Mohelnický hodinář a zlatník Luděk Seryn je autorem nejdražších náramkových...

Mohelnický hodinář a zlatník Luděk Seryn je autorem nejdražších náramkových hodinek vyrobených v Česku. | foto:  František Vlček, MAFRA

První hodinky opravil v deseti, teď za své skvosty dostává statisíce

  • 26
Žádná sériová výroba, jen unikátní originály. To je heslo mohelnického hodináře a zlatníka Luďka Seryna, který je mimo jiné autorem nejdražších náramkových hodinek vyrobených v Česku. Hodnota kousku ze čtrnáctikarátového zlata zdobeného brilianty pojmenovaného Imperátor dosáhla téměř dvou milionů korun.

Náramkové hodinky s logem LS byste v obchodech hledali marně. Jejich autor, mohelnický hodinář a zlatník Luděk Seryn, je totiž sériově nevyrábí. Každý jeho kousek je originálem zhotoveným na zakázku. Tomu také odpovídají ceny, které se obvykle pohybují mezi 400 až 600 tisíci korunami. Z jeho dílny ovšem pochází i zmíněný „dvoumilionový“ Imperátor.

Jak jste se vůbec k hodinaření dostal?
Mechanika mě zajímala odmala. Chtěl jsem vědět, co jak funguje. Bavilo mě přicházet věcem na „kloub“. Rozebrat, zjistit závadu a složit. První hodinky jsem opravil v deseti letech.

Vy ale nejste jen hodinář, vyučil jste se i zlatníkem a klenotníkem, proč?
Byla to přirozená cesta, která mi umožnila naučit se zpracovávat nové materiály. Díky tomuto studiu jsem si osvojil práci s drahými kovy. Druhý obor mi ale hlavně umožnil vyrábět hodinky od a do zet.

Do výroby na zakázku jste se pustil hned po škole?
To ne. V roce 2002 jsem si ve svých čtyřiadvaceti letech otevřel hodinářství a zlatnictví zaměřené na opravy. Pár let mě to i bavilo, člověk se hodně naučí. Lepší je ale tvořit. Tak jsem v roce 2004 začal realizovat svůj sen o vlastních hodinkách, tedy o pouzdře hodinek. První pouzdro jsem dokončil v roce 2008.

A do dnešního dne jste jich vyrobil?
Osmatřicet, z toho některé v několika materiálových variantách.

Pouzdro jste vytvořil i k vašim nejdražším hodinkám Imperátor, můžete je popsat?
Design Imperátora je inspirovaný Římem. V pouzdře je strojek z roku 1850 s minutovou repeticí, to znamená, že odbíjí na minutu přesně. Na výrobu pouzdra jsem použil osmdesát gramů čtrnáctikarátového zlata a 56 briliantů. Přípravě jsem věnoval sedm měsíců, samotná výroba mi trvala asi 600 hodin. Imperátor byl završením mé pouzdrařské výroby. Současně s ním jsem představil stroj s vlastní architekturou, na kterém jsem pracoval dva roky. Od té doby dělám kompletní hodinky se strojem. Pojďme se bavit o nich, pouzdra jsou už minulost.

8. června 2012

Nedá mi to a ještě se do minulosti vrátím. Nebál jste se v počátcích investovat do zlata, briliantů, co když byste se na trhu nechytil?
Dovolím si tuto otázku trochu poupravit, nebylo třeba investovat do materiálů, ale spíše do unikátních nástrojů a strojů, které mi pomáhají vyrobit součástky s velikou přesností. Všechny tyto nástroje bylo třeba nejprve navrhnout a vyrobit. Do tohoto procesu jsem investoval veškeré své prostředky a energii. Také jsem nakoupil speciální software vyvinutý pro 3D technologie, díky kterému mohu konstruovat architekturu stroje.

Jak se vám jako hodináři z Mohelnice podařilo dostat se k zakázkám za statisíce?
Vyrábím individuální kusy, které jsem osobně navrhl strojem počínaje, detaily ruček a korunky konče. Všechny součástky vyrábím ručně. Zároveň se snažím do každých hodinek vložit „DNA“ jejich majitele. Nabízím naprosto unikátní produkty, které nemá nikdo jiný na světě. O zakázky nemám nouzi. To mě vedlo k tomu, že jsem v rámci expanze otevřel nový ateliér v Praze na Vinohradech.

Kolik hodinek, myslím těch kompletních se strojem, ročně vyrobíte?
Tak devět až dvanáct. Zatím je dělám výhradně na zakázku. Teď mám ale připravený nový zajímavý projekt, který oslovuje sportovně založené hodinkové nadšence.

Zůstaňme u těch na zakázku. V jakém rozpětí se pohybují jejich ceny, tedy mimo Imperátora?
Stojí 400 až 600 tisíc korun.

Na vašem webu jsem se dočetl, že vizáž hodinek mohou částečně navrhovat i zákazníci. Využívají toho, u jakých dílků nejčastěji?
U tvaru ruček nebo korunky. Vždy to je ale o konkrétním zákazníkovi.

Náramkové hodinky se neobejdou bez uchycení. Jakým řemínkům dáváte přednost?
Zásadně používám kůži z louisianského aligátora, u sportovních řad to bude vysoce odolný kaučuk nebo silikon.

Podléhají hodinky módním trendům?
V mém případě ne. Mé hodinky reprezentují nadčasovost, originalitu a budoucí hodnotu. Hodinky obecně podtrhují osobnost majitele. Stále je považuji za jediný šperk muže.

Jaké hodinky nosíte vy?
Vždy LS.

A jaké byly vaše první hodinky?
Primky.