařilo získat peníze z visegrádského fondu na konferenci a výstavu. Tehdejší ředitel muzea Miroslav Chytil pro ni ve Špalíčku vyčlenil jednu místnost. Na stěnách bylo 11 panelů a uprostřed byla skleněná vitrína, ve které byly nějaké artefakty z Husserlova života a například vydání jeho děl v japonštině nebo v korejštině. Souběžně s tím tam byla výstava o prostějovském židovském ghettu. Na uvedení Husserla se tehdy podílela spousta dalších lidí z muzea a z radnice.

Jak byla tato výstava úspěšná?
My jsme tam posílali zájemce, kteří sem přijeli, ale samozřejmě tam nechodily davy. Do budoucna jsem si představoval, že by se tam mohly promítat úryvky z filmu o Husserlovi, které by se daly nějak zajímavě rozfázovat, na závěr by mohl být nějaký kvíz, navrhl jsem, že bych tam dělal pro studenty a pro veřejnost přednášky, mohla by se pořádat kolokvia a mezinárodní konference. Přední fenomenologové z celého světa jsou nadšení, když se mohou podívat do Husserlova rodiště.

Výstava pak ovšem z prostějovského muzea zmizela. Jak jste se o tom dozvěděl?
Od známých. Byl tady jeden profesor, který chtěl výstavu vidět, ale byla zavřená. Myslel jsem, že jde o organizační důvody, o návštěvnost. Na jaře loňského roku mi muzeum hlásilo, že výstava byla obnovená a že by bylo rádo, kdybych tam letos udělal velkou konferenci. V dobré víře jsme se tam s kolegy vypravili a byli jsme překvapení. Z výstavy zbylo torzo, je až nahoře v nejvyšším patře, rozdělená zhruba napůl. Nevím, kdo tam bude chodit, aby si při chůzi po schodech prohlížel výstavu. Navíc za těmi dveřmi pokračuje výstava od konce, tedy úmrtím Husserla.

Vyjádření ředitele muzea a galerie Daniela Zádrapy

Z expozice nezbylo žádné torzo, ani není rozdělená napůl, jen se posunula do jiných prostor. Nejen z důvodu nízké návštěvnosti, ale také z důvodu jiné celkové koncepce galerie ve Špalíčku, která by měla nabídnout něco zajímavého mnohem širší návštěvnické obci. Rozhodně nebylo úmyslem Husserlově expozici ublížit, jen se prostě změnila. Husserl není na schodech, ale v horním patře krásného historického objektu kromě několika knih z původní expozice, které tam zatím aktuálně nejsou. Jestli byly některé panely snad přehozeny, mohli naši pracovníci panely omylem zaměnit. Jsme muzeum s velkými sbírkami, mnoha expozicemi i řadou dočasných výstav a nemůžeme se soustředit pouze na expozici o jedné, jakkoliv významné osobnosti, jakou pro Prostějov i svět Husserl rozhodně byl.

Jak to na vás působí?
Nedovedu si představit, že tam povedu profesory z Anglie nebo Německa, kteří by přijeli na konferenci. Tak trochu mě to rozzlobilo. Mluvil jsem o tom s vedením muzea a slíbili mi, že se s tím pokusí něco udělat a že se v září ozvou.

Ozvali se?
Neozvali. Takže jsem tu konferenci zrušil. Moje stanovisko je takové, že se nezlobím, chápu to a je mi trapné na to upozorňovat, ale Prostějov si musí ujasnit, co chce. Myslím, že pár panelů, které by připomínaly významného, světově proslulého rodáka, by nikoho nezabilo. Je to obrovská škoda. Prostějov by se k Husserlovi měl hlásit, protože je unikátní mít takového velevýznamného rodáka. Ale jistě, na výstavu hraček přijde víc lidí.

Vypadá to, že Prostějov nepochopil, jakého má rodáka. Proč?
Na začátku 90. let mnoho Prostějovanů vůbec netušilo, kdo to Husserl je. Marxismus fenomenologii jako buržoazní vědu odmítal a kromě toho nejvýznamnějším pokračovatelem Husserla u nás byl Jan Patočka, mluvčí Charty 77, který zemřel po výslechu na StB. Čtyřicet let proto fenomenologie neexistovala a spolu s tím ani povědomí o Husserlovi. To se podařilo zčásti napravit, ale zdá se, že v dnešní době převládají jiná hlediska na roli muzeí a kulturních institucí.

Pozoroval jste v Husserlově životě důležité odkazy na Prostějov?
Husserl v Prostějově osm let žil a pak chodil na gymnázium do Olomouce. Než složil maturitu, byl s tímto krajem pevně spjatý. Česky však nemluvil, považoval se za rakouského Němce. Jeho manželka pocházela z významné prostějovské židovské rodiny Steinschneiderů. Husserl pak studoval v Lipsku, usídlil se v Halle, učil v Göttingen a Freiburgu a musím říct, že už do Prostějova moc netíhl. Rodáky ovšem vítal s něhou a v kontaktu byl především s T. G. Masarykem a s Janem Patočkou.

  • Nejčtenější

Špatně parkujete, stojí na falešné pokutě. Rozdává je zřejmě vlastník pozemku

12. března 2024  4:52

Výzvu k zaplacení pokuty pět set korun našlo nedávno několik řidičů za stěrači aut při parkování v...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli někdo používá estébácké metody, je to podle Babiše ministr Lipavský

14. března 2024  9:38,  aktualizováno  16:05

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl, že by měl nějaké složky s materiály, které by měly kompromitovat...

Liberec - Olomouc 4:1. Domácí dovršili obrat série a postupují do čtvrtfinále

12. března 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Prokletí domácích zápasů prolomeno. Bílí Tygři dokázali v pátém utkání jako první vyhrát na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc jako moravský Salcburk? Američané předloží nabídku, věří Beneš

18. března 2024  9:59

Z voleje odpovídal Jakub Beneš, předseda majoritního akcionáře fotbalové Olomouce. Je prodej...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jarní prázdniny v Jeseníkách nebolely jen lyžaře, zranili se i lidé při úklidu

18. března 2024  15:35

O pár stovek pacientů více ošetřila chirurgická ambulance Nemocnice AGEL Jeseník od února do...

Dovolené už neplánuji. Olomoucký Navrátil o sezoně, vyřazení i osobním progresu

18. března 2024  14:59

Před začátkem extraligové sezony se čekalo, že hokejovou Olomouc potáhnou jiní. Zvučná jména na...

Taxikář odmítl svézt ženu s dítětem, neměl autosedačku. Dva muži ho napadli

18. března 2024  13:28

Incident mezi taxikářem a dvěma muži vyšetřují policisté v Lipníku nad Bečvou. Řidiče muži napadli...

Před 119 lety vrátili na Hané první oční transplantací na světě pacientovi zrak

18. března 2024  11:25

Olomoucká Fakultní nemocnice si připomíná historický okamžik. V roce 1905 tam lékař Eduard Konrád...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...