Fotopast v Jeseníkách zachytila rysa, identifikovatelný je nicméně jen na...

Fotopast v Jeseníkách zachytila rysa, identifikovatelný je nicméně jen na základě charakteristické siluety, neboť byl ve chvíli pořízení snímku příliš blízko. | foto: Společnost přátel Jeseníků

Další důkaz návratu rysů do Jeseníků přinesla „svítící selfie“ z fotopasti

  • 3
Vzácný úlovek se podařil ochranářům ze Společnosti přátel Jeseníků. Fotopast zachytila rysa a je to po řadě let poprvé, kdy někdo získal o existenci vzácné šelmy v Jeseníkách takový pádný fotografický důkaz. Fotografie šelmy sice pochází z dubna, ochranáři se s ní ale pochlubili až v uplynulých dnech.

„Před třemi lety jsme zahájili projekt Monitorování života v jesenické divočině financovaný z vlastních prostředků. Fotografie rysa jsou tím nejcennějším, co se nám podařilo v rámci projektu získat,“ říká šéf Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Část výstupů - unikátní videa a fotografie - nyní Společnost zveřejňuje na výstavě Divoká krása Jeseníků ve Vlastivědném muzeu Šumperk. Podle Bačíka nejde jen o pátrání po rysech, sledují i další zvěř.

„Bohužel se potvrzují nepřiměřeně vysoké stavy spárkaté zvěře, hlavně kamzíků, laní, mladších jelenů a divočáků. Tím, že je těchto zvířat příliš a s oblibou okusují mladé stromy, dochází k situaci, že blokují přirozenou obnovu lesa a stává se z toho opravdu velký problém,“ nastínil výsledky pozorování Bačík.

K dispozici zatím mají ochranáři 12 fotopastí, takže pátrání po šelmách na tak velkém území je jako hledání jehly v kupce sena.

„Našeho rysa jsme letos vypátrali v dubnu v oblasti Keprnické hornatiny. Zvěčnil se nám docela kuriózně, portrétem z bezprostřední blízkosti. Na fotce má proto osvícené tělo s charakteristickou siluetou,“ shrnul Bačík.

V Jeseníkách žijí tři rysi a tři vlci, odhadují ochranáři

Společnost při pátrání po rysech spolupracuje s olomouckým Hnutím Duha a Českým svazem ochránců přírody Šumperk.

„Podle výsledků velkého projektu odhadujeme, že na celém území Jeseníků se vyskytují tři rysi a zhruba stejně tolik vlků. Výskyt velkých šelem byl tedy potvrzen, ale vzhledem k nízkému počtu nelze hovořit o populaci. Spíš jsme v Jeseníkách na hranici vyhynutí této vzácné šelmy,“ konstatuje ochranář.

Důvodů, proč je rysů tak málo, vidí hned několik. „Hlavní příčinou je pravděpodobně pytláctví, dále izolovanost pohoří a stále se stupňující tlak na využívání hor, včetně intenzivního lesního hospodaření nebo takzvané tvrdé turistiky,“ vysvětlil.

Spolu s dalšími ochranářskými neziskovkami připravila Společnost přátel Jeseníků dokument, ve kterém navrhuje změny.

„Jde nám o citlivější přístup k lesu a o vyhlášení klidových zón s opatřeními na podporu velkých šelem a biodiverzity obecně,“ podotkl Bačík.