Hlavní areál OP Prostějov byl prodán za 50 milionů korun. (ilustrační snímek)

Hlavní areál OP Prostějov byl prodán za 50 milionů korun. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hlavní areál OP Prostějov se podařilo prodat za více než 50 milionů

  • 1
Hlavní areál zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov už má nového majitele. Za více než padesát milionů korun ho koupila pražská společnost Astria Group. Potvrdila to insolvenční správkyně Miloslava Horská.

I když se prodávalo nejvyšší nabídce, nemůže kupní cena ani zdaleka uspokojit stovky věřitelů. Pro Prostějov a široké okolí je ale důležité, že se s "mrtvým" areálem začne něco dít.

"Koupě areálu je první předpoklad změny k lepšímu. Samozřejmě bude záležet na majitelích a zájmu o podnikání v tomto prostoru. Přesto věřím, že do několika let tu budou desítky nových pracovních míst," uvedl náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil.

Zánik OP Prostějov

Z textilní výroby zkrachovalého textilního gigantu fungují už jen dvě. Výroba obleků na míru, takzvané měřenky, je dnes jedinou pokračující textilní výrobou prostějovské centrály, i když už s jiným majitelem a v jiných prostorech.

Z bývalých závodů mimo Prostějov dnes slouží pro výrobu textilu pouze závod v Jeseníku. V roce 2010 byl zrušen a zakonzervován. Loni tam obnovila výrobu švédská společnost Cavaliere, pro kterou jesenický závod do roku 2010 šil špičkové obleky.

OP byl dlouhodobě největším zaměstnavatelem na střední Moravě a největší textilkou v České republice. V době, kdy fungovala naplno jak hlavní centrála v Prostějově, tak pobočné závody, zaměstnávala společnost až deset tisíc lidí. S rostoucí konkurencí se začala zaměstnanost výrazně snižovat. Po prohlášení konkurzu se počet zaměstnanců klesl na pouhých několik stovek, z nichž část převzala firma, která koupila výrobu obleků na míru.

Podle něj je město připraveno podnikatelským aktivitám v areálu OP pomoci. Předseda představenstva Astria Group Ondřej Batta považuje koupi areálu za dobrou investici.

"Už nyní máme řadu zájemců, kteří mají zájem o prostory pro podnikání a očekáváme další zajímavé nabídky. Podle nabídek připravíme projekt, jak s areálem naložíme," uvedl Batta.

Textilní gigant byl svého času největším zaměstnavatelem

Prodaný areál OP v Prostějově je velmi rozsáhlý. Stojí zde několik administrativních budov a velké sklady. Podnik měl také svou teplárnu, kotelnu a železniční vlečku. O rozlehlé prostory mělo zájem 13 zájemců. Šest z nich se zajímalo o celý areál včetně hlavní budovy. Ostatní se zaměřili jen na dílčí části.

Dosažená cena je proti prvnímu kolu, které proběhlo v létě loňského roku, více než dvojnásobná. Vítězná firma tehdy nabídla 25 milionů, nesplnila však podmínky a bylo vyhlášeno druhé kolo, které bylo výrazně úspěšnější.

Už dříve vynesl prodej bývalých závodů OP Prostějov v několika místech na Moravě a pozemků necelých 200 milionů korun.

Statisíce korun vynesl také podej ochranných známek. Největší zájem byl o známku OP Prostějov Profashion, která byla vlajkovou značkou zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov. V aukci byla v aukci vydražena za 790 tisíc korun. Nejlukrativnější byl ale prodej výroby obleků na míru, který vynesl 58 milionů.

Celkový výtěžek prodejů včetně prodeje prostějovské centrály nemůže ani zdaleka pokrýt dluhy, které OP měl. U insolvenční správkyně nárokují stovky věřitelů přes dvě miliardy korun.