Nasbírat si jahody můžete v kraji na několika hektarech. Do přepravek rozhodně bude co dávat. (Ilustrační snímek)

Nasbírat si jahody můžete v kraji na několika hektarech. Do přepravek rozhodně bude co dávat. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sezona jahod se blíží, lidé opět dostanou možnost nasbírat si je sami

  • 1
Jahodová sezona se blíží a netrpělivě ji vyhlížejí mimo jiných i ti, kteří si chodí toto ovoce na pole sbírat sami. I když letošní zima jahodníkům příliš nepřála, na malou úrodu to v Olomouckém kraji rozhodně nevypadá. Sezona začne na přelomu května a června a kilo nasbíraných jahod by nemělo stát víc než pětačtyřicet korun.

O tom, jak velká letošní "červená" úroda bude a kolik za nasbírané jahody lidé zaplatí, zatím není jasno. Cena za kilogram by však podle pěstitelů neměla přesáhnout pětačtyřicet korun. A to i přesto, že zima, a obzvlášť letošní holomrazy, daly jahodníkům zabrat.

Na malou úrodu to však v regionu nevypadá. "Každá odrůda je jinak citlivá, ale obecně mohu říct, že lépe přečkaly zimu mladé, loňské sazenice a hůř starší, které častěji vymrzly. Ale není to nic hrozného, prostě se to vytřídilo," nastínil například pěstitel Zdeněk Procházka z Bochoře na Přerovsku.

Ve Skrbni na Olomoucku pomrzla necelá pětina sazenic. "Ztráta je tak kolem deseti až dvaceti procent," dodala Alena Šebestíková z místní ovocné školky. Jak do Bochoře, tak do Skrbně mohou lidé v sezoně tradičně vyrazit nasbírat si jahody.

Loni stály první jahody čtyřicet korun za kilo

"Zhruba 80 až 90 procent úrody si zájemci sesbírají. Loni stály první jahody při samosběru čtyřicet korun za kilogram, později třicet. Pro letošní rok cenu ještě nevím, ale řekl bych, že rozhodně nepřesáhne pětačtyřicet korun za kilogram," odhaduje Procházka.

Stejnou částku uvádí i pěstitelka Eva Dostálová z firmy Jahodárny Dostálovi, které patří pole v Prostějově, Olomouci-Slavoníně a Brně. "Přes 45 korun za kilogram to nepůjde," míní. Ve skrbeňské školce zatím o ceně jahod nemají představu.

Rozloha pole je u všech tří pěstitelů stejná, lidem jsou k dispozici dva hektary pole. "Máme dvouhektarové pole v Olomouci a stejně velké je i pole v Prostějově na Brněnské ulici. Předloni jsme nabízeli jahody i do obchodů, loni jen k samosběru. Letos se ještě uvidí," dodává Dostálová.

"Sběrači se většinou chovají slušně"

A jak to bude vypadat, až sezona, kterou může pěkné počasí uspíšit až o několik dnů, vypukne? Pěstitelé mají vlastní organizaci a řád.

"V sezoně mohou lidé přijet každý den mezi devátou a devatenáctou hodinou. Pro sběr používám systém kolíčků. Ten, kdo dosbírá do určitého místa, zabodne do země kolík, a další od něj pokračuje. Na pole také pokaždé někdo dohlíží, ale musím říct, že sběrači jahod se z pětadevadesáti procent chovají slušně," říká Procházka.

Lidem na začátku zváží košík či přepravku, se kterou přijdou, a ta se na konci od konečné váhy nasbíraných jahod odečítá. Podobně postupují ve svých jahodárnách i Dostálovi.

"Po zvážení přepravky sběrače zavedeme na místo, odkud mohou začít," říká Dostálová. Do jahodiště majitelé nedoporučují brát malé děti, zakázané je v nich kouření.