Spokojený hejtman Martin Tesařík z ČSSD. V prvním kole boje o Senát zvítězil.

Spokojený hejtman Martin Tesařík z ČSSD. V prvním kole boje o Senát zvítězil. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

S hejtmanem Tesaříkem jde do 2. kola senátor Hálek, prošel o 233 hlasů

• 4
V prvním kole souboje o senátorské křeslo v Olomouci zvítězil hejtman za ČSSD Martin Tesařík před obhájcem mandátu Janem Hálkem z ODS. Ten druhou pozici, a tedy i právo vyzvat Tesaříka za týden ve 2. kole, uhájil jen těsně před kandidátem TOP 09 Jiřím Kleinem. Získal jen o 233 hlasů víc.

V Olomouci jsou sečteny všechny hlasy. Tesařík zvítězil se ziskem 34,52 procenta hlasů, celkem hejtmana volilo 14 306 lidí.

Volební účast v prvním kole voleb do Senátu byla v Olomouci 38,97 procenta, platný hlas odevzdalo 41 442 voličů.

Jan Hálek, ODS

Místo očekávaného těsného souboje o první místo se hlavní drama odehrálo o druhou "postupovou" pozici. Tu nakonec těsně uhájil občanský demokrat Hálek, když dostal 20,38 % hlasů. Od třetího v pořadí, Jiřího Kleina z TOP 09, ho dělilo půl procenta, což znamená rozdíl pouhých 233 hlasů.

Zpočátku byl dokonce Klein před Hálkem, poté se propadl na třetí místo, ke konci sčítání však mohutně dotahoval. "Je to napínavé, Jirka docela dotírá na senátora Hálka z ODS," komentoval průběžné výsledky lídr TOP 09 v Olomouci Ivo Vlach.

O tom, kdo nakonec usedne v Senátu, rozhodne 2. kolo, které se bude konat za týden. Ani přes jasnou výhru Tesaříka však nelze jednoznačně říci, že bude hejtman favoritem.

Pokud by totiž voliči TOP 09 hromadně podpořili pravicového kandidáta Hálka proti sociálnědemokratickému, nemusí nakonec Tesaříkovi ani současný náskok stačit.

"Samozřejmě máme strategii pro druhé kolo voleb, ale teď nebudeme odkrývat karty," řekl Tesařík. Nevyloučil také, že i on bude vyjednávat s ostatními kandidáty o podpoře ve finálním souboji.