Generální ředitel firmy Meopta - optika Přerov Vítězslav Moťka.

Generální ředitel firmy Meopta - optika Přerov Vítězslav Moťka. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Šéf Meopty zažil balanc na hraně krachu, teď má podnik miliardové tržby

  • 3
Pamatuje časy, kdy přerovská Meopta bojovala o přežití. Dnes Vítězslav Moťka šéfuje firmě s tržbami téměř 2 miliardy, k níž patří superčisté prostředí, hi-technologie a zákazníci z řad světových hráčů na trhu s elektronikou. A samozřejmě špičková optika, kterou mají na zbraních i myslivci ze západní Evropy či USA.

Máte už k dispozici údaj o loňském obratu firmy?
Loňské tržby dosáhly podobně jako v posledních třech letech téměř dvou miliard korun. A to přestože došlo k výpadkům v zakázkách v polovodičovém průmyslu. Podařilo se nám je nahradit zvýšenými prodeji sportovní optiky, především puškohledů pro myslivce a dále pozorovacích binokulárů a monokulárů. Tržby za sportovní optiku loni přesáhly 440 milionů korun, což je náš dosavadní rekord.

Čím si to vysvětlujete? Že by přibylo myslivců?
To ne. Daří se nám posilovat prodeje v zahraniční, na trzích EU a také v USA. Puškohledů značky Meopta si ale cenní i naši myslivci. Pořizují si je, přestože se jejich cena řadí mezi ty vyšší. To je pro nás velmi dobrá zpráva. Sportovní optika je totiž naše vlajková loď, rodinné stříbro, produkt, který vyrábíme od A do Zet.

Jak vám v prodejích pomohlo to, že podporujete české biatlonisty?
Předně je potřeba říci, že jsme začali s biatlonovým týmem spolupracovat už v době, kdy úspěchy našich závodníků byly jen v rovině přání. Ale zpět k otázce. Biatlonisté výrazně zviditelnili naši značku. To stoprocentně. Jak jsem ale říkal, k navýšení prodejů došlo hlavně u puškohledů. Trenéři biatlonistů používají pozorovací optiku, monokuláry.

Zmínil jste, že loni nastal propad v oblasti polovodičů, kam Meopta dodává moduly do přístrojů na kontrolu mikročipů. Proč?
Poptávku po polovodičích pravidelně provázejí změny, a to jak směrem dolů, tak nahoru. Jestliže loni došlo k výpadkům, letos v této oblasti očekáváme oživení. I proto, že jdeme cestou rozšiřování výrobního portfolia. K modulům do přístrojů na kontrolu mikročipů přidáme moduly, které se budou využívat k jejich výrobě. Máme obrovskou výhodu v tom, že se jako jeden z exklusivních subdodavatelů světových lídrů přímo podílíme na vývoji nových řad mikročipů, které naši zákazníci připravují. To odpovídá naší vizi nabízet zákazníkům něco unikátního, špičkové hi-tech produkty.

Firma Meopta - optika Přerov

Historie dnešní firmy Meopta - optika se začala psát v roce 1933, kdy Alois Beneš a Alois Mazurek založili v Přerově firmu Optikotechna. V roce 1946 z ní vznikl národní podnik Meopta, po jeho privatizaci se hlavním vlastníkem společnosti postupně stal Čechoameričan Paul Rausnitz, kterému se proto někdy přezdívá „přerovský Baťa“ (jeho strhující životní příběh čtěte zde).

V současné době se Meopta - optika, přední světový výrobce optiky, zaměřuje na výzkum, vývoj a výrobu spotřebních, průmyslových a vojenských aplikací. Její vlajkovou lodí je sportovní optika. Drtivá většina produkce společnosti, která nyní zaměstnává téměř 2 500 lidí, míří na export. Loni firma utržila téměř dvě miliardy korun.

Budete potřebovat personálně posílit?
Na to, zda budeme přijímat, se mě lidé ptají často. Víte, ono je to tak, že v dnešní době je docela těžké zajistit práci téměř 2 500 zaměstnancům. Doba není taková, že bychom měli jistý odbyt na deset patnáct let dopředu. Stále musíme přicházet s něčím novým, inovovat výrobu, jinak bychom neměli šanci v konkurenčním prostředí uspět. Nám se to daří, nepropouštíme, což je velmi dobrá zpráva pro zaměstnance i pro region.

Technicky zaměřené podniky si často stěžují, že nemohou sehnat kvalifikovanou pracovní sílu. Také se potýkáte s tímto problémem?
Velmi výrazně. V dělnických profesích poptáváme optiky, mechatroniky či seřizovače CNC strojů. Na pracovním trhu je také nedostatek odborníků s vyšším vzděláním, konstruktérů nebo technologů. To v konečném důsledku může mít negativní vliv na to, zda budeme moci realizovat všechny potenciální zakázky. I proto podporujeme formou stipendií studenty vybraných oborů.

Často mluvíte o hi-tech produkci. Přerov je přitom známý poměrně častým vysokým podílem polétavého prachu v ovzduší...
Vzduch, který dýcháme v Přerově, s naší hi-tech produkcí pro polovodičový průmysl nepřichází do styku. Montujeme ji v superčistém prostředí. V našem pojetí nejde jen o filtraci prachových částic, musíme garantovat i takzvanou molekulární čistotu. To znamená, že v prostoru nemohou být prvky, které by mohly kontaminovat naše sestavy a následně poškodit mikročipy. To bychom se ale dostali do hodně odborné debaty. Takže jen zjednodušeně a pro ilustraci, v superčistém prostředí například není možné používat běžný kancelářský papír, musí mít speciální složení. Samozřejmostí jsou pak speciální oděvy.

Před několika lety Meopta slavila obrovský úspěch s hranolovými soustavami, které tvoří „srdce“ digitálních projektorů. Jak se vyvíjí prodeje v této oblasti?
K největšímu boomu v oblasti digitálních projektorů došlo v roce 2011, kdy kulminovala v celosvětovém měřítku digitalizace kin. Dnes jsme asi na 60 procentech čísel té doby. K poklesu tedy došlo, nicméně situace se už stabilizovala. Barvodělicí hranolové soustavy tedy dál vyrábíme.

Co armádní zakázky, které byly kdysi hlavním zdrojem příjmů Meopty?
To už dávno neplatí. Téměř 70 procent obratu Meopty tvoří takzvané průmyslové aplikace, do kterých patří kromě digitální projekce i zařízení pro polovodičový a zdravotnický průmysl. O zbytek se stará sportovní optika a navazující denní a noční vidění pro zmíněný vojenský průmysl. Samotný vojenský průmysl představuje asi deset procent našich tržeb.

Vítězslav Moťka

Jednatel a generální ředitel společnosti Meopta - optika Přerov se narodil před 57 lety. Vystudoval Vojenskou akademii v Brně, obor optoelektronika, a do Meopty nastoupil v roce 1983. V průběhu svého působení ve firmě prošel několika funkcemi od zkušebního technika až po generálního ředitele.

Meopta před časem přišla, nikoliv vlastní vinou, o zakázku za 100 milionů korun na přesnou pušku (více čtěte zde). Jak moc to pocítíte?
Naši stabilitu to určitě neohrozí. Na druhou stranu každý tendr, který nevyjde, znamená nezrealizovanou zakázku, která třeba mohla dát práci jednotkám či desítkám pracovníků. Budeme se proto účastnit opakovaného tendru. O zakázky pro českou armádu zájem máme. Už proto, že jsou pro nás velmi dobrou referencí.

Jak vlastně vidíte budoucnost Meopty?
Ve svém oboru patříme ke špičce, máme zainvestováno, výborné kontakty a partnery po celém světě, náš areál má dispozice k růstu. Věřím proto, že tržby Meopty půjdou výrazně nad dvě miliardy, že vzrostou o dvacet až třicet procent, a že nové zakázky s sebou přinesou i nová pracovní místa. Odhaduji, že by tomu mohlo být již v horizontu dvou let.